Príjemný víkend! Budeme takí pohodlní, až sa z nás stanú výrobky, hovorí český režisér Robert Hloz. Nakrútil sci-fi film Bod obnovy, ktorý sa u našich susedov stal okamžite hitom a už je aj v slovenských kinách. Reportérka Kristína Kúdelová sa s ním zhovárala aj o tom, akú architektúru bude mať náš svet v budúcnosti, ako si predstavuje našu osobnú apokalypsu a ako budeme žiť v Matrixe.
Kolegyňa Renáta Zelná, ktorá sa v SME venuje vede, tiež píše o tom, ako bude vyzerať Zem v budúcnosti. Afrika sa stretne s Európou, Atlantický oceán zanikne, množstvo cicavcov neprežije. A v ďalšom texte prináša prekvapivé odhalenie o lovcoch a zberačoch spred vyše desiatky tisíc rokmi.
Prinášame vám aj články o tom, prečo nie sú maľovanky len pre deti, a že dospelým dokážu pomáhať podobne ako meditácia, či o tom, že trpezlivosť nie je vlastnosť, ktorú človek získa automaticky pri narodení a je potrebné sa ju naučiť.
Z kultúry a umenia si zase môžete prečítať o novom dokumentárnom filme o lídrovi teroristickej organizácie ETA, ktorý v premiére videla reportérka Kristína Kúdelová na filmovom festivale San Sebastián, o maliarke Toyen, ktorá už storočie fascinuje nielen svojim umením, ale aj životným príbehom, či o novom albume Kylie Minogue.
Robert Hloz: Kľúčom k oživeniu mŕtveho človeka je pre nás záloha mozgových spojení

Český režisér Robert Hloz študoval film v Južnej Kórei. Neodniesol si odtiaľ len pozoruhodné filmové myslenie, zmysel pre estetiku a suverénne zvládnuté remeslo, poznačili ho aj drsné príbehy zo života v blízkosti diktatúry.
Jeho podmanivý príbeh je o blízkej budúcnosti. Je tam Milan Ondrík, hovorí po slovensky a pohybuje sa medzi budovami, ktoré jasne odkazujú na strednú Európu. Napriek tomu sa jeho sci-fi Bod obnovy nepodobá na nič, čo v našej produkcii vzniká.
Napätie medzi sociálnymi vrstvami a násilie sa stupňuje tak, že vláda nemá inú možnosť, ako sľúbiť ľuďom ešte jeden život – v prípade, že zomrú neprirodzene.
Nové technológie to umožnia.
Výhody sú zrejmé. No čoskoro sa prejavia aj riziká. Čo bude človeka stáť, keď bude chcieť ochrániť to najdrahšie, čo má? Kto a ako to zneužije?
„Vo filme ponúkame budúcnosť, kde ľudia nemusia zomrieť, to je predsa krásna vec. Áno, varujeme pred dôsledkami, kam by taká spoločnosť mohla viesť, no jadro nášho fiktívneho sveta je pozitívne,“ hovorí Hloz.
„V raných verziách scenára sme hľadali optimálnu cestu tak, že sme sa držali pomerne blízko pri zemi. Zakázali sme si, napríklad, používať klonovanie. Zdalo sa nám, že ak niekto zomrie a narodil by sa ako klon, už by to bol iný príbeh, oveľa vzdialenejšia budúcnosť. Na to by bola potrebná aj veľká infraštruktúra.
Zostali sme pri tom, že ak má byť človek obnovený, jeho telo musí zostať do určitej miery zachované a opraviteľné. To sme považovali za uveriteľnejšiu podmienku. Veď aj keď niekto príde o nohu, môže dostať umelú, robotickú, prípadne mu ju prišijú. Klasická chirurgia pokročila, v podstate sa dá teda opraviť všetko, ak drží pokope trup. S telom, ktoré je rozbité na atómy, by to už nešlo,“ opisuje v rozhovore.
Dôkaz, že bol transrodový muž, nemáme. Toyen však sto rokov dráždi aj bez neho

