"Celé by som to prirovnal k zahraničnej investícii, ktorá však slúži na ochranu prírody," hovorí o grantoch pre slovenské mimovládne organizácie bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia MICHAL KIČA.
"Ak nepríde na Slovensko, dostane sa do inej členskej krajiny Únie," dodáva s tým, že programu LIFE, z ktorého bol podporený aj projekt na ochranu sysľa, nemá Slovensko a ani iný členský štát žiadnu kvótu. Zaváži len kvalita podaných projektov.
V rozhovore sa dočítate:
- Aké úspešné boli mimovládne organizácie v získavaní finančných prostriedkov na MŽP,
- odkiaľ majú milióny na ochranu prírody,
- kto získal z eurofondových peňazí najviac,
- ako a prečo mimovládne organizácie suplujú štát,
- či môže stáť monitoring sysľa pasienkového 4,5 milióna eur.
Ako vnímate to, ako o mimovládnych organizáciách a ich práci hovorí nové vedenie ministerstva životného prostredia alebo poslanec Rudolf Huliak?
Cítim veľkú ľútosť a zmar. Lebo práca mnohých ľudí, ktorí nie sú docenení, je dehonestovaná bez reálneho dôvodu, len kvôli divokej predvolebnej kampani. Vytvára sa zástupný problém, ktorý odpútava pozornosť od reálnych problémov, ktoré v oblasti životného prostredia sú, ako klimatická zmena alebo odpadové hospodárstvo.
Huliak a iní môžu v oblasti klímy ignorovať záväzky Slovenska, ktoré krajine vyplývajú z európskych predpisov. Ale nech o neexistencii klimatickej krízy na Slovensku idú povedať ľuďom na vidieku, ktorí prídu pre suchá o vodu. V tomto riziku je ich 40 percent do roku 2030.
Nové ministerstvo s tým asi neplánuje nič robiť. Vybíjame sa na zástupnom a reálne neexistujúcom probléme.
Ako môžu mimovládne organizácie získať peniaze z ministerstva životného prostredia?
Drvivá väčšina dotácií, ktoré môžu získať nielen mimovládne organizácie, ale ľubovoľní žiadatelia na ochranu životného prostredia, pochádza z európskych prostriedkov.
Projekt na ochranu korytnačky močiarnej, o ktorom sa teraz veľa hovorilo, bol sumou 615-tisíc eur podporený z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Koľko ďalších projektov mimovládnych organizácií ešte uspelo?
Končiaci Operačný program Kvalita životného prostredia mal rozsah takmer tri a pol miliardy eur. V rámci neho sa schválilo z operačného programu 3454 žiadostí.
Uspelo 38 subjektov, ktoré mali povahu mimovládnych organizácií, teda nezisková organizácia, občianske združenie či nadácia. Z viac ako troch miliárd eur čerpajú finančné prostriedky rádovo v miliónoch eur. Konkrétne 10,3 milióna eur. Získali teda 0,3 percenta z celého balíka.
Čísla som rátal z otvorených zdrojov, keďže na ministerstve už nepracujem. Všetky podporené projekty musia byť a sú zverejňované.
Tieto čísla sa už nemôžu zmeniť, napríklad aj v prospech mimovládnych organizácií?
Už nie. Celý operačný program je v realizácii a ukončuje sa. Bežia už len technické, nie vecné výzvy, a jedna výzva, kde nie sú oprávnenými prijímateľmi mimovládne organizácie. V dvoch malých technických výzvach sú oprávnenými žiadateľmi iba rezortné organizácie ministerstva.
Michal Kiča
- Environmentálny právnik a aktivista.
- Kandidoval za stranu Demokrati ako expert na oblasť životného prostredia.
- Vyštudoval právo na Univerzite Komenského UK v Bratislave.
- Spolupracoval s mimovládnymi organizáciami, angažoval sa aj v právnej ochrane pamiatok.
- V rokoch 2020 až 2023 bol štátnym tajomníkom na ministerstve životného prostredia.
- Dnes pracuje ako advokát.
Kto získal z takmer 3,5-miliardového balíka Operačného programu Kvalita životného prostredia najviac?
V drvivej väčšine mestá a obce. Na vodovody a kanalizácie, či odpadové hospodárstvo. To sú najväčšie výzvy, čo sa týka finančného objemu.
Nasledujú subjekty verejnej správy, ktoré žiadali prostriedky v rámci zatepľovania a energetickej efektívnosti budov. A fyzické osoby a domácnosti v projekte Zelená domácnostiam.
Pomerne veľkou sumou boli podporené obchodné spoločnosti. Napríklad pri podpore obnoviteľných zdrojov energie, pri sanácii environmentálnych záťaží alebo pri zlepšovaní priemyselných prevádzok.
Koľko dostali mimovládne organizácie z druhého veľkého balíka európskych peňazí, z Plánu obnovy?