Novozvolení poslanci si v starej budove Národnej rady preberali dekréty o poslaneckých mandátoch. Poslanci Smeru sa zvítali so zradcami, ako kedysi Robert Fico nazval odídencov z Hlasu, ako so starými známymi. Okolo novej koalície stále nie je jasno, ale šéf PS Šimečka stále vidí v hre možnosť štvorkoalície.
Izraelská tajná služba má povesť presnej, efektívnej a nekompromisnej rozviedky. Uplynulý víkend však ukázal, že ani Mosad nemá oči všade. Masívny útok teroristov z Hamasu na izraelskom území mnohí vnímajú ako zlyhanie tajnej služby.
Sme vo vojne. Vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu pár hodín po tom, čo hnutie Hamas spustilo rozsiahly raketový útok na Izrael a teroristi prenikli aj cez hranicu. Konflikt si nateraz vyžiadal stovky obetí na oboch stranách. Prečo k útoku vôbec došlo, čo môže robiť Izrael, a aká je pravdepodobnosť, že sa konflikt rozšíri aj ďalej? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Gašpar stál opäť s Druckerom, šéfom polície nebude. Koalícia Hlasu a Smeru by mala troch Kaliňákov
- Národná rada objednala alkohol tester. Rovnaký typ používajú policajti
- Vrátili sa do kamennej doby. Ako militanti z Hamasu zmiatli Mosad
- Nový projekt v centre Bratislavy. V downtowne pribudnú byty aj kancelárie
- Weiss žalostil pre juniora: Som nadšený ako tréner, ale zdevastovaný ako otec
- Keď praskne cievka na sietnici je to problém. Veľakrát sa to stane v noci
Gašpar stál opäť s Druckerom, šéfom polície nebude. Koalícia Hlasu a Smeru by mala troch Kaliňákov

Je to päť rokov, čo mal Tomáš Drucker ako minister vnútra pod sebou šéfa polície Tibora Gašpara. Keď ho nedokázal odvolať, radšej sám zložil funkciu. V starej budove Národnej rady stál v pondelok Gašpar tentoraz za Druckerom - čakali v rade, aby vyplnili tlačivá o prevzatí poslaneckých mandátov. Teraz sa z oboch môžu stať vládni poslanci, Drucker za Hlas a Gašpar za Smer.
Medzi "zradcami", ako Robert Fico nazval odídencov z Hlasu a "stranou minulosti", ako Smer nazval Peter Pellegrini, boli však aj omnoho vrúcnejšie zvítania počas odovzdávania dekrétov novozvoleným poslancom.
Ako by sa stretli starí známi, tak staronový poslanec Smeru Robert Kaliňák nie len podaním rúk, ale aj bozkami na líca a širokým úsmevom, privítal staronovovú poslankyňu Hlasu Ľubicu Laššákovú.
V sále starého parlamentu postupne odznelo všetkých 150 mien nových zákonodarcov bez väčšieho rozruchu, keď ich prizývali na prevzatie osvedčenia o zvolení.
Jedine trojica Erik Kaliňák, Michal Kaliňák a Robert Kaliňák abecedne vyvolávaná za sebou, vyvolala v sále pobavenie. Prvý a posledný sú synovec a strýko, obaja so Smeru. Michal Kaliňák z Hlasu s nimi rodina nie je.
Fico štartuje prvý: Slovensko po voľbách stojí na križovatke. Prednosť dostal Robert Fico, no ani keď vyrazí prvý, neznamená to, že bude v cieli víťazom. O zmene smeru rozhodne jediný Hlas. Ukáže sa, do akej miery sa dá uveriť, že tu existuje sociálna demokracia, ktorá je európska, a s ktorou sa dá spolupracovať demokraticky aj v budúcnosti, píše Matia Lenická.
Národná rada objednala alkohol tester. Rovnaký typ používajú policajti

