Budúci premiér Robert Fico s prezidentkou Zuzanou Čaputovou rozoberá navrhovaný zoznam ministrov. Šestnásť mien šéf Smeru stále nezverejnil. Denník SME však zo zdrojov z prostredia strany overil aj tie nominácie, ktoré dosiaľ ostávali otvorené.
Po Martine Šimkovičovej a Rudolfovi Huliakovi má SNS spornú nomináciu aj na post šéfa ministerstva športu a cestovného ruchu, ktoré sa chystajú zriadiť. Džudista Ján Krišanda dohadoval kšefty s mafiánom Marianom Kočnerom.
Brojenie Roberta Fica proti mimovládnym organizáciám pokračuje aj po voľbách. Za nepriateľov ich označil aj pri podpise koaličnej zmluvy. Mimovládne organizácie sú však aj neziskovky pomáhajúce chorým deťom či združenia kultivujúce svoje obce. Čo bojom proti mimovládkam Fico sleduje? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Fico ukázal prezidentke, kto má plniť predvolebné sľuby. Aké sú plusy a mínusy nominantov?
- Kšeftoval s Kočnerom, blízko má k Siekelovi. Kto je Dankov budúci minister športu a cestovného ruchu
- Rakety ATACMS sú na Ukrajine. Prvý útok zničil ruský muničný sklad aj letiskovú dráhu
- Predaj bytov padol na dno. Kupujúci čakajú na nižšie ceny, developeri ich odmietajú
- Najstupídnejšie vylúčenie. Slafkovský ukončil presilovku Montrealu bizarným spôsobom
- Facky, dusenie, nadávky. To, čo sa deje ženám v porne, je extrém
Fico ukázal prezidentke, kto má plniť predvolebné sľuby. Aké sú plusy a mínusy nominantov?

Vymenuje alebo nevymenuje? Prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s budúcim premiérom Robertom Ficom skúma 16 nominantov na členov vlády Smeru, Hlasu a SNS. Neočakáva sa preto, že by vládu vymenovala ešte tento týždeň. Líder Hlasu Peter Pellegrini predpokladá, že prezidentka by mohla novú vládu vymenovať najbližší utorok – uprostred ustanovujúcej schôdze parlamentu.
Zbrzdiť to môže prípadné rozhodnutie prezidentky, ak by niektoré z navrhnutých mien odmietla. Hoci väčšina kandidátov na ministrov zodpovedá návrhom, o ktorých už SME od minulého týždňa informovalo, nejasní boli doteraz nominanti na ministra zahraničných vecí a ministra dopravy.
Oboch nominuje Smer. Rezort diplomacie by mal podľa informácií SME z prostredia Smeru viesť zatiaľ premiér Robert Fico. Strana nateraz nemá kandidáta na túto funkciu.
Za ministra dopravy navrhol Smer vymenovať Jozefa Ráža mladšieho. Ten bol v roku 2018 neúspešnou nomináciou strany za ministra vnútra, keď sa rekonštruovala vláda po vražde novinára Jána Kuciaka.
Denník SME prináša konečný súhrn nominácií aj s charakteristikou kandidátov a ich predpokladanými krokmi.
Premiér – čakateľ: Manévrovací priestor prezidentky je výrazne širší, než sme si mysleli. Ústava totiž nehovorí o návrhu „premiéra čakateľa“, čo je aktuálne skupenstvo predsedu Fica, ale o návrhu premiéra, ktorým – vo všetkej úcte – predseda Fico nie je, píše Peter Schutz.
Kšeftoval s Kočnerom, blízko má k Siekelovi. Kto je Dankov budúci minister športu a cestovného ruchu