Na jeseň 1923 sedávala takmer denne v spoločnosti Nezvala, Seiferta, Teigeho, Rema a Štyrského. Spolu s ostatnými diskutovala o pripravovanej výstave, na ktorej malo visieť aj niekoľko jej obrazov.
Do ich spoločnosti vzhľadovo dokonale zapadla. Na sebe oblek z kvalitnej vlny. Vlasy rozdelené cestičkou v strede sčesané dozadu. Na stolíku káva, v ruke neodmysliteľná cigareta. Na prvý pohľad vyzerala tak, že by nikomu nezišlo na um, že nie je muž. Len kde-tu sa dalo započuť, ako ho priatelia oslovili Manko - zdrobneninou mena Marie.
„Mladý muž“ sa v tom čase v skutočnosti volal Marie Čermínová a pseudonym, ktorý občianske meno nahradil tak na obrazoch, ako aj v dokladoch, vznikol až bezprostredne pred výstavou Bazár moderného umenia Devětsilu.
V tom čase nikto nemohol tušiť, že meno Toyen sa neskôr stane pojmom, ktorý bude nasledujúcich sto rokov fascinovať odborníkov, laikov aj zberateľov. A ani to, že obraz Cirkus, ktorý vznikne o dva roky neskôr, sa raz predá za takmer 70 miliónov českých korún.
Práve Cirkus, jeden z najdrahšie predaných obrazov, je súčasťou novootvorenej výstavy v Slovenskej národnej galérii Hvězdy / Česká moderna zo súkromných zbierok. Spolu s ďalšími dielami Toyen, Zrzavého, Fillu či Kupku ho možno vidieť do 14. januára 2024.
Takto bude vyzerať Zem o 250 miliónov rokov. Mnohé cicavce neprežijú

Naposledy bol na Zemi superkontinent pred 175 miliónmi rokov.
Pangeu obmýval prvotný oceán Panthalassa a nakoniec sa táto masa pevniny vplyvom platňovej tektoniky rozpadla a vznikli kontinenty, ktoré poznáme dnes.
Ani tie však nie sú nehybné a sú na veľmi pomalej ceste k zrážke.
O 250 miliónov rokov sa Afrika stretne s Európou, Austrália sa presunie na sever a spojí sa s Áziou, Atlantický oceán nakoniec zanikne, keď sa Amerika spojí so vzniknutou masou pevniny.
Nie som teliatko a sväté prikázanie som neporušil. Počúvať šéfa ETA je ako trpieť Uhríka

Od roku 1986 bol členom teroristickej organizácie ETA a väčšinu času aj jej vodcom. V Španielsku mu pripisujú atentáty s najväčším počtom obetí, podľa svedkov bol ich iniciátorom a mozgom, posadnutý ideou, že Baskicko musí byť nezávislé.
Svoju prezývku dostal náhodou a omylom. Polícia vychádzala z nespoľahlivého zdroja, keď ho tak pomenovala, a médiá, ktoré toto meno okamžite prevzali, si nič neoverovali.
A tak sa z Josu Urrutikoetxeu stal Josu Ternera. V preklade: Josu Teliatko.
Žiadne z vyššie spomenutých obvinení ho nepopudí tak veľmi, ako keď mu ešte dnes, po rokoch, niekto povie Ternera. Preto film, ktorý o ňom vznikol a ktorý sa vo veľmi zvláštnej atmosfére premietol v San Sebastiáne, dostal príznačný názov.
Nevolajte ma Ternera.
Tróju nedobyli žiadni hrdinovia. Boli to vraždiaci barbari na čele s populistom

Diela s motívom trójskej vojny sa v posledných sezónach objavujú systematicky. Nikdy však nejde o obraz hrdinských činov dobyvateľov. Divadlá po ruskej invázii ukazujú skutočné dôsledky vojny, teror, mestá, v ktorých nezostal kameň na kameni, rabovanie a nezmyselnú krutosť, ktorá prekračuje všetky medze.
„Toto nie je vojna, vo vojne platia pravidlá, zákony. Toto je genocída. Chcú nás vyhladiť,“ vraví Hekuba, keď sa dozvie, že Agamemnónovi vojaci zabili všetkých mužov, staré ženy a deti do desať rokov.
Na lodiach je málo miesta a vojnovou korisťou sa teda stávajú iba pekné a mladé ženy. Čo s nimi bude, je jej jasné.
Slovenské komorné divadlo v Martine ešte v minulej sezóne uviedlo inscenáciu režiséra Lukáša Brutovského Hekuba. Pre zranenie protagonistky sa však dlhšie neuvádzala. V novej sezóne je túto mimoriadnu inscenáciu znova možné vidieť.
Maľovanky nie sú len pre deti. Dospelým pomôžu zbaviť sa stresu rovnako ako meditácia

