Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísal ho Oliver Kostanjevec.
Robert Fico (Smer) má 14 dní na to, aby priniesol prezidentke Zuzane Čaputovej dôkaz, že má väčšinu v parlamente. Hlas Petra Pellegriniho môže vyjednávať aj so Smerom, aj s Progresívnym Slovenskom.
"Určite, ale s tvrdými podmienkami. Už teraz sa hovorí, čo všetko chcú zmeniť, aká to bude katastrofa. V tomto môže mať medzi dverami nohu KDH,“ odpovedá bývalý predseda Mostu-Híd BÉLA BUGÁR na otázku, či by odporučil KDH ísť do koalície so Smerom.
V rozhovore sa dočítate:
- ako si spomína na rokovania s Robertom Ficom,
- či podľa neho Viktor Orbán zasiahol do kampane a či sa k nemu Robert Fico prikláňa,
- prečo podľa neho maďarské strany vo voľbách neuspeli.
Ako sa rokuje s Robertom Ficom?
Je tvrdý hráč, ale ak sme sa dohodli, pre neho bolo dôležité, čo je v programovom vyhlásení.
Menšinové otázky vždy vyvolávali emócie. Minimálne u niektorých ľudí v SNS, ale napríklad aj u nich. Fico povedal, že ak je to v programovom vyhlásení vlády, budú za to hlasovať.
Začali sa povolebné rokovania. Robert Fico je skúsený politik a vy ste rokovanie s ním zažili. Ako si ich máme predstaviť?
Boli sme v štyroch vládach a nikdy sme nezačali tak, že ktoré ministerstvo nám dajú. To, čo niekto chce, sa dá tušiť už z toho, keď vtlačí do spoločného programu niektoré veci. Keď majú eminentný záujem vyriešiť školstvo, asi majú dobrého adepta na školstvo. Takže najskôr sme rokovali.
Viackrát som povedal, že 85 percent našich predstáv sa dostalo do programového vyhlásenia vlády. Nehovorím, že to bola náhoda, ale boli sme jediní, ktorí sme išli napríklad najskôr rokovať aj s Richardom Sulíkom (SaS) s papiermi. Mali sme tam napísané, čo by sme v ktorej oblasti chceli.
Keďže tam sme sa nedohodli a potom sa SNS rozhodla, že do takej koalície nejde, tá nebola možná, tak sme išli rokovať so Smerom. Tiež sme mali len papier a Fico hovoril, že keď aspoň máme niečo pripravené, tak poďme bod za bodom. Prebrali sme to a 85 percent prešlo.
Išli ste vtedy do koalície so Smerom. Ako sa rodí takéto rozhodnutie, keď niekto hovorí pred voľbami, že so Smerom nie? Napríklad KDH to hovorí.
Nepovedali sme, že so Smerom nie. Povedali sme, že si vieme predstaviť vládu bez Smeru. Ľudia však volili tak, že nakoniec to nebolo možné. Boli dve možnosti. Buď predčasné voľby alebo vláda Smeru. Predčasné voľby sme nechceli.
To je veľká zodpovednosť aj pre KDH. Tak, ako sme v niektorých veciach brzdili SNS alebo Smer, oni by mohli byť tou brzdou, keby sa rozhodli, že idú za určitých podmienok do vlády.
Odporučili by ste im ísť so Smerom do vlády?