Verejná budova, ktorá sa prezentuje jasným architektonickým jazykom, je dôstojná a civilná, hovorí o Mestskom úrade v Leopoldove porota ceny za architektúru CE ZA AR 2023.
V kategórii občianske a priemyselné budovy ju získali architekti z prešovského ateliéru zerozero.
"Každá architektúra má aj edukatívnu úlohu. Z tohto hľadiska je tento mestský úrad dôležitý. Ukazuje, ako sa správa solídna súčasná architektúra," hovorí architekt IRAKLI ERISTAVI.
Myslí si, že veľká časť stavebnej produkcie na Slovensku ešte stále nedosahuje takú kvalitu, aby sme ju mohli volať architektúra.
"Všetci architekti, ktorých považujem za dobrých, ctia hodnoty ako humanita či demokracia. Bez zamýšľania sa nad týmto to nebude dobre fungovať. V zerozero máme záujem o veci verejné," dodáva.
V rozhovore sa dočítate aj:
- Prečo je Mestský úrad v Leopoldove úspešný projekt verejnej stavby a prečo sa naň chodia pozerať kolegovia architekti z celého Slovenska,
- čím ateliér z Prešova oslovila súťaž v malom mestečku,
- ako je v budove riešené chladenie či zber dažďovej vody,
- čo hovorí Eristavi na zrekonštruovanú budovu Slovenskej národnej galérie,
- či je na Slovensku dosť architektonických súťaží na verejné budovy.
Súťaž na Mestský úrad v Leopoldove ste vyhrali v otvorenej architektonickej súťaži v roku 2014. Predpokladali ste vtedy, že okolo stavby bude taký rozruch a teraz vás budú dávať za príklad, ako sa majú stavať verejné budovy?
Uvedomovali sme si, že to bude výnimočná úloha. To bol aj jeden z dôvodov, prečo sme do súťaže išli. To, že nás budú dávať za príklad, sme určite netušili.
Výhra, aj ako to pokračovalo, bola výzva a veľmi zaujímavý proces. Robili sme dovtedy stavby z oblasti kultúry či bývania, ale nie stavbu lokálnej demokracie.

Čím vás oslovila súťaž v štvortisícovom mestečku?
Pozreli sme si zloženie poroty a vyvolávalo v nás dôveru. Zadanie nám pripadalo výnimočné. A tak sme sa rozhodli vyjadriť súťažným návrhom, čo si myslíme o tom, ako by mali dnes vyzerať stavby pre demokratické inštitúcie. Bolo to šanca ukázať, aký architektonický jazyk používať a aké hodnoty ctiť. Vzdialenosť Leopoldova nás neodradila.
Vyberali z 51 súťažných návrhov. Čo povedala porota na váš návrh?
V hodnotení bola napísané, že oceňujú "premýšľavú zdržanlivosť". To je celkom sympatická hodnota na každej architektúre.
Rozhodli sme sa ponechať pôvodnú budovu, premenená je teraz na mestskú knižnicu, to je zrejme premýšľavosť.
Novú budovu mestského úradu sme postavili do zadného plánu, do diskrétnej pozície, aby tieto dve veci vzájomne pekne komunikovali a spolu vytvárali nový mestský priestor.
Zdržanliví sme boli v tom, že sme použili elementárnu jednoduchú hmotu bez zbytočných komplikácií.

Sú tak priestory využívané aj dnes? Zostali strohé?