Text je prepisom relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre http://video.sme.sk. Prepísala ho Lenka Šamajová.
„Tajná služba SIS alebo vojenská tajná služba sú odkázané na spravodajské informácie iných spravodajských služieb. Ich úlohou je chrániť demokraciu, ústavu a Slovensko ako celok,“ hovorí poslanec za Progresívne Slovensko JAROSLAV SPIŠIAK. Varuje, že ak by sa šéfom SIS stal Tibor Gašpar (Smer-SD), zahraničné tajné služby by nemuseli byť ochotné spolupracovať s tými slovenskými.
V rozhovore sa dočítate:
- či nás čaká ešte väčšie vyhrotenie vojny v polícii,
- kto môže zastávať funkciu nového policajného prezidenta,
- akými mechanizmami možno kontrolovať Slovenskú informačnú službu.
Potenciálny minister vnútra Matúš Šutaj-Eštok (Hlas) mal silné vyhlásenia aj voči policajtom Národnej kriminálnej agentúry. Očakávate, že najbližšie kroky nového ministra vnútra budú viesť k odstráneniu ľudí, ktorí stíhali korupčné kauzy?
Ak berieme do úvahy vyjadrenia pána Eštoka, treba to brať vážne. Ak by konal inak, popieral by svoje volebné a kampaňové vyjadrenia.
Po novom však majú štatút whistleblowera, čo asi skomplikuje snahy vymeniť ich. Ako vnímate daný krok?
Ide o využitie práva, ktoré je dané zákonom.
Máme sa pripraviť na ešte väčšie vyhrotenie vojny v polícii?
Ministerstvo bude musieť pred Úradom na ochranu oznamovateľov zdôvodniť, či ich chcú odstaviť alebo nejak disciplinárne riešiť. V prípade, že majú argumenty, ktoré neznejú ako pomsta za ich prácu, bude len na úrade, či povolí, alebo nepovolí personálne a disciplinárne riešenia.
V minulosti ste zastávali funkciu policajného prezidenta. Nie je to tak, že sa dá vždy niečo vymyslieť ako formálny dôvod, prečo niekoho presunúť?
Vymyslieť sa dá všeličo, ale podložiť to argumentmi či faktmi je už väčší problém.