Prezidentka Zuzana Čaputová nevymenuje konšpirátora Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia, pretože popiera environmentálnu politiku štátu a verejne schvaľuje násilné vyrovnávanie sa s názorovými oponentmi. SNS na jeho vymenovaní trvá a svoju nomináciu nezmení.
Spor však nerozhodne Andrej Danko, ale Robert Fico, ktorý ho musí rýchlo urovnať, inak hrozí koaličná kríza. Fico predpokladá, že prezidentka vymenuje vládu bez Huliaka a vedením envirorezortu poverí niekoho iného z nového kabinetu.
Minulý týždeň sa odohrala možno najväčšia transakcia v dejinách zábavného priemyslu. Po dvoch rokoch vyjednávaní a posudzovaní zhltol Microsoft spoločnosť Activision Blizzard. A celé to stálo 69 miliárd dolárov. Prečo to bolo také drahé a čo to urobí s budúcnosťou zábavy? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Spor o vymenovanie Huliaka za ministra nerozhodne Danko, ale Fico. Aké sú možnosti?
- Aj smrť civilistov sa dá obhájiť, no nie vždy. Ako sa na Izrael a Hamas pozerá medzinárodné právo
- Ako zle sme na tom naozaj? Aj Rumuni majú lepšie príjmy, Česi sú v nedohľadne
- Bol v kóme, potom nedokázal sám ani jesť. Holanďan korunoval svoj návrat víťazstvami
- Národ čakal, že dá gól, v tom zavolala Victoria. Život Davida Beckhama je ako skvelá britská komédia
Spor o vymenovanie Huliaka za ministra nerozhodne Danko, ale Fico. Aké sú možnosti?

Robert Fico si po rýchlom zostavení vládnej koalície s Hlasom a SNS želal aj rýchle vymenovanie jeho štvrtej vlády, narazil však. Problémom je nominácia konšpirátora Rudolfa Huliaka na ministra životného prostredia.
Prezidentka Zuzana Čaputová odmietla Huliaka vymenovať na post ministra. Huliak by podľa nej nedokázal zabezpečiť riadny chod ministerstva. SNS však v reakcii odmietla prezidentke vyhovieť a navrhnúť na šéfa envirorezortu iného kandidáta. Zotrváva na Huliakovej nominácii a prezidentku žiada, aby „neprekračovala svoje kompetencie“.
Robert Fico oznámil, že rešpektuje rozhodnutie SNS a predloží prezidentke zoznam kandidátov aj s Huliakom. Zároveň očakáva, že prezidentka Huliaka nevymenuje. Ak tak neurobí, Huliak ako poslanec bude môcť po menovaní vlády podľa Fica podať návrh na Ústavný súd.
Podobná situácia sa za 30 rokov na Slovensku ešte nestala. Žiadna koaličná strana sa po odmietnutí kandidáta hlavou štátu zatiaľ nepokúsila rozhodnutiu prezidenta alebo prezidentky vzoprieť.
Denník SME vysvetľuje, aké scenáre môžu teraz nastať a prečo vyriešenie patovej situácie v skutočnosti nemá v rukách predseda SNS Andrej Danko, ale šéf Smeru Robert Fico, poverený zostavením vlády.
- Problém má Fico, nie Čaputová: Ústavní právnici sa zhodujú na tom, že problém má v skutočnosti Fico, a nie prezidentka, hoci sa to budúci premiér snaží prezentovať naopak. Čaputová je totiž v porovnaní s Ficom vo výrazne silnejšom postavení a nemusí vymenovať ani lídra Smeru.
- Nedá sa vymenovať vláda bez ministra: Prezidentka si položila otázku, ako môže riešiť klimatickú krízu niekto, kto ani nevníma jej existenciu, hovorí o odmietnutom kandidátovi SNS na ministra Rudolfovi Huliakovi poradca prezidentky Marián Giba. Vládu bez jedného ministra podľa neho prezidentka vymenovať nemôže.