„Prepáčte, ale ja nebudem na upratovačky reagovať,“ povedal pred desiatimi rokmi vtedajší minister práce Ján Richter zo Smeru k podozreniam, že poslanci jeho strany boli v parlamente opití.
Práve upratovačka vtedy údajne upozornila Igora Matoviča z OĽaNO na množstvo fliaš od alkoholu v kontajneroch pri poslaneckej ubytovni. Bolo to po rušnej noci, keď skupina poslancov zo Smeru napadla Matoviča, ktorý ich provokoval figurínou Roberta Fica, vystrihnutou z kartónu.
Podozrení, že poslanci boli opití, bolo v minulosti v parlamente viac. Za pitie počas rokovania im však nič nehrozí. Nezmení sa to ani po tom, ako Kancelária Národnej rady nakúpila profesionálne testre na alkohol. Cena zariadenia je 2 240 eur. Zahŕňa prvotnú kalibráciu, komponenty na pripojenie k počítaču, softvér, aj náustky.
Národná rada však nemá právomoc kontrolovať požívanie alkoholu resp. jeho prítomnosť v dychu poslancov. Prípadnú opitosť poslancov nerieši rokovací poriadok Národnej rady, ani iná právna úprava.
V krátkosti z domova:
- Zemetrasenie na východe: Východné Slovensko zasiahlo večer o 20:23 zemetrasenie. Podľa predbežných informácií udrelo v hĺbke desať kilometrov s epicentrom 34 kilometrov východne od Prešova. Magnitúda mala byť až 5,1. Zemetrasenie trvalo niekoľko sekúnd.
- Nehoda na Zochovej: Odvolací súd s Dušanom Dědečkom, ktorý spôsobil tragickú nehodu na Zochovej ulici v Bratislave, prebiehal pokojne a bez výraznejších emócií takmer až do samého konca. Zlom prišiel v momente, keď Dědečkov obhajca v závere upozornil, že súd pozabudol na podanie z minulého týždňa.
- Namiesto HHCC konope: Dvadsaťšesťročný Košičan tvrdí, že si objednal HHCC, čo je látka podobná konope. Namiesto legálnej látky mu prišla regulérna marihuana, za ktorú mu hrozí väzenie. Na Slovensku si HHCC môžu bez overenia veku kúpiť aj deti v automatoch.
- Nová audítorka: Rada Európskej únie vymenovala Slovenku Katarínu Kaszasovú za členku Európskeho dvora audítorov. Vo funkcii bude pôsobiť od 16. októbra 2023 do 15. októbra 2029 a nahradí Ladislava Balka.
Vrátili sa do kamennej doby. Ako militanti z Hamasu zmiatli Mosad

Izraelská tajná služba má v spravodajských kruhoch povesť presnej, efektívnej a nekompromisnej rozviedky. Dolapenie nacistu Adolfa Eichmanna v Argentíne alebo infiltrácia agenta Eliho Cohena na vysoký post v sýrskej vláde sú len dva najznámejšie úspechy Mosadu.
Uplynulý víkend však ukázal, že ani Mosad nemá oči všade. Masívny útok teroristov z Hamasu na izraelskom území mnohí vnímajú ako zlyhanie izraelskej tajnej služby.
Aj viac ako dva dni po spustení útoku sa v dedinách okolo hranice s Pásmom Gazy bojuje pri pokusoch izraelskej armády zneškodniť militantov. Desiatky ľudí odvliekli do zajatia v Gaze.
Ako je možné, že izraelskí tajní nedokázali zabrániť desiatkam militantov v prekročení prísne stráženého plota a na izraelskom území zabiť a zajať stovky ľudí? Je možné, že prípravy na útok, pred ktorým musel Hamas zhromaždiť veľké množstvo zbraní a rakiet, izraelskej špionáži unikli?
- Dosah až na nás: Vyhlásiť, že globálny geopolitický impakt palestínskeho teroru dosiahne amplitúdu Putinovej vojny na Ukrajine, si po dvoch dňoch nedovolí nik. Prvá detonácia je však porovnateľná. Na predstavu scenárov so zlým presahom na Európu netreba veľmi bujnú fantáziu, píše Peter Schutz.
- Hamasu sú Palestínčania ukradnutí: Stratégovia Hamasu vedeli, že Izrael nemôže konať inak ako tvrdo zasiahnuť. Hamas vie, že vojensky proti izraelskej armáde nemá šancu a odpoveďou bude smrť mnohých palestínskych civilistov. Vie to a vyhovuje mu to, píše Matúš Krčmárik.
V krátkosti z Izraela:
- Vládny špeciál z Izraela: V Izraeli je prinajmenšom niekoľko desiatok slovenských turistov a ľudí, ktorí tam pracujú a žijú. Slovenská vláda preto posiela v stredu do Izraela vládny špeciál, ktorý by mal domov odviezť niekoľko desiatok obyvateľov Slovenska. Podľa informácií SME sa však do lietadla všetci nedostanú.
- Čo sa dialo: Hamas vystrelil zatiaľ nespresnený počet rakiet na Jeruzalem, podľa vyhlásenia militantov malo ísť o odvetu za izraelské útoky v Gaze. Izraelská armáda uviedla, že jej príslušníci zabili niekoľko podozrivých ozbrojencov, ktorí na severe krajiny prekročili izraelsko-libanonské hranice.
- Kontrola miest: Izraelská armáda už má pod kontrolou všetky mestá, obce a ďalšie obývané lokality, do ktorých prenikli teroristi z Hamasu, uviedol hovorca armády. Podľa neho sa tam však v okolí pásma Gazy stále môžu nachádzať palestínski ozbrojenci.
- Ako Hamas prekvapil Izrael: Izrael bol prekvapený, keď na neho islamistická extrémistická skupina Hamas v sobotu začala ničivý útok. Hamas svoje vojenské plány dva roky držal v tajnosti a ľstivo presviedčal Izrael, že bojovať nechce.
- Totálna blokáda: Izraelský minister obrany Galant nariadil totálnu blokádu Pásma Gazy. Úrady podľa neho prerušia dodávky elektriny a zablokujú dovoz potravín či pohonných hmôt.
- Počet obetí: Po útoku hnutia Hamas na Izrael zomrelo približne 800 Izraelčanov. Informovalo o tom tlačové oddelenie izraelskej vlády. Ďalších viac ako 2 600 ľudí bolo podľa oddelenia zranených a asi 150 osôb teroristi uniesli.
- Masaker na festivale: Miestom zrejme najhoršieho masakru počas víkendového útoku radikálov z Hamasu na Izrael sa stal hudobný festival blízko Pásma Gazy, kde extrémisti zabili 260 ľudí.
V krátkosti zo sveta:
- Zelenskyj vymenil šéfa obrany: Ukrajinský prezident vymenil šéfa síl teritoriálnej obrany, ktorá spadá pod ukrajinské ozbrojené sily. Novým šéfom teritoriálnej obrany sa stane 54-ročný generálmajor Anatolij Barhylevyč, ktorý od minulého roka pôsobí ako náčelník štábu vojsk na východnej Ukrajine.
- Babišove hnutie rastie: Hnutie ANO Andreja Babiša by podľa najnovšieho prieskumu zvíťazilo v parlamentných voľbách s 33,5 percentami hlasov. Vládna koalícia Spolu by získala 19,5 percenta hlasov, čo je o 8,5 percenta menej, než získala vo voľbách pred dvoma rokmi. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu.
- Populisti v Nemecku: Pravicovo populistická strana Alternatíva pre Nemecko dosiahla v nedeľňajších krajinských voľbách v Bavorsku a Hesensku výrazné zisky, čo potvrdzuje rastúcu silu krajnej pravice v celej krajine.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: Čo bude nasledovať po vojne Hamasu?
- The Atlantic: Ako nájdeme svoje miesto vo vesmíre
- BBC: Sovietsky cintorín kozmických lodí v Pacifiku
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Nový projekt v centre Bratislavy. V downtowne pribudnú byty aj kancelárie

