BRATISLAVA 1. augusta (SITA) - Spracovatelia tatranskej kalamity by mali zhodnotiť vlastný podiel na vzniku požiaru vo Vysokých Tatrách, ktorý zasiahol 250 hektárov lesa a nezhadzovať vinu na ochranu prírody, tvrdí to Mimovládny výbor (MV) Naše Tatry. Ako sa uvádza v stanovisku MV Naše Tatry, o ktorom agentúru SITA informovala koordinátorka výboru Ľubica Trubíniová, "tentokrát zlyhala ich organizácia práce, lebo lesníci a ďalší spracovatelia doteraz ponechali popadané drevo v lokalitách s najvyšším rizikom vzniku požiarov."
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon by mal preto podľa Trubíniovej kritizovať najmä organizáciu práce a priority pracovníkov Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u. "Ich doterajší postup pri odpratávaní kalamitného dreva totiž vyvoláva dojem, že v prvom rade odstraňovali veľké kmene stromov, ktoré sa dajú finančne zužitkovať na sortimenty dreva vyššej kvality – extrémne horľavé, avšak oveľa menej lukratívne zvyšky po ťažbe ponechávali bez zásahu, bez ohľadu na možné riziko požiarov,“ uvádza v stanovisku Trubíniová.
MV Naše Tatry kritizuje práce na odstraňovaní kalamity už dlhší čas. Podľa ochranárov totiž zvyšujú pravdepodobnosť vzniku požiaru. MV upozornil na riziko požiaru v TANAP-e už začiatkom júna. Tvrdili, že najväčšou hrozbou sú veľké kopy zvyškov po ťažbe v blízkosti turistických trás a ciest. Menovite upozornili na benzínovú pumpu pri Novom Smokovci a ďalšie požiarom ohrozené časti. "Ich zoznam sme pripojili k trestnému oznámeniu, ktoré zaslal Klub stráže prírody okresnému oddeleniu Policajného zboru v Poprade, ale aj ďalším kompetentným orgánom i médiám,“ tvrdí v stanovisku MV Naše Tatry Ján Dobšovič, predseda Klubu stráže prírody. „Žiaľ, ani po takmer dvoch mesiacoch nevenovali dostatočnú protipožiarnu pozornosť uvedeným lokalitám ani ŠL TANAP-u, ani miestni požiarnici." Dokonca nezakázali na týchto miestach fajčiť, ako je to v podobných prípadoch bežné, dodáva Dobšovič.