SME

Víkendový výber: Autizmus má jedno zo sto detí, dievčatá však cez diagnostiku prepadávajú

Pravidelná dávka víkendového čítania.

Víkendový výber SMEVíkendový výber SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príjemný víkend! Odhodili ma do koša a bez citu sa prizerali na to, ako sa v ňom topím. Myslím si, že nebude dlho trvať a pochopia, ako som sa pri tom cítil, pretože raz zase niekto odhodí do koša ich, povedal Johnny Depp redaktorke Kristíne Kúdelovej v Cannes. Rozprávali sa o jeho novom filme Jeanne du Barry – kráľova milenka, ale aj o tom, ako prežiť pád na dno.

Kolegyňa Denisa Prokopčáková písala o tom, že dievčatá s autizmom bývajú aj dnes diagnostikované výrazne neskôr ako chlapci. Prepadnutie cez diagnostické sito si však vyberá svoju daň. Pre mnohé ženy je diagnóza autizmu v dospelosti svetlom v tme, ktoré prináša viac sebapochopenia.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítať si môžete aj o asteroide Bennu, na ktorom našli vedci z NASA vodu aj uhlík, či o európskom teleskope, vďaka ktorému sa možno podarí ukázať, ako vyzeral vesmír vo svojich počiatkoch. O týchto témach pre vás písala kolegyňa Renáta Zelná.

Prinášame vám aj články o začiatku izraelsko-palestínskeho konfliktu, novom filme Úsvit, tisíckach skrytých stavieb v Amazónii, či tipy na kultúrne akcie budúci týždeň.


Je ťažké zostať normálny, najmä ak ste nikdy neboli normálny, hovorí Johnny Depp

Johnny Depp prišiel do Cannes predstaviť film Jeanne du Barry – kráľova milenka. Bol to prvý film, ktorý nakrúcal po dlhom súdnom procese s bývalou manželkou Amber Heardovou.

Hoci ho vyhral a dosiahol aj vysoké odškodné za to, že ho verejne obvinila z fyzického násilia, nedá sa povedať, že bol jeho príchod na festival jednoznačne pozitívne prijatý. Aj on sám musel v meste naraziť na zopár transparentov alebo nápisov na múre, že mal radšej zostať doma.

SkryťVypnúť reklamu

Každé stretnutie s novinármi bolo teda preňho dvojitou úlohou. Prvou bolo predstaviť film, tou druhou predstaviť seba a vysvetliť obraz, ktorý o ňom vznikol. Prešlo len pár minút, kým na to došlo aj v rozhovore pre SME.

„ Predstavte si, že sa na vás všade všetci pozerajú a všade všetci o vás rozprávajú a že sa vám to deje tridsaťosem rokov. Nikto nemôže očakávať, že zostanete normálny. Najmä ak ste ani predtým neboli normálny,“ vraví potichu, takmer šepká.

Prečo sú dievčatá s autizmom diagnostikované výrazne neskôr? Lepšie kamuflujú správanie

„Ako dieťa som si uvedomovala, že som iná. Bolelo ma to. Moju zvláštnosť a neschopnosť zapadnúť si uvedomovali dospelí, ale aj deti okolo mňa,“ spomína na svoje detstvo Rachel Moseley, psychologička, ktorá sa venuje výskumu na Bournemouth University vo Veľkej Británii.

SkryťVypnúť reklamu

Jej mame preto navrhli, aby s ňou navštívila špecialistu, ktorý preskúma, či netrpí poruchami autistického spektra. Detský psychiater však túto diagnózu zamietol. „Nezodpovedala som tomu, čo sa vtedy vedelo o autizme. Hoci som bola spoločensky nemotorná, zvládala som udržiavať očný kontakt a bola som dosť výrečná,“ hovorí vedkyňa.

Keď svojej mame oznámila, že chce byť psychologičkou a venovať sa poruchám autistického spektra, tá prišla s nečakaným priznaním: „Aj o tebe si mysleli, že si autistka,“ vyhŕkla. Od tohto okamihu sa Rachel začala pozerať na svoj život z inej perspektívy. Prehodnocovala ho v spojitosti s novou diagnózou.

