SME

Ódorovu vládu strieda Ficova. Kto sú noví ministri

Pozrite si zoznam ministrov novej vlády.

BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú vládu Roberta Fica.

Podľa dohody lídrov vládnych strán Smeru okrem postu predsedu vlády patrí šesť ministerstiev - obrana, spravodlivosť, doprava, financie, zahraničie a pôdohospodárstvo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlas obsadil sedem rezortov - vnútro, hospodárstvo, školstvo, zdravotníctvo, informatizáciu, rezort práce a post vicepremiéra pre eurofondy a plán obnovy.

SNS obsadila tri rezorty - životné prostredie, kultúru a nové ministerstvo športu a cestovného ruchu, ktoré vznikne 1. januára 2024.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Aké sú plusy a mínusy nominantov? Čítajte 

Členovia vlády Roberta Fica

Načítavam... Aká bude štvrtá vláda Roberta Fica? (26. 10. 2023)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Podpredseda vlády pre plán obnovy: Peter Kmec

Diplomat Peter Kmec sa narodil 11. novembra 1966 v Nitre. V predčasných voľbách 30. septembra bol zvolený za poslancaza stranu Hlas. Poslancom bol aj v predošlom skrátenom volebnom období od roku 2020, kedy kandidoval za stranu Smer a neskôr prešiel do Hlasu.

SkryťVypnúť reklamu

Kmec sa doteraz venoval najmä zahraničnopolitickým témam a medzinárodným vzťahom, bol veľvyslancom v USA.

Je členom predsedníctva Hlasu. Vyštudoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov (1985 - 1990) a študoval aj na Univerzite Komenského v Bratislave.

Minister práce: Erik Tomáš

Mgr. Erik Tomáš sa narodil 15. júna 1975 v Humennom. Začínal ako redaktor. Z televízie Markíza odišiel robiť hovorcu ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. V roku 2016 sa stal šéfom komunikácie vtedajšieho predsedu vlády Roberta Fica.

V roku 2016 sa stal poslancom za stranu Smer. V tom istom roku pôsobil ako štátny tajomník na ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu.

Poslancom za Smer sa stal aj v roku 2020. V septembrových parlamentných voľbách kandidoval zo štvrtého miesta kandidátky za poslanca za stranu Hlas. získal 115 023 preferenčných hlasov. Erik Tomáš je podpredsedom strany Hlas.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerka zdravotníctva: Zuzana Dolinková

JUDr. Zuzana Dolinková sa narodila 20. januára 1983. Bola dlhoročnou prezidentkou Zväzu ambulantných poskytovateľov. V parlamentných voľbách v roku 2020 neúspešne kandidovala za poslankyňu za stranu Dobrá voľba.

V júni 2021 prešla do strany Hlas, kde ju na sneme zvolili za podpredsedníčku strany. V septembrových parlamentných voľbách bola na piatom mieste kandidátnej listiny. Získala 20 153 preferenčných hlasov.

Súvisiaci článok Môže byť Zuzana Dolinková dobrou ministerkou zdravotníctva? Odpovedajú zdravotnícki experti Čítajte 

Dolinková viac ako 15 rokov pôsobila v zdravotníctve a ako právnička bola aktívna najmä v oblasti zdravotníckeho práva a legislatívy. Posledné roky sa primárne venuje problematike ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

Minister investícií a informatizácie: Richard Raši

Richar Raši sa regionálnemu rozvoju, investíciám a informatizácii venoval ako podpredseda vlády pre investície a informatizáciu v kabinete Petra Pellegriniho v rokoch 2018 až 2020.

SkryťVypnúť reklamu

Poslancom bol aj v rokoch 2012 až 2016 aj od roku 2020. Raši sa narodil 2. apríla 1971 v Košiciach. Vyštudovaný lekár bol tiež ministrom zdravotníctva v rokoch 2008 až 2010 vo vláde Roberta Fica. V minulosti bol takisto primátorom Košíc.

