BRATISLAVA. "Odkiaľ viete, že to bola päsť?" zatĺkal mladý kandidát Smeru Richard Glück dva boxerské údery do tváre Igora Matoviča len niekoľko minút po tom, čo ich uštedril.
"Nič sa nestalo," zapieral ďalej Glück redaktorovi televízie Markíza, ktorý ho upozornil, že má údery nakrútené. V priamom prenose ich pritom mohla sledovať na facebooku aj verejnosť. Matovič narušil tlačovku Smeru pri Úrade vlády a dostal sa do potýčky s Robertom Kaliňákom a Glückom.
"Hej? Ja som nič nevidel," presviedčal novinárov aj bývalý trojnásobný minister vnútra Kaliňák, ktorý pri druhom údere od Glücka držal Matovičovi ruky.
Zapieranie právnikovi a pracovníkovi inšpektorátu práce v Košiciach Glückovi dlho nevydržalo a ešte v ten istý deň sa bitkou pochválil slovami, že konal "za všetkých Slovákov".

Zviditeľnenie sa potýčkou, reči o migrantoch "v koncentračných táboroch", o prezidentke, ktorá "kvočí v prezidentskom paláci a nič nerobí" ani spoločná fotka s Robertom Ficom a ďalšími "smeráckymi vlkmi", ako sa známejšie tváre mládežníckej organizácie strany začali nazývať - to všetko mohlo Glückovi priniesť vo voľbách desaťtisíc preferenčných hlasov.
Na to, aby sa prekrúžkoval z 53. miesta do parlamentu, jeho snaha nestačila.
Glück má však reálnu šancu stať sa poslancom. Hoci je až jedenástym náhradníkom, predpokladá sa, že ak Fico zloží vládu, poslanci z čelných pozícií sa stanú ministrami, štátnymi tajomníkmi či nominantmi v podriadených organizáciách a štátnych podnikoch. Na ich miesta v parlamente potom nastúpia kandidáti Smeru, ktorí zostali pod čiarou.
Posledné informácie z polície z konca septembra hovoria, že potýčku pred Úradom vlády neriešia ako trestný čin, ale ako priestupok.
Vlci smerujú do parlamentu
Na fotografii sedí Robert Fico pred centrálou Smeru na schodíku, má vyhrnuté rukávy a okolo neho posedávajú alebo postávajú piati mladí muži.