- Čo ponúkne SNS teraz: V prístupe k životnému prostrediu národniarom zjavne nefungujú ani bazálne vlastenecké inštinkty: nechceme, aby sa zo Slovenska stala spálená zem. Ochrana prostredia im ostala v deklaratívnej rovine, píše Nataša Holinová.
- Mýtus o stodňovej imunite: Nevedno, kde sa mýtus o stodňovej imunite vzal, ale politikom sa veľmi páči. Je to nebotyčná sprostosť a nejestvuje dôvod, prečo by hocikto mal dostať hoci aj na kratšie obdobie takpovediac voľnú ruku, píše Peter Tkačenko.
- Budúcnosť na vrtkavej nôžke: Patové výsledky, ktoré nedokážu porodiť žiadnu politickú vládu, sú v demokratických krajinách štandardnejší a častejší jav než čisto extrémistická vláda. Čiže vláda dvoch strán vykopnutých z európskej rodiny, píše Peter Schutz.
V krátkosti z domova:
- Nominácie Smeru na ministrov: Robert Fico oznámil nominácie Smeru na ministerské posty. Na obranu navrhli Roberta Kaliňáka, na financie Ladislava Kamenického, na dopravu Jozefa Ráža ml. a na zahraničie Juraja Blanára. Na rezort spravodlivosti Borisa Suska a na pôdohospodárstvo Richarda Takáča. Podpredsedom parlamentu by mal byť Ľuboš Blaha.
- Čurillovci zaskočili politikov: Prvé reakcie na to, že vyšetrovatelia okolo Jána Čurillu či šéf policajnej inšpekcie Peter Juhás sa dostali pod ochranný dohľad Úradu na ochranu oznamovateľov, naznačujú, že nová vládna koalícia nemá riešenie, ako sa ich zbaviť. Politici však rétoriku nezjemnili.
- Dolinková môže pomôcť vlastnej firme: Výhľadová ministerka zdravotníctva za Hlas má firmu, ktorá robila obhliadky mŕtvych. Boli drahé a pozostalí museli dlho čakať, tak ich ministerstvo zrušilo a vrátilo obvodným lekárom. Zuzana Dolinková protestovala a teraz dostane šancu nastaviť si systém podľa vlastných potrieb. Hovoriť o tom nechce.
Aj smrť civilistov sa dá obhájiť, no nie vždy. Ako sa na Izrael a Hamas pozerá medzinárodné právo

Len málokto pochybuje, že Hamas pravidlá vojny porušil, keď cielene masakroval izraelských civilistov. Otázkou však je, ako ďaleko môže Izrael pri odpovedi zájsť, aby sa udržal v medziach medzinárodného humanitárneho práva.
Už prvé kroky v reakcii na teroristický útok Hamasu vyvolávajú obavy, či tieto medze už neboli neprekročené. Izrael totiž zaviedol absolútnu blokádu dodávok potravín či energií do Pásma Gazy, viac ako milión ľudí vyzval na evakuáciu, inak im vraj hrozí smrť, a cieli aj na civilné budovy, ktoré podľa neho Hamas využíva na svoje aktivity.
Zničenie Izraela je otvorene súčasťou ideológie Hamasu. Izrael tvrdí, že ak sa chce účinne brániť, musí zničiť Hamas, a preto sú kroky, ktoré doteraz podnikol v Pásme Gazy, ospravedlniteľné.