Ministerka hospodárstva: Denisa Saková

Denisa Saková sa narodila 17. apríla 1976 v Nitre. Je podpredsedníčkou strany Hlas. Má vyštudovanú Národohospodársku fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Od roku 2007 do roku 2010 bola zamestnaná na ministerstve vnútra ako generálna riaditeľka Sekcie informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti. V roku 2012 nastúpila na uvedenom rezorte ako vedúca služobného úradu. Počas jej prvého pôsobenia na ministerstve vnútra bolo jej hlavnou úlohou pripraviť Slovensko na schengenský informačný systém.

SkryťVypnúť reklamu

Počas druhého pôsobenia v rezorte sa venovala reforme verejnej správy ESO. Po voľbách 2016 získala post štátnej tajomníčky ministerstva vnútra.

Po nástupe Petra Pellegriniho na post premiéra sa Saková stala v apríli 2018 ministerkou vnútra. Po parlamentných voľbách 2020 nastúpila do parlamentu ako poslankyňa za stranu Smer. Neskôr odišla z poslaneckého klubu strany Smer spolu s Petrom Pellegrinim a stala sa nezaradenou poslankyňou.

Minister školstva: Tomáš Drucker

Tomáš Drucker sa narodil sa v Bratislave 20. júla 1978. Vyštudoval aplikovanú informatiku a automatizáciu v priemysle na Slovenskej technickej univerzite, a tiež študoval na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity.

Od marca 2016 do marca 2018 Drucker pôsobil v tretej vláde Roberta Fica na poste ministra zdravotníctva. Následne sa od 22. marca 2018 už vo vláde Petra Pellegriniho chopil postu ministra vnútra. Zotrval na ňom približne tri týždne, potom podal demisiu.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2019 založil Drucker vlastnú politickú stranu Dobrá voľba. V parlamentných voľbách v roku 2020 sa jeho politický subjekt do parlamentu nedostal. V roku 2023 sa strana zlúčila s Hlasom Petra Pellegriniho, za ktorú bol Drucker i zvolený.

Minister vnútra: Matúš Šutaj Eštok

Matúš Šutaj Eštok sa narodil 4. februára 1987 v Michalovciach. Vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave.

V minulosti pôsobil ako právnik na Správe štátnych hmotných rezerv, riaditeľ odboru vnútornej správy ministerstva školstva aj ako vedúci Úradu vlády.

V roku 2020 bol zvolený za poslanca za Smer. Neskôr spoluzakladal stranu Hlas, za ktorú bol zvolený do parlamentu v parlamentných voľbách v septembri 2023.

Minister obrany: Robert Kaliňák

Robert Kaliňák sa narodil 11. máj 1971 v Bratislave. Vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského.

SkryťVypnúť reklamu

Je jedným z najznámejších členov strany Smer.

Súvisiaci článok O čom by rozhodoval Kaliňák ako minister obrany? Vplyv by mal aj na vyšetrovanie svojich ľudí Čítajte 

Robert Kaliňák bol trikrát ministrom vnútra, jeho obvinenie zo založenia zločineckej skupiny a zneužívania právomocí zrušil generálny prokurátor.

Minister financií: Ladislav Kamenický

Ladislav Kamenický sa narodil 4. októbra 1970 a vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave.

S riadením ministerstva má skúsenosti. Od roku 2019 do marca 2020 bol ministrom financií. Je blízkym priateľom Roberta Fica a v minulosti pôsobil vo finančnom výbore parlamentu.

Minister pôdohospodárstva: Richard Takáč

Richard Takáč sa naradil 10. mája 1982 v Prievidzi a je podpredsedom strany Smer.

Takáč v minulosti kandidoval za primátora Prievidze, do vedenia Smeru sa dostal po odchode skupiny okolo Petra Pellegriniho. Sektoru pôdohospodárstva sa venuje posledné roky, predtým podnikal v oblasti nábytku.
Boris Susko (ministerstvo spravodlivosti)

SkryťVypnúť reklamu

Minister spravodlivosti: Boris Susko

Boris Susko sa narodil 26. mája 1970. Za Smer kandidoval prvý raz už v roku 2012, no napriek štvornásobnému zvoleniu za poslanca je Boris Susko pre väčšiu časť verejnosti pomerne veľkou neznámou.

