BRATISLAVA. V nedeľu o štvrtej ráno bolo v Bratislave deväť stupňov Celzia, keď sa Robert Fico v košeli s vyhrnutými rukávmi pochytal s kolegami okolo pliec a na balkóne straníckej centrály Smeru zaspieval spiacemu sídlisku vôkol Na kráľovej holi.
O tri dni neskôr, Fico už so 14-dňovým poverením na zostavenie vlády od prezidentky Zuzany Čaputovej, sa redaktorovi RTVS posťažoval na zdravotný stav. Okrem nevyhnutného predpokladu - presvedčiť Hlas Petra Pellegriniho na vstup do spoločnej vládnej koalície - vraj zápasí aj s chrípkou.
"Mám sám so sebou čo robiť. Je to veľmi zlá kombinácia zostavovať vládu a ešte aj bojovať s chrípkou," povedal.
Aj napriek tomu má Fico šancu prekonať vlastný rekord v najrýchlejšom zostavení svojej novej vlády.
V roku 2006 sa dokázal s Jánom Slotom z SNS a Vladimírom Mečiarom z HZDS dohodnúť na spoločnej koalícii tak rýchlo, že prezident Ivan Gašparovič vládu vymenoval na 18. deň po voľbách.
Ak sa Fico s Pellegrinim dohodnú, šéf Smeru najneskôr na 16. deň od volieb - 16. októbra v pondelok prezidentke oznámi, že má väčšinu a návrh na zloženie novej vlády. Následne už bude na prezidentke, ako rýchlo vládu vymenuje a či odobrí alebo zamietne niektoré personálne nominácie na ministrov.
V článku sa dozviete:
- čo komplikuje rokovania o novej vláde medzi Smerom, Hlasom a SNS,
- kto po voľbách na Slovensku skladal vládu najkratšie a najdlhšie,
- kto drží európsky rekord v najpomalšom skladaní vlády.
Ako veľmi sa dá spoľahnúť na Tarabu a spol.?
Fico v stredu naznačoval, že rokovania s Hlasom a tiež s SNS "nenarazili na zásadné programové rozdiely".