Obavy z porušenia medzinárodného humanitárneho práva okrem Palestínčanov či ľudskoprávnych organizácií vyslovila aj OSN. Príkaz na evakuáciu spolu so zavedením absolútnej blokády Gazy sa podľa hovorkyne úradu OSN pre ľudské práva Raviny Shamdasaniovej nemôže považovať za dočasnú evakuáciu a spĺňa skôr znaky núteného presunu civilistov, ktorý by už bol v rozpore s medzinárodným právom.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Čo znamená výbuch v nemocnici: Prečo raketa vybuchla pri nemocnici v Gaze, zatiaľ nie je jasné. Rakety vyrobené v Gaze však nie sú kvalitné a poruchy sú časté. Okrem toho sa zdá, že extrémisti z Islamského džihádu nemajú také možnosti ako väčší a vládnuci Hamas. K tragédii mohla prispieť aj skutočnosť, že civilisti sa v čase krízy často ukrývajú v školských alebo nemocničných areáloch.
- Izraelská vojenská cenzúra: Izrael schválil nové mimoriadne nariadenia, ktoré by mohli otvoriť cestu k cenzúre spravodajského kanála al-Džazíra, vysielateľa so sídlom v Katare. Izrael ho obviňuje zo zaujatosti a šírenia propagandy, ktorá ohrozuje jeho národnú bezpečnosť.
- Zbrane severokórejskej výroby: Hamas počas útoku na Izrael používal zrejme aj zbrane severokórejskej výroby. Vyplýva to z videozáznamu zverejneného samotnými útočníkmi a tiež zo snímok zbraní, ktoré Hamasu zabavila izraelská armáda. Pchjongjang popiera, že by zbrane tomuto radikálnemu palestínskemu hnutiu predával.
- Humanitárna pomoc do Gazy: Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí súhlasil, aby cez hraničný priechod Rafah prešlo do Pásma Gazy 20 kamiónov s humanitárnou pomocou, tvrdí americký prezident Joe Biden. Dúfa, že prejazd cez hraničný priechod sa bude týkať viac ako uvedených 20 kamiónov.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ukrajinský útok na Krym: Začiatkom októbra sa z Ukrajiny vyplavila skupina vojakov na motorových člnoch. Keď sa blížili ku Krymu, vymenili ich za menšie vodné skútre, aby na seba nepritiahli neželanú pozornosť. Na pobreží Krymu potom zničili vojenské vybavenie. Ich úmyslom totiž nebola len sabotáž, ale aj vyslanie odkazu Ukrajincom, ktorí na Kryme žijú.
- Rusko verbuje Srbov: Na doplnenie stavov svojej armády na Ukrajine Rusko verbuje do svojich radov stovky Srbov. Medzi zahraničnými dobrovoľníkmi je ich údajne väčšina. Uviedol to britský denník The Guardian, ktorý sa odvoláva na výpovede svedkov aj uniknuté dokumenty zverejnené protivojnovými aktivistami.
- Výsadok na ľavom brehu Dnepra: Ukrajinský generálny štáb nepriamo potvrdil šíriace sa správy o novom ukrajinskom výsadku na ľavom brehu rieky Dneper. Časť Piščanivky spoločne s neďalekou dedinou Pojma podľa ruských vojenských blogerov obsadila ukrajinská námorná pechota, ktorá sa vylodila na okupovanom brehu.
- Trvalé dodávky rakiet ATACMS: USA súhlasili s trvalým dodávaním rakiet ATACMS Ukrajine, uviedol šéf rezortu zahraničia Dmytro Kuleba. Ide o výsledok dohody medzi prezidentmi Zelenským a Bidenom, ktorá vznikla vo Washingtone počas ich stretnutia koncom septembra.
- Ruské obavy z rakiet ATACMS: Na ruskej strane narastajú obavy z rakiet dlhého doletu ATACMS, ktoré Ukrajine dodali Spojené štáty. Kým Kremeľ sa k týmto zbraniam postavil ľahostajne, poprední ruskí vojenskí blogeri vyjadrili strach z ich používania.
Zo zahraničných webov:
- TIME: Smrť, skaza a smútok v Gaze očami fotografa
- The Atlantic: Hizballáh sa pozerá a vyčkáva
- Foreign Policy: Koniec Bidenovej fatamorgány na Blízkom východe
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Ako zle sme na tom naozaj? Aj Rumuni majú lepšie príjmy, Česi sú v nedohľadne
Ako sme na tom v porovnaní so zvyškom Európy? Kúpnu silu Slovákov môžeme s priemerom Európskej únie porovnať cez takzvaný HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily.
