Vyhlásenie o darmožráčoch, miliónoch na nezmyselné projekty - monitoring sysľa či sledovanie korytnačky - aj zneužívanie peňazí na protivládne ciele. To všetko sprevádzalo hľadanie nového ministra životného prostredia.
SNS najskôr na post navrhla Rudolfa Huliaka, ktorého nomináciu práve pre konšpiračné vyhlásenia aj slovné útoky na ochranárov odmietla prezidentka Zuzana Čaputová, neskôr prišla s Tomášom Tarabom.
Mimovládne organizácie, ktoré "brali desiatky miliónov ročne zo štátneho rozpočtu a z eurofondov", nemôžu diktovať jediný správny koncept ochrany životného prostredia, vyhlásil Taraba pri predstavení svojej kandidatúry.

K útokom Huliaka a Tarabu na mimovládne organizácie sa pridal aj premiér Robert Fico. Už po podpise koaličnej zmluvy v októbri 2023 vyhlásil, že "dnešným dňom sa na Slovensku končí vláda mimovládok", neskôr opakoval z kontextu vytrhnuté informácie o financovaní niektorých projektov.
Pridal sa aj Richard Takáč, dnes minister pôdohospodárstva a odborník Smeru aj na oblasť životného prostredia. Pre SME kritizoval organizácie, ktoré sú podľa neho "prisaté na ministerstvo životného prostredia. A veľakrát aj zneužívali finančné príspevky. To sú státisíce, až milióny eur, ktoré dostávali na podľa mňa veľakrát nezmyselné projekty," vyhlásil.
Aká je skutočná realita? Denník SME analyzoval všetky peniaze, o ktorých v rokoch 2014 až 2023 rozhodovalo ministerstvo životného prostredia. Pri Environmentálnom fonde sú to projekty od roku 2019, odkedy sú zverejňovaní úspešní žiadatelia, po uzavretý rok 2022.