Keď premýšľame nad tým, ako znížiť stres alebo zabojovať s úzkosťou, väčšinou nám napadnú aktivity ako cvičenie alebo meditácia. Nie je to zlý myšlienkový pochod a naozaj to môže fungovať. Existujú však aj iné techniky.
V uplynulých rokoch zaplnili pulty v kníhkupectvách antistresové maľovanky. Vyhľadávajú ich nielen deti, ale aj dospelí.
Môže však táto činnosť naozaj pomôcť zlepšiť duševné zdravie? Na túto otázku odpovedali v texte na portáli The Conversation profesor aplikovanej a experimentálnej psychológie Michael Mantzios a lektorka psychológie Kyriaki Giannou z Birmingham City University.
Na neskúsené dievča si už nikto nespomenie. Kylie Minogue je popovou expertkou a chce si užívať prítomnosť

Z Austrálie pochádza hneď niekoľko svetových hudobných hviezd. Kapely AC/DC, INXS, Midnight Oil, Nick Cave... No a do prvej kategórie patrí aj speváčka, ktorá vstúpila do sveta pop kultúry ešte ako tínedžerka. Dnes má 55 rokov, zdolala rakovinu, prešla si nejedným rozchodom a je stále neprehliadnuteľná.
Boduje aj jej najnovší album Tension, ktorý vyšiel pred pár dňami. A je to tanečný pop, ktorý odkazuje aj na 80. alebo 90. roky, keď sa Kylie Minogue preslávila.
Úsmevy a trblietky najlepšie žiaria na tmavom pozadí, a hoci to Kylie nepovedala v súvislosti s novinkou Tension, v hudbe vidí napätie medzi melanchóliou a nádejou. Jej predchádzajúci album Disco, ktorý vznikal počas lockdownu, mal evokovať chvíle osamelosti s vedomím, že tam vonku je niekto, kto by tej samote porozumel alebo by ju zastavil. Mal sprostredkovať potrebu lásky.
Album Tension vypovedá o vzájomnej príťažlivosti, prepojenosti s tým druhým, o spoločnom užívaní si a výmene energií. A občas tak trochu aj o tom, že vo vzťahu sa mihnú odstredivé sily a treba sa navzájom hľadať. Takže je to (zase) o láske.
Vinič mohol poháňať veľkú zmenu v histórii ľudstva. Spočiatku ho ľudia len jedli

Pred dvanásťtisíc rokmi sa lovci a zberači postupne usadili a začali farmárčiť. Vedci dlhé roky predpokladajú, že prvé rastliny, ktoré začali cielene pestovať, boli obilniny. No na počiatku zdomácňovania mohol byť v skutočnosti vinič.
Pred tisíckami rokov mali plody viniča len niekoľko bobuliek, ktoré boli výrazne horkejšie než tie, ktoré poznáme dnes. Cieleným šľachtením z neho ľudia vytvorili chutnejšie ovocie ľahšie na pestovanie.
Tento proces nezačali obyvatelia krajín okolo Stredozemného mora, ktorí sú známi viacerými chutnými odrodami vína. Tam isté obdobie vinič dokonca ani nerástol. Do Európy zdomácnenú vínnu révu priniesli prisťahovalci.
Aj trpezlivosť sa dá získať. Osem spôsobov, ako naučiť deti čakať

Ak väčšine detí chýba jedna vlastnosť, tak určite je ňou trpezlivosť. Nie div. Jej rozvoj môže byť v modernom svete čoraz náročnejší, keďže deti majú okamžitý prístup k mnohým veciam, očakávajú instantné uspokojenie 24 hodín denne, sedem dní v týždni.
Deti majú neustály prístup k internetu aj televíznym službám na požiadanie. Nemusia čakať na vyvolanie fotografie, aby vedeli, či sa im podarila, pretože to okamžite zistia na displeji digitálneho fotoaparátu alebo telefónu.
Trpezlivosť nie je vlastnosť, ktorú človek získa automaticky pri narodení. Treba si ju získať a osvojiť. Ako na to, radia odborníci.
Kultúrne tipy

Johnny Depp sa v posledných rokoch zviditeľňoval viac súdnym procesom so svojou bývalou manželkou Amber Heard ako herectvom. Nemalo ani zmysel, aby pracoval, ale keď spor vyhral, okamžite odcestoval do Francúzska, kde nakrútil film, ktorý smeruje do slovenských kín.
Pozrite si aj ďalšie tipy z 10. ročníka filmovej prehliadky Be2Can, ktorá sa bude konať od 11. do 18. októbra v 29 slovenských mestách.
Víkendový recept

Slimáky či hniezda? Upečte ich so škoricou, čokoládou, bryndzou aj cesnakom.
Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Beata
Balogová