Dá sa cezeň zistiť, ako a či vôbec dobiehame životnú úroveň vyspelejších západných krajín. Na druhej strane ide o štatistiku, v ktorej sa niekedy vyskytujú chyby a nedokonalosti.
Od roku 1995 do roku 2022 sa Slovensko k priemeru EÚ približovalo, ale podstatne pomalšie než okolité krajiny. Ešte v roku 1995 HDP v parite kúpnej sily na Slovensku predstavoval 49 percent. Po Slovinsku a Česku to bola tretia najvyššia úroveň spomedzi postsovietskych krajín.
Počas dlhovej krízy pred desiatimi rokmi dokonca Slovensko predbehlo západné krajiny, ktoré boli zachraňované z eurovalu (Portugalsko a Grécko). Lenže potom Slovensku vyfučala energia.
V krátkosti z ekonomiky:
- Možnosti kompenzácií cien energií: Rezort hospodárstva zvažuje zvýšenie cien plynu aj elektriny pre obyvateľov o pätinu. Kompenzácie cien energií v budúcom roku by sa mali týkať domácností a v hre sú možnosti od plošných kompenzácií až po adresnú pomoc špecifickým odberateľom.
- Slovnaft mal problém s elektrinou: Bratislavská rafinéria Slovnaft musela pre výpadok elektriny odstaviť viacero výrobných jednotiek. Dodávky elektriny sa podarilo obnoviť. Odstavenie výrobných jednotiek sprevádzalo spaľovanie na všetkých poľných horákoch a zvýšená hladina hluku.
- Osud siete X v Únii: Elon Musk poprel správy, podľa ktorých mal uvažovať o tom, že stiahne svoju sociálnu sieť X z Európskej únie. Je to „úplne nepravdivé“, reagoval Musk na správu portálu Business Insider, podľa ktorej mal Musk uvažovať o zablokovaní služby pre používateľov v EÚ. Dôvodom mala byť jeho nespokojnosť so zákonom o digitálnych službách.
Bol v kóme, potom nedokázal sám ani jesť. Holanďan korunoval svoj návrat víťazstvami

Na pretekoch Okolo Slovenska si vybojoval tretiu priečku aj bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára. Zdalo sa, že to budú jeho najväčšie úspechy v sezóne, no 27-ročný holandský cyklista Milan Vader dokázal v závere roka ešte vygradovať svoju formu.
Na pretekoch najvyššej kategórie World Tour Okolo Kuang-si dosiahol nielen prvé profesionálne víťazstvo, ale dokázal ovládnuť aj celkové poradie. Dal tak víťaznú bodku za mimoriadne úspešnou sezónou tímu Jumbo-Visma.
Premiérové víťazstvo je pre každého športovca špecifické. V prípade Milana Vadera sa miešali dokopy veľká únava, radosť a tiež spomienky na mimoriadne náročné obdobie, ktorým si vlani prešiel.
Nebojoval o víťazstvá na trati, ale o život. Dvanásť dní bol v kóme. Na pretekoch Okolo Baskicka 2022 mal v piatej etape hrozivý pád. Preletel cez riadidlá aj zvodidlá na ceste. Bolo to v rýchlosti viac ako 70 km/h.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Národ čakal, že dá gól, vtom zavolala Victoria. Život Davida Beckhama je ako skvelá britská komédia

Budeme spolu sedem minút? Super. Keď sa David Beckham zaľúbil do Victorie Adamsovej zo skupiny Spice Girls, nemal problém po zápase nasadnúť do auta a cestovať za ňou dve hodiny z Manchestra do Londýna a potom zase späť. Aj letmé stretnutie mu stálo za to. Nevedel ju pustiť z hlavy, poriadne nespal.