V bratislavskom downtowne pribudne nový rezidenčný projekt. Developerská spoločnosť Immocap predstavila komplex, ktorého súčasťou bude nová centrála Západoslovenskej energetiky aj nový rezidenčný objekt.
Jeho podoba vzišla z architektonickej súťaže, ktorej víťazom sa stalo štúdio Chybik+Kristof. Súčasťou projektu bude tiež bývalá zámočnícka dielňa, dnes známa pod názvom Design Factory. Po novom má byť tento objekt zakomponovaný do pripravovaného komplexu.
Víťazný návrh zaujal natočením hmoty o 45 stupňov voči bývalej zámočníckej dielni. Vynovený priestor by mal plynulo prechádzať od ulice, cez interiér do priľahlého urbánneho lesa. Bezprostredné okolie dotvoria mikropriestory s verejnou funkciou, ako sú kaviarne, oddychové zákutia, rozšírenie galérie a amfiteáter.
Nový projekt Immocapu má vyrásť v lokalite Mlynských nív na pozemkoch ZSE. Plány energetikov sa pritom vo veľkom riešili už v roku 2019. Iniciatíva Čierne diery vtedy zverejnila informáciu, že ZSE chce zbúrať bývalú zámočnícku dielňu a na jej mieste postaviť novú centrálu. Ako sa ukázalo, plány zostali len na papieri.
V krátkosti z ekonomiky:
- Nový rozpočet: Ministerstvo financií predstavilo vyrovnaný rozpočet verejnej správy. Zahŕňa štátny rozpočet jednotlivých kapitol a rozpočty ostatných subjektov verejnej správy. Samotný štátny rozpočet počíta s príjmami vo výške 19,62 miliardy eur a výdavkami 22,04 miliardy eur.
- Rozvoj Dúbravky: Penta Real Estate, YIT Slovakia, Corwin, Finep či Strabag. To je len časť developerov, ktorí v bratislavskej mestskej časti Dúbravka už zrealizovali svoj projekt alebo ho pripravujú. Obrazne by sme mohli hovoriť o tom, že ten, kto v Dúbravke nestavia, akoby v realitnom biznise ani nebol. Dlhý zoznam developerských skupín v tejto mestskej časti sa rozrastie o známe meno.
- Nobelovka za ekonómiu: Tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu získala Američanka Claudia Goldinová za prehĺbenie znalostí o uplatnení žien na trhu práce. Je iba treťou ženou, ktorá toto ocenenie dostane.
Weiss žalostil pre juniora: Som nadšený ako tréner, ale zdevastovaný ako otec