Keď sa pred voľbami v roku 2020 prevalilo, že si kandidát SNS Ján Krišanda dopisoval s mafiánom Marianom Kočnerom, strana ho z kandidátky stiahla. Teraz ho Andrej Danko navrhuje za šéfa nového ministerstva športu a cestovného ruchu.
Zriadenie postu bolo pre SNS podmienkou účasti na vládnej koalícii so Smerom a Hlasom. Vzniknúť má v januári. Dovtedy bude podpredseda SNS Krišanda štátnym tajomníkom na ministerstve školstva. Vo funkcii už pôsobil.
„Tá komunikácia nič závažné neriešila a ja som odstúpil, lebo som športovec a správam sa férovo,“ reagoval Krišanda v predvolebnom dueli TA3 na otázku moderátora, či už je problém zažehnaný. Tvrdil, že vyvodil voči sebe zodpovednosť a kauza je uzavretá.
Nešlo však o žiadnu banalitu, ako sa podpredseda a krajský šéf SNS snažil správy s Kočnerom vykresliť. S dnes odsúdeným podvodníkom si od roku 2014 do roku 2017 vymenil viac ako sto správ. Písali si o ovplyvňovaní súdov a kšeftoch so štátom.
V krátkosti z domova:
- Nové vedenie parlamentu: Predsedom parlamentu bude Peter Pellegrini. Podpredsedom parlamentu by sa mal stať Andrej Danko za SNS a Peter Žiga z Hlasu, opozičná podpredsednícka stolička má pripadnúť Michalovi Šimečkovi za Progresívne Slovensko.
- Ustanovujúca parlamentná schôdza: Ustanovujúca schôdza Národnej rady by sa mohla uskutočniť budúci týždeň v stredu 25. októbra. Tento termín však musí definitívne potvrdiť prezidentka Zuzana Čaputová. Poslanci by podľa Petra Pellegriniho chceli ešte v ten deň vyjadriť dôveru novej vláde.
- Stopka pre simulanta Horvátha: Hrobár sátorovcov Lehel Horváth na súde ležal a púšťal plyny. Sudkyňa Pamela Záleská však dala jeho simulovaniu stopku a nezaráta mu dva mesiace do času väzby, zostane v nej dlhšie. Z hrobára sa Horváth stal vrahom šéfov skupiny, hovoril súdu Zsolt Nagy, pôvodný zabijak sátorovcov.
Rakety ATACMS sú na Ukrajine. Prvý útok zničil ruský muničný sklad aj letiskovú dráhu

Ukrajinská armáda v utorok skoro ráno odpálila americké rakety dlhého doletu ATACMS s cieľom zasiahnuť ruské vojenské lietadlá a muničné sklady na okupovanej Ukrajine, čo podľa vysokopostaveného ukrajinského vojenského predstaviteľa predstavuje prvé známe použitie tejto munície Kyjevom.
Armáda podľa svojich predstaviteľov odpálila osemnásť rakiet na ciele v okupovaných mestách Berďansk a Luhansk.
Ukrajina viac ako rok prosila Washington o zaslanie ATACMS, ktoré môžu zasiahnuť ciele vzdialené 160 kilometrov a viac - teda ďalej ako iné zbrane, ktoré Spojené štáty doteraz Kyjevu poslali.
Verzia, ktorú Ukrajina použila na zasiahnutie cieľov v Berďansku, na pobreží Azovského mora a v okupovanej východnej Luhanskej oblasti, bola vyzbrojená kazetovými bombami, a nie jednou hlavicou.
Americký predstaviteľ oboznámený s dodávkami uviedol, že rakety majú dolet približne 160 kilometrov, čo je pre rôzne typy ATACMS stredný dolet. Išlo o prvé ukrajinské použitie tohto raketového systému, uviedol úradník. Dodávky striel ATACMS môžu ovplyvniť situáciu na bojisku v prospech Ukrajiny.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Staronová ruská taktika: Ruskí velitelia nariadili svojim jednotkám použiť taktiku, ktorú úspešne využíval bývalý Sovietsky zväz počas druhej svetovej vojny proti nemeckému Wehrmachtu. Namiesto udržiavania zákopovej línie za každú cenu používajú v prípade ukrajinského útoku taktiku dlho známu ako „pružnú obranu“.
- Prielom cez rieku Dnipro: Ukrajinskej armáde sa údajne podaril prielom cez rieku Dnipro v Chersonskej oblasti. Ruský milbloger známy pod prezývkou Rybar uviedol, že ukrajinské formácie blízko zničeného Antonivského mosta postúpili a obsadili obec Pojma.
- Preskupovanie Rusov pri Avdijivke: Ruský útok na Avdijivku je najväčší od roku 2014, uviedol šéf tamojšej vojenskej správy Vitalij Barabaš. Po dočasnom oslabení intenzity bojov očakáva opätovné zhoršenie situácie. Situácia sa v posledných dňoch upokojila a obrancom sa ju podarilo stabilizovať, varoval však, že Rusi sa preskupili.
- Miliardové škody za Kachovku: Zničenie Kachovskej priehrady spôsobilo škody za takmer 14 miliárd dolárov. Konštatuje to správa, ktorú zverejnila OSN. Správa vyčíslila aj obrovské náklady na obnovu a rekonštrukciu, ktoré dosahujú päť miliárd dolárov a zahŕňa aj dlhotrvajúci vplyv na životné prostredie, ktorý je ťažké určiť.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Biden v Izraeli: Prezident USA vstúpil na územie s aktívnym konfliktom, ktoré nekontrolovala americká armáda, v histórii len dvakrát. Prvýkrát to spravil Joe Biden vlani v Kyjeve, druhýkrát včera v Izraeli. Prečo podnikol riskantnú návštevu Izraela?
- Výbuch v nemocnici v Gaze: Izraelská armáda zverejnila zábery z dronu, z ktorých možno podľa nej vyvodiť, že Izrael za výbuchom v nemocnici v Gaze nestojí. Izraelské spravodajské služby vraj tiež disponujú odpočúvaním, na ktorom sa dvaja zástupcovia Hamasu rozprávajú o chybnej rakete Palestínskeho islamského džihádu, ktorá nemocnicu zasiahla.
- Z nemocníc môžu byť márnice: Príčina výbuchu či presný počet obetí v nemocnici v Pásme Gazy sú nateraz neznáme. Jedno je však jasné - zdravotnícky systém v Pásme Gazy zaostával aj pred najnovšími útokmi, teraz je na pokraji zrútenia.
- Vytvorenie humanitárnej zóny: Izraelská armáda oznámila vytvorenie humanitárnej zóny na juhu Pásma Gazy blízko mesta Chán Júnis, napísal server The Times of Israel. Neuviedol ale, či a kedy bude otvorený jediný prechod do Pásma Gazy, ktorým by sa do oblasti mohla dostať humanitárna pomoc a ktorý je na hranici tohto palestínskeho územia s Egyptom.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Štyri mylné predstavy o vojne v Gaze
- Foreign Affairs: Čo príde po Hamase?
- SPIEGEL International: Rozvíjajúca sa aliancia medzi Ruskom a Čínou
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Predaj bytov padol na dno. Kupujúci čakajú na nižšie ceny, developeri ich odmietajú