Jeho tréneri boli na nervy. Bol to síce špičkový športovec, ale akékoľvek emočné výkyvy v jeho osobnom živote ovplyvnili nielen osud klubového tímu, ale aj osud anglickej reprezentácie a celého národa vôbec.
Kedy dostane rozum? pýtali sa, keď videli, ako chodia na spoločenské akcie a nakrúcajú spolu reklamy, a snažili sa zrážať ho späť na zem ako malé dieťa.
Myslieť si, že seriál Beckham je predovšetkým pre fanúšikov futbalu, by bolo veľkou chybou. To, čo už pár dní ponúka Netflix, je skôr typická anglická komédia. Je v nej element irónie, britskej noblesy, uličníckej výbušnosti a zároveň vrelosti i múdrosti robotníckej triedy. Prosto, sú to slzy aj smiech zároveň.
V krátkosti z kultúry:
- Holland spôsobuje divákom šok: Keď sa režisérky Agnieszky Hollandovej niečo dotkne, vloží sa do témy spôsobom, ktorý pohne aj divákmi. Jej novinka Hranica je najlepší dôkaz toho, s akou naliehavosťou dokáže rozprávať. Ten film funguje ako rana päsťou. Hovorí o tom, čo podstupujú utečenci z Blízkeho východu a Afriky na poľsko-bieloruských hraniciach.
- Čarodejníci jej radili zabiť dieťa: Film Saint Omer je o veľkom súdnom prípade, kde bola z vraždy dieťaťa obvinená mladá žena. Na výchovu dcéry bola sama a tak vraj takmer každý deň volala africkým čarodejníkom, aby jej pomohli riešiť situáciu. Radili jej dieťa zabiť, že tak bude všetko jednoduchšie. Nesúhlasila s nimi, ale ich hlasu sa už nemohla zbaviť.
- Radšej kurtizána ako kuchárka: Čo má pred sebou dievča, ktoré sa v polovici 18. storočia narodí ako nemanželská dcéra mnícha a kuchárky? Rozprávač divákom odpovedá: bezvýznamný život prostého ľudu. Tak by to malo byť aj s hrdinkou filmu Jeanne du Barry – Kráľova milenka. Lenže tu nejde o príbeh ženy stratenej v dave chudákov zmierených so svojím neblahým údelom.
Rozhovory ZKH

Ako sa za desať rokov zmenila? Aký je jej nový album? A je šťastné dieťa? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Katarziou.
Podcasty SME
- Ľudskosť: Baša Števulová: Nechcem byť chudá. Chcem mať silu a cítiť sa dobre
- Index: Príbeh Arcy Capital pokračuje. Drobní veritelia zrejme nedostanú nič
- SND - Sme Národné: Medzinárodná asociácia Opera Europa je pre nás platforma, kde sa najmä veľa učíme
Karikatúra

Recept dňa

S makom, orechmi či ovsenými vločkami. Vyberte si z našich receptov na rýchly a jednoduchý jablkový koláč.
Dnes očakávame
- Minister obrany Martin Sklenár a minister životného prostredia Milan Chrenko zhodnotia aktivity svojich rezortov počas obdobia úradníckej vlády
- Hraničný priechod Rafah medzi Egyptom a Pásmom Gazy otvoria pre prísun humanitárnej pomoci na palestínske územie
- Uskutoční sa summit USA-EÚ za účasti amerického prezidenta Joea Bidena
- Vychádza nový štúdiový album britskej rockovej skupiny The Rolling Stones - prvý od roku 2005
Dnes v histórii

20. októbra 1740 na rakúsko-uhorský trón nastúpila po svojom otcovi Karolovi VI. Mária Terézia. Stala sa kľúčovou postavou v politike 18. storočia v Európe a bola považovaná za jednu z najschopnejších spomedzi panovníkov vtedajších krajín.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
