Text je prepisom relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre http://video.sme.sk. Prepísala ho Lenka Šamajová.
„Bratislava ostáva spolu so Sofiou najchudobnejším hlavným mestom Európskej únie. Je to trochu hanba viacerých slovenských vlád, čiže budem presviedčať akúkoľvek vládu, že Bratislava ako mesto všetkých Slovákov, ale aj cudzincov, potrebuje viac peňazí na to, aby sa mohlo rozvíjať,“ hovorí primátor Bratislavy MATÚŠ VALLO.
Na to, aby sa Bratislava priblížila napríklad Brnu, bolo by potrebné hovoriť o stovkách miliónov eur.
Rozhovor vznikol skôr, ako predsedovia strán Smer, Hlas a SNS podpísali memorandum o porozumení.
V rozhovore sa dočítate:
- čo pre Bratislavu môže znamenať koalícia Smeru, Hlasu a SNS,
- ako sa posunul priebeh stavby petržalskej električky,
- koľkých parkovacích miest sa dotkne nová novela.
V parlamentných voľbách ste podporovali Progresívne Slovensko. Prečo sa im nepodarilo mať lepší výsledok?
Strana, ktorá zvolila nepolarizačnú kampaň a stála si za svojimi hodnotami, ktoré v tejto dobe začínajú byť na Slovensku skôr menšinové, dosiahla takmer 18 percent, čo je skvelý výsledok.
Čo by znamenalo pre Bratislavu, ak by vznikla koalícia Smeru, Hlasu a SNS?
Som primátor všetkých Bratislavčanov, čiže budem komunikovať s každou vládou, ktorá bude k dispozícii pre potreby hlavného mesta.
Viete si predstaviť sedieť na rokovaní s premiérom Robertom Ficom?
Ak bude premiér a bude to nutné, viem si to predstaviť.
Nepredpokladám, že Robert Fico a Peter Pellegrini (Hlas), ktorí dlhodobo hovoria o Bratislave ako o mieste odtrhnutom od reality zvyšku Slovenska, by mali v pláne normálne financovanie či dofinancovanie.
Bratislava ostáva spolu so Sofiou najchudobnejším hlavným mestom Európskej únie. Je to trochu hanba viacerých slovenských vlád, čiže budem presviedčať akúkoľvek vládu, že Bratislava ako mesto všetkých Slovákov, ale aj cudzincov, potrebuje viac peňazí na to, aby sa mohla rozvíjať.
Koľko by Bratislava v ideálnom scenári potrebovala dofinancovať?
Bratislava prišla o 50 miliónov pre rôzne avantúry parlamentu, ale aj bývalých vlád či inflácii. Na to, aby sme sa mohli začať porovnávať napríklad s Brnom, by sme sa museli baviť o stovkách miliónov eur.
Viacero novozvolených poslancov za Progresívne Slovensko zastáva komunálne posty. Sú to mestskí poslanci, napríklad Michal Sabo, Dana Kleinert, Lucia Plaváková a Oskar Dvořák. Je reálne stíhať toľko funkcií naraz?
Určite u nich v strane bude prebiehať diskusia o tom, aké posty možno zastávať.
Viete si predstaviť, že niekto môže byť poslancom mestskej časti, v meste a zároveň aj v parlamente? To už je asi príliš veľa práce, nie?
Neabsolvoval som to, čiže neviem si to predstaviť. Otázka teda je, ako sa vložia do jednotlivých častí.
Nemala by existovať hranica, koľko funkcií sa dá reálne stíhať?
Strany majú interné pravidlá na to, koľko funkcií môže niekto zastávať.
Posledné týždne ste dostávali najväčšiu kritiku pre zavedenie cyklotrasy na Vajanského nábreží. Považujete daný krok za úspech?