BRATISLAVA. O volebných prieskumoch sa hovorí, že sa nesnažia uhádnuť výsledky volieb, ale ukázať momentálne nálady voličov. No aj tak sa už dávno nestalo, aby sa prieskumy pred voľbami tak presne triafali do výsledkov volieb, ako to bolo teraz.
Sčasti to môžeme pripísať tomu, že sa zrušilo 14-dňové moratórium na prieskumy, a tak sme videli množstvo čerstvých prieskumov robených len niekoľko dní pred voľbami.
Ale bolo to aj tým, že v posledných týždňoch pred voľbami nedochádzalo až k takým veľkým voličským presunom ako v rokoch 2020 a 2016.
Medzi stredopravými stranami boli pohyby len malé. Na opačnej strane došlo k väčším presunom predovšetkým medzi Republikou a Smerom či Sme rodina a Hlasom.
SME porovnalo výsledky volieb s troma poslednými prieskumami štyroch rôznych agentúr (Focus, AKO, NMS a IPSOS).
Agentúru Median sme do porovnania nezaradili, pretože počas septembra a augusta zverejnila len jeden prieskum a ostatné agentúry nezverejňujú dostatočne transparentne svoju metodiku, takže ich prieskumy SME ani nezverejňuje.
Porovnanie štyroch rôznych agentúr je zaujímavé aj v tom, že používajú rozličnú metodiku. Kým Focus a AKO robia tradičné prieskumy voličských preferencií, NMS, IPSOS (aj Median) robia volebné modely. V tých sa zohľadňuje aj miera odhodlania respondentov voliť danú stranu. Ak napríklad volič zvažuje viac strán, jeho hlas sa vo volebnom modeli rozdelí.
Rozdiely sú aj v tom, ako agentúry zbierajú dáta. Focus využíva najmä osobné opytovanie, AKO telefonické, IPSOS zbiera dáta online formou a NMS kombinuje online a telefonický zber.