BRATISLAVA. Na vnútornej hranici Slovenska s Maďarskom sa dočasne obnovia kontroly. Platiť budú od štvrtka do 14. októbra.
Obnova kontroly na hranici s Maďarskom podľa vlády predstavuje jedno z kľúčových opatrení. Navrhnuté opatrenie má napomôcť zníženiu počtu nelegálnych migrantov, ktorí cez Slovensko iba tranzitujú do iných štátov Európskej únie.
"Urobíme to, ale veľký efekt to pre Európu ako takú mať nebude," skonštatoval premiér Ódor. Na margo kontrol podotkol, že ide len o to, u koho zostane "horúci zemiak". Zopakoval, že hermeticky uzavrieť hranicu Slovensko nevie. Ak sa nemá nadobro skončiť Schengen, uvítal by zo strany Európskej únie reformu viacročného finančného rámca, z ktorého by sa mohlo potom vyčleniť viac peňazí aj na sily na schengenských hraniciach.
"Pretože ide prevažne o cudzincov, ktorých návrat do domovskej krajiny nie je možný z dôvodu prekážky administratívneho vyhostenia a nie je účelné ich ani zaistiť, zotrvávajú určitý čas na našom území," poukázalo ministerstvo vnútra. Dodalo, že Slovensko vnímajú ako bezpečnú krajinu, z ktorej im nehrozí vytlačenie mimo schengenského priestoru.

Slovensko a Česko by mali uzavrieť novú zmluvu o štátnej hranici. Nové znenie má priniesť zjednodušenie schvaľovacieho procesu a sprístupnenie aktualizovaných údajov o štátnej hranici v hraničnom dokumentárnom diele, ktoré je verejne prístupné. Uzavretie zmluvy v stredu odsúhlasila vláda.
Hraničné dokumentárne dielo, ktoré je v súčasnosti možné aktualizovať až po ukončení komplexného preskúšania celej štátnej hranice, viac nebude súčasťou medzinárodnej zmluvy.
Vyhotovované bude aj naďalej, ale ako technický dokument hraničnej komisie. "Tým sa zjednoduší a výrazne urýchli zverejňovanie aktualizovaných údajov o štátnej hranici," vysvetlilo ministerstvo.
Prílohou novej zmluvy má byť prehľadná mapa a zoznam súradníc hraničných bodov. Uvedené prílohy považujú podľa materiálu obe zmluvné strany za dostatočné, pretože charakter hraničnej čiary je od roku 2011 nepohyblivý.
Zmluvu musí po podpise odobriť Národná rada a následne si vyžaduje ratifikáciu prezidentom.