LYSÁ POĽANA. Slovensko od štvrtka 5. októbra obnoví kontroly na vnútornej hranici s Maďarskom. Trvať by mali do 14. októbra, vyplýva z materiálu, ktorý na stredajšom rokovaní schválila vláda.
Obnovu kontrol zdôvodnila ohrozením verejného poriadku a vnútornej bezpečnosti, z dôvodu rastúcej nelegálnej migrácie.

Poliaci zavreli niektoré hraničné priechody
Rozhodnutie o zavedení kontrol na hraniciach s Maďarskom prichádza po tom, ako susedné krajiny Česko, Poľsko a Rakúsko od polnoci z utorka na stredu zaviedli na hraniciach so Slovenskom náhodné kontroly.
Poliaci navyše dočasne uzavreli niektoré hraničné priechody so Slovenskom. Ide napríklad o priechod cez Lysú nad Dunajcom, Lysú Poľanu či medzi obcou Čirč a poľským Leluchówom.
Starosta Čirča Michal Didik tomu nerozumie, keďže v okrese Stará Ľubovňa problém s nelegálnou migráciou nemajú, a práve to má byť dôvod uzavretia hraníc.
"Dozvedel som sa o tom v utorok poobede od starostu Leluchówa, preveroval som to ďalej cez primátora Muszyne a potvrdil mi to aj malopoľský maršálek. Zatiaľ by to malo byť na desať dní, keby bola nejaká zmena, budú nás informovať. Myslím si, že ak chcú chrániť hranice pred prechodom utečencov, ktorých som tu ja v živote nevidel, mali uzavrieť všetky priechody," skonštatoval Didik s tým, že cez priechod môžu prejsť len peší s pasom, autá musia zaparkovať pred hranicou.
Predvolebná kampaň v Poľsku
Skomplikuje to podľa starostu najmä cestovný ruch, ale aj obchodný tranzit. Dodal, že negatívne to vnímajú najmä poľskí dodávatelia tovaru.
"Ja to vnímam ako predvolebnú kampaň v Poľsku, podľa mňa nebol dôvod uzavrieť tieto priechody, pretože tu na severovýchode sme nezaznamenali žiadnych migrantov. Je to také zvláštne vidieť, že tam stojí armáda a polícia a všetkých kontrolujú," uzavrel starosta.
Ján Kurňava, primátor Spišskej Starej Vsi, do ktorej katastra patrí priechod Lysá nad Dunajcom, upozornil na to, že ich štát na situáciu vôbec neupozornil.
"Bol som si to osobne ráno preveriť a zistili sme, že sú tam zátarasy a armáda a polícia nepúšťajú žiadne autá. Kontaktoval som okresný úrad, s prednostnom máme stretnutie v Kežmarku, mali by sme dostať bližšie informácie," uviedol.
V prihraničnej oblasti podľa neho obyvatelia často chodia do Poľska a dotkne sa to aj zamestnancov miestnej spoločnosti Zastrova, ktorej zamestnanci dochádzajú z poľských prihraničných obcí.
"Sme z toho sklamaní, sme v Európskej únii a neverím, že migrantov zo Slovenska do Poľska chodí cez tento hraničný priechod toľko, respektíve či vôbec tu nejakí sú. Náhodné kontroly boli spomínané v médiách, nikto však nehovoril, že priechod úplne uzavrú," zdôraznil Kurňava.
Zmluva s Českom o spoločnej hranici
Ódorova vláda zároveň odobrila novú zmluvu medzi Slovenskom a Českom o spoločnej štátnej hranici. Ako v tejto súvislosti uviedlo ministerstvo vnútra, súčasťou zmluvy bude prehľadná mapa a zoznam súradníc hraničných bodov.
Rezort zároveň zdôraznil, že charakter hraničnej čiary medzi oboma štátmi je od roku 2011 nepohyblivý.
"Vypracovanie a uzavretie novej zmluvy o štátnej hranici s Českou republikou sa navrhuje najmä z dôvodu zjednodušenia schvaľovacieho procesu a sprístupnenia aktualizovaných údajov o štátnej hranici v hraničnom dokumentárnom diele, ktoré je verejne prístupné. Podstata zmeny spočíva v tom, že hraničné dokumentárne dielo, ktoré je v súčasnosti možné aktualizovať až po ukončení komplexného preskúšania celej štátnej hranice, viac nebude súčasťou medzinárodnej zmluvy," vysvetlilo ministerstvo vnútra.
Podľa zmluvy vzájomná hranica Slovenska a Česka prebieha po priamej spojnici po sebe nasledujúcich hraničných bodov od bodu styku štátnych hraníc zmluvných strán a Poľska (Beskydy) až k bodu styku štátnych hraníc zmluvných strán a Rakúska (Dyje-Morava).
"Zmeny priebehu štátnej hranice môžu byť vykonané iba na základe medzinárodnej zmluvy," konštatuje dokument.