Realitný trh naďalej stagnuje a nedarí sa mu rozhýbať sa už od začiatku roka. Dokazujú to najnovšie čísla z trhu novostavieb, ktoré priniesla za tretí štvrťrok (júl až september 2023) analytická spoločnosť Bencont Investments.
Byty v novostavbách v Bratislave sa podľa nich predávajú minimálne. Kupujúci aj developeri sú vo vyčkávacom móde. Ceny novostavieb neklesajú, pretože developeri do nich museli premietnuť vyššie stavebné náklady počas rokov 2021 a 2022. Oživiť trh sa snažia benefitmi a viac peňazí tlačia do marketingu.
Chabé predaje pretrvávajú už od začiatku tohto roka. Odvtedy ani v jednom štvrťroku neprekročili dvesto predaných bytov v novostavbách. V rovnakom období v roku 2021, keď Slovensko opantal realitný boom, sa predalo 642 bytov, teda ide o pokles o viac ako 70 percent.
Dôvodom sú podľa analýzy Bencont Investments sťazené podmienky financovania hypotékou. Nárast úrokovej sadzby z jedného na 4,5 percenta spôsobil nárast splátky hypotéky ekvivalentný k zdraženiu cien nehnuteľností o 50 percent.
V krátkosti z ekonomiky:
- Ilustračné ceny bytov v inzerátoch: Nová cena, zľava 25-tisíc eur. Aj takéto ponuky môžete nájsť na realitných portáloch. Ešte pred pol druha rokom situácia na trhu nahrávala predávajúcim, dnes už majú lepšiu pozíciu kupujúci. Často sa môžu dostať k zľavám z pôvodnej ceny, ktoré znamenajú úsporu v tisícoch eur.
- Bankári chcú pre platy štrajkovať: Na nízke platy v pobočkách bánk upozorňoval Odborový zväz pracovníkov peňažníctva a poisťovníctva už v auguste. Chcel dotlačiť ich manažmenty k tomu, aby vzhľadom na vysoké zisky zvýšili platy radovým zamestnancom. Nespokojnosť pretrváva. Najviac vyhrotená je v UniCredit Bank, v ktorej odborári ohlásili štrajkovú pohotovosť.
- Aké akcie nakúpiť: Investovanie v súčasnom svete plnom finančných a ekonomických problémov a geopolitického napätia nie je ľahké. Keďže sa začína výsledková sezóna firiem za tretí štvrťrok, oslovili sme v predstihu portfóliových manažérov finančných skupín s otázkou, aké sektory a akcie konkrétnych firiem ich najviac lákajú na kúpu.
Najstupídnejšie vylúčenie. Slafkovský ukončil presilovku Montrealu bizarným spôsobom