„Pre mnohé ženy je diagnóza autizmu v dospelosti ,svetlom v tme‘, akýmsi zjavením, ktoré prináša viac sebapochopenia,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v tejto oblasti výskum stále napreduje, a tak vedci zisťujú čoraz viac o tom, aké rozličné prejavy môže mať autizmus, a tiež ako sa môže líšiť u ľudí s rôznym pohlavím a rodom.

Európsky teleskop mal ďalšiu chybu. Namiesto bodiek ukázal slučky a čiary

Detektív, ktorý pátra po temných častiach vesmíru, mal už niekoľko mesiacov problémy. Teleskop Euclid Európskej vesmírnej agentúry. Krátko po štarte 1. júla 2023 začal robiť nečakané piruety. Jeho nezvyčajné pohyby sa prejavili aj na niektorých testovacích záberoch.

Namiesto bielych bodiek, ktoré predstavujú jednotlivé hviezdy a galaxie vo vzdialenom vesmíre, na snímkach boli rôzne slučky a dlhé hviezdne stopy.

Úlohou teleskopu je urobiť hlboký prieskum vesmíru tým, že zmapuje polohu 1,5 miliardy galaxií v troch rozmeroch. Pomôže tak zodpovedať na niektoré zo základných otázok o vesmíre.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavným prínosom majú byť zistenia o temnej hmote a temnej energii, ktoré tvoria 95 percent vesmíru, no nikto ich doteraz priamo nepozoroval. Euclid tiež môže ukázať, ako vyzeral vesmír vo svojich počiatkoch.

V Amazónii sa môžu ukrývať desaťtisíce stavieb. Objavili aj opevnenú dedinu

Predtým, než sa do Južnej Ameriky doplavil Krištof Kolumbus, mohlo žiť v Amazonskej nížine zrejme až desať miliónov domorodých obyvateľov, naznačuje nový výskum.

Oblasť, ktorú z veľkej časti pokrýva prales, obývajú ľudia už viac ako dvanásťtisíc rokov. Dodnes archeológovia našli iba tisíc štruktúr spojených s týmito dávnymi civilizáciami. Vytvárali ich presúvaním obrovských kôp zeminy.

Zemných stavieb však mohlo byť násobne viac. Po objavení nových štruktúr na zlomku rozlohy Amazónie počet nenájdených nálezísk vedci odhadujú na desaťtisíc. Podľa najextrémnejšieho odhadu ich však môže byť ešte dvakrát toľko.

SkryťVypnúť reklamu

Intersex ľudia bývali menšie tabu ako dnes, je ich toľko ako ryšavých

Fabriku na výrobu topánok pod Tatrami ešte len budovali. Podnikateľské zámery Tomáša Baťu vzbudzovali medzi Slovákmi nedôveru, české vedenie sa preto snažilo vytvoriť dobré meno. Práve vtedy sa však v areáli objavilo novorodeniatko - okrem toho, že nejavilo známky života, vykazovalo veľmi zvláštne sexuálne znaky. Tajomný prípad rozrušil celú komunitu.

V kinách je nový česko-slovenský film Úsvit. Na pozadí detektívneho príbehu sa v ňom rozvíja téma, ktorá nám dnes robí väčšie problémy ako pred sto rokmi.

"Kto trvá na tom, že chce žiť podľa pevných pravidiel a tradícií, veľa zo života nepochopil," hovorí český režisér Matěj Chlupáček.

To, čo dnes mnohí považujú za tabu, má už dávno vyriešené. Skôr ho trápi to, koľko mladých ľudí okolo neho zarába bez toho, aby niečo produkovali, a v tomto neohrozenom cykle si užívajú blahobyt. Dobrý pocit nemal ani z pražskej kaviarne, v ktorej sme sa o jeho filme rozprávali.

SkryťVypnúť reklamu

Kolonializmus navždy zmenil Blízky východ. Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?

Víkendové udalosti na Blízkom východe opäť upriamili zrak na región, v ktorom je mier krehkou záležitosťou. V izraelsko-palestínskom konflikte však nejde až tak o náboženstvo, ako o územie, ktoré si nárokujú obe strany.

Chronológia konfliktu medzi Izraelom a Palestínou sa často datuje od roku 1948, teda od vzniku izraelského štátu na palestínskom území, ale práve udalosti pred rokom 1948 vytvorili podhubie problému a kľúčovo ovplyvnili vývin situácie v regióne; a ovplyvňujú ho do dnešného dňa.