Súvisiaci článok Spravodlivosti môže dať opraty Susko zo Smeru. Ochranca Maroša Žilinku vidí problém v Lipšicovi i Mazákovi Čítajte 

Politicky najvyššie sa Susko dostal v roku 2016, keď sa stal druhým štátnym tajomníkom na ministerstve životného prostredia. Sekundoval vtedajšiemu ministrovi Lászlóvi Sólymosovi z Mosta -Hídu.

Vo volebnom období 2020 - 2023 bol podpredsedom ústavnoprávneho výboru

Ministerstvo dopravy: Jozef Ráž mladší

Jozef Ráž mladší, syn speváka kapely Elán, neprešiel v roku 2018 cez prezidenta Andreja Kisku, keď ho navrhli za ministra vnútra do vlády Petra Pellegriniho – ktorá bola rekonštruovanou vládou po vražde Jána Kuciaka.

SkryťVypnúť reklamu

Ráž bol dôvodom, prečo Kiska odmietal vymenovať vládu Petra Pellegriniho. Problémom boli jeho kamarátske vzťahy s Robertom Kaliňákom, ktorý musel z postu ministra vnútra po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej odísť.

Médiá vtedy zverejnili Rážove a Kaliňákove spoločné fotografie z motoriek.

Minister zahraničných vecí: Juraj Blanár

Juraj Blanár sa narodil 19. mája 1966 v Žiline, kde vyštudoval Vysokú školu dopravy a spojov.

Súvisiaci článok Straník bez skúseností neriadil diplomaciu 25 rokov. Blanár môže nadviazať na Kramplovú z HZDS Čítajte 

Blanár je jedným z najvernejších Ficových ľudí. Poslancom Smeru je od roku 2002, nikdy však nevykonával výkonnú funkciu vo vláde a k diplomacii mal najbližšie, keď bol dva roky podpredsedom zahraničného výboru parlamentu za vlády Ivety Radičovej a tiež z pozície podpredsedu parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Minister životného prostredia: Tomáš Taraba

Tomáš Taraba sa narodil 13. februára 1980 v Modre. Študoval na Univerzite Komenského v Bratislave, odbor politológia, Ekonomickej univerzite v Bratislave na národohospodárskej fakulte a na Univerzite v Regensburgu, odbor podnikový manažment.

V minulosti pracoval ako vyjednávač pre investičné projekty v Slovenskej agentúre pre rozvoj investícií.

Je spoluzakladateľom politickej strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita, neskôr sa premenovala na Život – Národná strana. Taraba bol jej predsedom, tento rok sa funkcie vzdal a kandidoval v septembrových parlamentných voľbách ako nezávislý kandidát na kandidátke SNS.

Do Národnej rady bol zvolený v roku 2020 na kandidátke extrémistickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Neskôr z poslaneckého klubu ĽSNS vystúpil a v parlamente pôsobil ako nezaradený poslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerka kultúry: Martina Šimkovičová

Martina Šimkovičová sa narodila 29. augusta 1971 v Modre. Je bývalá televízna moderátorka a súčasná slovenská politička.

Vo voľbách v roku 2016 sa dostala do parlamentu za stranu Sme rodina, neskôr však od kollárovcov odišla. V parlamente pôsobila ako nezaradená poslankyňa a bola podpredsedníčkou Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Vo voľbách v roku 2020 zastávala post jednotky na kandidátke strany Hlas ľudu. Do parlamentu sa vo voľbách 2023 prekrúžkovala z kandidátky Slovenskej národnej strany.

Autor: SME.SK TASR

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  4. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  5. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  7. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  8. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 57 830
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 10 775
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 569
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 879
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 5 229
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 5 113
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 592
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 748
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu