BRATISLAVA. Vyše 300-tisíc slovenských domácností, najmä z južnejších okresov, na jeseň 2016 dostalo ojedinelý list podpísaný Bélom Bugárom.
Šéf Mosta-Híd bol už polroka koaličným partnerom Roberta Fica zo Smeru a Andreja Danka z SNS, hoci pred februárovými parlamentnými voľbami tvrdil, že chce zabrániť koalícii Smeru a SNS a s Ficom by radšej nevládol.
"Dovoľte mi, aby som sa Vám prihovoril v nádeji, že sa vášne, ktoré vyvolalo následné zostavenie vlády, upokojili," snažil sa Bugár zvrátiť hnev sklamaných voličov, z ktorých mnohí používali variácie slova zrada.

Nebol to pritom Most-Híd, ale SNS a tiež Sieť Radoslava Procházku, kto odmietol šancu na vznik stredopravej koalície, o ktorú sa pokúšal Richard Sulík z SaS.
Ak by Hlas po predčasných voľbách 2023 vstúpil napokon do koalície s Progresívnym Slovenskom, hoci Pellegrini aktuálne rokuje so Smerom, z pohľadu nálad medzi jeho voličmi by sa ocitol v ešte náročnejšej situácii ako pred siedmimi rokmi Bugár. Hlas by išiel do koalície s PS, aj keď má inú šancu vládnuť.
Keď sa agentúra Ipsos v marci pýtala aj voličov Hlasu, ako by mala vyzerať ideálna vládna koalícia, zo strán, ktoré sa teraz dostali do parlamentu, priradili najčastejšie Hlasu za partnera práve Smer. Spojenie by vtedy privítalo 33 percent voličov Hlasu.
Len menej než desať percent si vedelo predstaviť koalíciu s PS, a menej než sedem percent by chcelo Pellegriniho vidieť vládnuť s SaS, ktorá by teraz bola nutnou súčasťou prípadnej koalície s PS, Hlasom a KDH.
Existujú aj novšie dáta, že tandem Pellegriniho s Michalom Šimečkom, predsedom PS, by voliči Hlasu niesli ťažko.