Medzi hlavných aktérov patria Spojené kráľovstvo a Francúzsko, ktorí si medzi sebou Blízky východ rozdelili podľa vlastných záujmov, ale aj cárske Rusko alebo Nemecko, ktorí šírením antisemitizmu a spáchaním holokaustu podnietili túžbu po vzniku židovského štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Čo teda predchádzalo suezskej kríze, takzvanej šesťdňovej vojne, jomkipurskej vojne alebo prvej intifáde a druhej intifáde?

Vo vzorke z Bennu našli vodu aj uhlík. Môže prezradiť, ako vznikol život na Zemi

Na asteroide Bennu je voda aj uhlík. Vedci z NASA to zistili vďaka vzorke, ktorá sa dostala na Zem iba na konci septembra. Do púšte v Utahu ju zhodila vesmírna sonda Osiris-Rex, ktorá skúmala blízkozemský asteroid.

Ešte pred odstránením veka nádobky s primárnou vzorkou vedci objavili tmavý prášok a častice veľkosti piesku. Už vtedy sa zdalo, že misia Osiris-Rex nabrala veľa vzácneho materiálu. V NASA sú so vzorkou veľmi spokojní, keďže získali viac, ako čakali.

Bennu vedcov zaujíma najmä preto, že je pozostatkom z čias, keď vznikala slnečná sústava. Dúfajú, že zo vzoriek sa dozvedia, či mohli asteroidy pred miliardami rokov priniesť na Zem vodu a základné stavebné zložky života. Môžu tak zistiť, ako vznikali planéty a život a porozumieť viac asteroidom, pri ktorých existuje malé riziko, že by mohli vraziť do Zeme.

SkryťVypnúť reklamu

Kričíte často na deti? Škodíte ich vývoju podobne, ako keby ste ich bili

Bolo víkendové poobedie a z kina po schodoch vychádzali ľudia. Jeden muž kráčal s troma deťmi, zrejme práve skončil detský film, toho najmladšieho držal za ruku.

Malý chlapec, nie starší ako päť rokov, naliehavo plakal. Muž zjavne s nervami na konci, no stále kráčajúc začal na chlapca kričať. „Nerev ti hovorím. Chceš ma naštvať?"

Zrejme ste už podobnú situáciu videli na verejnosti aj vy. Rodičovi prasknú nervy, nezvládne stresovú situáciu a hnev si vybije na dieťati. Možno tomu rodičovi aj rozumiete, prečo reaguje, ako reaguje, no ak sa podobné situácie v rodine opakujú, na deti to môže mať veľmi zlý vplyv.

Krik, osočovanie a slovné vyhrážky môžu byť pre detský vývoj podobne škodlivé ako sexuálne či fyzické násilie. Ukazuje to nový výskum v odbornom časopise Child Abuse & Neglect.

SkryťVypnúť reklamu

Kultúrne tipy

Národná galéria ožije módou, to najlepšie z queer divadla predstaví Drama Queer. Kam za kultúrou od 13. do 20. októbra?

Víkendový recept

Najlepšie krémové polievky, ktoré zasýtia aj zohrejú. Vyskúšajte si pripraviť cviklovú, zemiakovú či tekvicovú polievku.


Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 626
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 966
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 785
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 859
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 344
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 054
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 119
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 563
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovensko - Čína: ONLINE prenos zo zápasu 1-A divízie MS v hokeji žien 2025.

Sledujte s nami online prenos zo zápasu 1-A divízie MS v hokeji žien 2025: Slovensko - Čína.


Rebecca Šramková a kapitán slovenského tímu Matej Lipták počas kvalifikačnej skupiny C v boji o finálový turnaj Billie Jean King Cupu 2025.

Pozrite si zápasový program kvalifikačného duelu skupiny C o postup na finálový turnaj Billie Jean King Cupu 2025: Slovensko - USA.


Gergö Szarka vyhral Národný beh Devín - Bratislava 2025.

Medzi ženami sa na pódium dostala Michaličková.


TASR
Futbalisti MŠK Púchov.

Výhru domácich zariadil dvoma gólmi Moško.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu