BRATISLAVA. Ustanovujúca schôdza Národnej rady by sa mala konať v stredu 25. októbra. Uviedol to líder Hlasu Peter Pellegrini, ktorý sa bude uchádzať o post predsedu parlamentu.
Termín ustanovujúcej schôdze musí podľa neho potvrdiť prezidentka Zuzana Čaputová.
Opozícii budú patriť kontrolné výbory
Na ustanovujúcej schôdzi sa bude voliť predseda parlamentu aj podpredsedovia NR SR. Po tejto voľbe by sa mala schôdza prerušiť, aby sa vytvoril priestor na vymenovanie novej vlády v Prezidentskom paláci.
Následne by schôdza pokračovala, aby mohli do parlamentu nastúpiť náhradníci za predsedu vlády a tých ministrov, ktorí boli zvolení do parlamentu. Poslanci majú voliť aj predsedov výborov.
Deň pred schôdzou budú všetci poslanci pozvaní na skúšku hlasovacích zariadení vzhľadom na to, že sa v NR SR inštalovali nové hlasovacie zariadenia aj informačný systém.
Pellegrini ozrejmil, že k výmene súčasného kancelára NR SR zatiaľ v horizonte najbližších týždňov nedôjde, keďže má na starosti projekty, ktoré treba dokončiť, a treba tiež pripraviť rozpočet Kancelárie NR SR. "Budúcnosť ukáže, ako to bude fungovať," dodal.
Parlamentné výbory budú rozdelené v pomere 12 pre koalíciu a sedem pre opozíciu.
Opozícii budú patriť kontrolné výbory, teda výbor na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu, na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby, na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, ako aj na preskúmavanie činnosti NBÚ. Opozícia dostane predsednícku stoličku aj vo výbore pre ľudské práva a národnostné menšiny a výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj.
"Ostatné výbory obsadí v primeranom pomere koalícia," ozrejmil Pellegrini.
Koalícia bude podľa neho rešpektovať opozičné nominácie na predsedov výborov, ako aj nomináciu na podpredsedu parlamentu.
Ak opozícia navrhne predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku, tak sa podľa Pellegriniho stane podpredsedom NR SR. Ďalších troch podpredsedov parlamentu bude nominovať koalícia.
Koalícia sa zároveň dohodla s opozíciou, že vo výbore pre sociálne veci, výbore pre vzdelávanie a ľudskoprávnom výbore zvýšia počet členov z 12 na 14. Pomer členov bude osem ku šesť v prospech koalície. Požiadavka podľa neho vzišla zo strany opozície.
Podpora pre Šimečku
Prvé stretnutie novej opozície bolo podľa predsedu najsilnejšej opozičnej strany PS Šimečku konštruktívne a pokladá to za dobrý signál do budúcna.
Zhodnotil tak stretnutie lídrov parlamentných strán s predsedom parlamentu Borisom Kollárom, na ktorom sa zhovárali o prerozdelení jednotlivých postov pred ustanovujúcou schôdzou Národnej rady.
Dodal, že Progresívne Slovensko je otvorené rôznym formám spolupráce s ďalšími opozičnými stranami.
„Budeme sa o tom, predpokladám, ďalej baviť s kolegami s opozície,“ skonštatoval. Je presvedčený, že v zásadných otázkach, ako je ochrana demokracie, právneho štátu a zahranično-politické ukotvenie Slovenska, sú všetky štyri opozičné strany – PS, OĽaNO a priatelia, SaS a KDH – „viac či menej na jednej lodi“.
„Vládna väčšina nie je ani zďaleka taká silná, ako by chceli, alebo ako sa tvária, a keď bude opozícia spoločne postupovať pri kľúčových veciach, tak potrápime vládu,“ povedal Šimečka.
Šéfa PS podporia na post podpredsedu parlamentu poslanci za KDH, SaS, ako aj poslanci z koalície OĽaNO a priatelia.
"Politická kultúra parlamentu bola vždy taká, že najsilnejšia opozičná strana mala podpredsednícke miesto, takže KDH ho podporí," ozrejmil líder KDH Milan Majerský v súvislosti s podporou Šimečku. Aj šéf SaS Richard Sulík a poslanec za OĽaNO a priatelia Michal Šipoš potvrdili podporu pre Šimečku.
KDH sa vzdalo nároku na jedného predsedu výboru, a preto získa štyri podpredsednícke miesta. V hospodárskom výbore bude podpredsedom Jozef Hajko, v školskom Ján Horecký, vo výbore pre regionálny rozvoj Igor Janckulík a vo výbore na kontrolu Vojenského spravodajstva bude podpredsedom František Mikloško.
Opozícia mohla mať podľa Sulíka viac postov predsedov výborov. SaS bude mať posty podpredsedu finančného výboru, ako aj európskeho výboru. Predsedu poslaneckého klubu si bude SaS voliť vo štvrtok. Sulík potvrdil, že opozičné kluby chcú komunikovať o spolupráci. Treba podľa neho v určitom rozsahu postupovať spoločne, ak chcú byť účinnou opozíciou.
Súvisiaci článok Súvisiaci článok Fico našiel svoju "šťuku". Diplomaciu chce zveriť zaťovi poslanca Smeru Čítajte
OĽaNO a priatelia bude mať klub 24. októbra, kde sa bude rozhodovať o šéfovi poslaneckého klubu. "Keď klub vyjadrí podporu mne a nebude mať záujem nikto iný, budem pozíciu zastávať," ozrejmil Šipoš s tým, že poslanec za ich hnutie Peter Pollák bude členom ľudskoprávneho výboru.
Šimečka ozrejmil, že opozícia sa zhodla na prerozdelení postov predsedov opozičných výborov, nechcel ich však zatiaľ konkretizovať. Každá strana sa podľa neho musela niečoho vzdať. "Mali sme záujem o predsedníctvo výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny a zároveň aj o jeden zo silných kontrolných výborov, ktorý najmä v tom, čo môžeme očakávať od tejto vlády, bude veľmi dôležitý. To sa naplnilo," priblížil šéf PS.
Šimečka, ako aj Sulík rešpektujú nomináciu Petra Žigu za podpredsedu parlamentu za Hlas. Majerský sa zatiaľ nevedel k nominácii vyjadriť. Poslanecký klub KDH bude podľa neho diskutovať o tom, či ho vo voľbe podporí. Šipoš to nepovažuje za dobrú nomináciu.