Juraj Slafkovský prišiel už v druhom zápase sezóny o svojho spoluhráča Kirbyho Dacha. V noci z utorka na stredu odohral prvý zápas bez jeho prítomnosti.
Nastúpil v pozmenenej druhej lajne. V role centra bol Alex Newhook a pridal sa k nim Josh Anderson.
Slovenský mladík tentoraz veľmi nepresvedčil. Pri prehre 2:5 proti Minnesote odohral 14 minút a 20 sekúnd, odsedel si štyri trestné minúty a zaznamenal strelu na bránku a bodyček.
Jeho vylúčenie v 36. minúte označil novinár Michael Russo za „najstupídnejšie vylúčenie v dejinách“. Zrušil ním presilovku svojho tímu, keď blokujúcemu obrancovi vystrelil hokejku z rúk.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Facky, dusenie, nadávky. To, čo sa deje ženám v porne, je extrém

Až 90 percent online pornografie obsahuje násilie na ženách. Ide nielen o také prejavy, ako sú nadávky a slovné ponižovanie, ale aj extrémne formy násilia - od faciek a sácania cez používanie elektriny až po škrtenie a dusenie plastovými taškami.
Po vyše roku a pol analyzovania miliónov videí na najväčších pornografických weboch priniesla túto informáciu štúdia francúzskej Vrchnej rady pre rovnosť medzi ženami a mužmi. Zmapovať obsah (nielen francúzskych stránok) ju poverila francúzska vláda.
Správa hovorí o nezákonných praktikách v pornografickom priemysle. Vystríha, že ženy v online porne sú „karikované najhoršími sexistickými a rasistickými stereotypmi, ponižované, objektivizované, dehumanizované, napádané, mučené a vystavené zaobchádzaniu, ktoré je v rozpore s ľudskou dôstojnosťou“.
Autori tiež píšu, že násilie v týchto videách je skutočné, utrpenie žien je často úplne zjavné a - napriek tomu ho ľudia erotizujú. Vyzývajú preto francúzske úrady, aby štát nielen stíhal tvorcov a prispôsobil situácii svoje zákony, ale aby aj stiahol násilný obsah a chránil tak poškodené osoby.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- O prijímacích skúškach na stredné školy: Príprava na prijímačky sa časom vyvinula tak, že ten, kto sa popri škole ešte špeciálne nepripravuje, má nižšie šance, tvrdí Jana Kišoňová zo vzdelávacieho centra Freedu. Poradí ako zvládať stres a ako sa nezaseknúť na otázke.
- O syndróme vyhorenia: So syndrómom vyhorenia prichádza aj rozklad osobných hodnôt. Vyhorieť môžu workoholici, matky na materskej dovolenke a osoby s vysokým vyťažením a zodpovednosťou. Čo je syndróm vyhorenia, koho najčastejšie stretáva, ako sa prejavuje?
- Objavte superpotraviny pre zdravie: Ak svoj jedálny lístok odľahčíme a zaradíme doň viac kvalitných a nutrične hodnotných surovín, naše telo sa nám odvďačí zdravšou pokožkou, lepším trávením, väčšou psychickou odolnosťou aj lepšou náladou. Tu je pár viac i menej známych potravín, ktoré stojí za to vyskúšať.
Rozhovory ZKH

Koho KDH podporí v prezidentských voľbách? Aké chyby KDH urobilo v rokovaniach o koalícii? A čo bude robiť KDH v opozícii? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s poslancom za KDH Františkom Mikloškom.
Podcasty SME
- Zoom: Kričíte na deti? Môžete im spôsobiť hlboké traumy
- Vedátor: Cesta je cieľ platí aj v matematike
- Odkrývanie: Ľudácky úradník trestu ušiel, sám sa stal po vojne trestným sudcom
- Teplá vlna: Politikov konfrontuje v priamom prenose. Moderátor Iliev sa zastal seba, lebo to bolo potrebné
Karikatúra

Recept dňa

Vyskúšajte náš zjednodušený recept z jedného hrnca na rýchle cestoviny s maslovou tekvicou a parmezánom.
Dnes očakávame
- Brífing Združenia miest a obcí Slovenska na tému „očakávania ZMOS od budúcej vlády“
- Hlavné pojednávanie v kauze vraždy príslušníka podsvetia Róberta Niguta
- Európsky parlament oznámi laureáta Sacharovovej ceny za slobodu myslenia za rok 2023
Dnes v histórii

19. októbra 1813 sa skončila tzv. bitka národov pri Lipsku (začala sa 16.10.), dovtedy najväčšia bitka v histórii sveta. Nad armádou Napoleona I. Bonaparta zvíťazili spojené vojská Pruska, Rakúska a Ruska. Napoleon krátko po bitke rezignoval a bol umiestený vo vyhnanstve na ostrove Elba.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