Slovan sa snažil opäť mobilizovať fanúšikov. Generálny riaditeľ Ivan Kmotrík junior pozval ľudí na pivo, mal to byť aj prejav vďaky za výjazd v Slovinsku. „Pivo je zadarmo,“ opakoval v nedeľu viackrát hlásateľ. Veľké rady však v bufetoch neboli.
Prišlo viac ako šesťtisíc divákov, čo je na slovenskú ligu slušná návšteva. Slovan zdolal v rámci desiateho kola Niké ligy ešte stále prvý Trenčín 2:0.
Tréner Slovana Vladimír Weiss však mal zmiešané pocity. „Som nadšený z výkonu hráčov, ale nešťastný ako otec,“ vyhlásil Weiss. A opakoval to viackrát. Možno štyrikrát. Povzdychol si. Jeho syn a kapitán Slovana musel opustiť ihrisko už v desiatej minúte.
Asi si silno natiahol alebo natrhol hamstring. "Niečo tam určite bude, čo ma veľmi mrzí. Som z toho veľmi nešťastný. Chcel veľmi hrať, dal som ho. Taký je už život niekedy," uzavrel Weiss.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Očný lekár: Keď praskne cievka na sietnici je to problém. Veľakrát sa to stane v noci

Zrak patrí medzi päť základných ľudských zmyslov. Máme ho vďaka očiam, ktoré prijímajú svetlo zo sveta okolo nás a následne prenášajú vizuálne informácie do mozgu. Vzniká vnem, ktorý nám umožňuje vnímať svetlo, farby aj tvary predmetov, či orientovať sa v priestore.
"Myslím, že zrak má najdôležitejšiu úlohu zo všetkých zmyslov. Keď človek príde o zrak, je to najväčší postih v živote," hovorí pre SME očný lekár Vladimír Siska.
Primár očného centra Excimer vysvetlí, kedy sa môže zmeniť farba bielka, alebo aj to, či je oko jedným z prvých orgánov, na ktorých badať príznaky vysokého krvného tlaku.
"Dlhodobé sledovanie obrazovky, či už na mobile, v počítači alebo na televízore, má vplyv na vývoj myopie. Takže, keď mladý človek odmalička a dlho pozerá do monitorov, môže to napomáhať rozvoju krátkozrakosti," hovorí tiež primár.
V krátkosti o zdraví:
- Nobelovka za mRNA vakcíny: Vedci, ktorí sa v roku 1998 stretli pri kopírke na Pensylvánskej univerzite, neskôr spoločne zmenili technológiu vakcín. O sedem rokov totiž zverejnili prekvapivé zistenie o mRNA. V čase, keď Karikóová a Weissman priniesli prvé výsledky novej technológie, však vedecký svet nezaujali.
- Zaujímavé objavy: Veda je o hľadaní, hádaní, skúšaní a skúmaní. Preto aj mnohé lieky sprevádzajú od vývoja cez klinické testovanie až po predaj v lekárňach strhujúce príbehy. Vedci sa často pri tvorbe liekov inšpirovali aj jedom.
- Správne dýchanie: Dýchanie je pre väčšinu z nás také prirodzené, že si ho bežne ani neuvedomujeme. Zmení sa to zväčša vtedy, ak chceme niečo urobiť pre svoje zdravie a začneme napríklad s behaním. Práve pri ňom precítime každý nádych.
Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na kampaň a výsledok volieb? Ako je na tom Bratislava finančne? Kedy najneskôr bude hotová petržalská električka? A ako zvládajú mestské časti nový zákon o zákaze parkovania na chodníkoch? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.
Podcasty SME
- SND - Sme Národné: Mal som 27 rokov, onkologické ochorenie a v hlave som sa rozhodol, že toto nemôže byť koniec
Karikatúra

Recept dňa

Niet nad vôňu čerstvo upečeného chleba, ktorá prevonia celý dom. Vyberte si jeden z našich receptov a upečte tradičný, kváskový či rýchly chlebík so sódou.
Dnes očakávame
- Vyhlásenie Jozefa Brhela a advokáta Michala Mandzáka v kauze Mýtnik
- Vedecká diskusia ESET Science Award s témou Dokážeme rozpoznať inteligentný život vo vesmíre?
- Veľtrh pomaturitného a celoživotného vzdelávania Gaudeamus
- Rokovanie ministrov zahraničných vecí Európskej únie
Dnes v histórii

10. októbra 1919 v Bratislave otvorili Univerzitnú knižnicu, najstaršiu, najväčšiu a najnavštevovanejšiu knižnicu v Slovenskej republike. Vznikla z knižnice bývalej Alžbetínskej univerzity a v čase svojho vzniku bola jedinou vedeckou knižnicou na Slovensku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
