Richard Sulík končí ako šéf strany SaS. Na najbližšom kongrese už nebude kandidovať na post predsedu, na budúci rok plánuje kandidovať na post europoslanca. V strane by mu však mali vytvoriť novú funkciu čestného predsedu bez rozhodovacích právomocí.
Proces v prípade vraždy študenta Daniela Tupého, v ktorom hrozí advokátovi Adamovi Puškárovi desať až pätnásť rokov väzenia, sa začne o necelý mesiac. Kľúčovým dôkazom bude najmä svedectvo Vladimíra Malíčka, jeho vierohodnosť sa však výrazne znížila.
Ranný brífing prinášame už aj v audio verzii. Prehľad najdôležitejších správ dňa tak môžete každé ráno nielen čítať, ale aj počúvať. Text načítava syntetický hlas, s ktorým experimentujeme a testujeme jeho možnosti.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Sulík po 15 rokoch skončí ako predseda SaS. Má v strane náhradníka?
- Tupého bodol advokát Puškár, no do tváre ho udrel svedok prípadu. Obžaloba ukazuje závery vyšetrovania
- Patológovia potvrdili brutálne mučenie Izraelčanov pri útoku Hamasu. Teroristi upálili obete zaživa
- Patríme k najhorším v Európe. Máme problém s dlhmi, starnúcou populáciou aj so závislosťou od Ruska
- Má trpezlivosť s Verstappenom, zvláda jeho temperament. Je hlasom v uchu majstra sveta
- Sezóna zimných pneumatík sa už začala. Kde a kedy sú povinné?
Sulík po 15 rokoch skončí ako predseda SaS. Má v strane náhradníka?

Svojou predvolebnou kampaňou chcel „meniť hru“ a vyhlasoval, že „ide vyhrať voľby“. Po tom, čo ale SaS vo voľbách získala 6,3-percentnú podporu a stroskotali aj plány na vládnutie so stranami Hlas, Progresívne Slovensko a KDH, sa predseda SaS Richard Sulík z vedenia vlastnej strany sťahuje.
V pondelok oznámil, že po 15 rokoch na jarnom kongrese SaS skončí ako predseda. „Je dôležité vedieť, kedy má človek odísť. Každý chvíľu ťahá pílku,“ povedal Sulík.
Sulík tiež plánuje napriek najvyššiemu počtu krúžkov získaných v parlamentných voľbách spomedzi kandidátov SaS (82-tisíc) na budúci rok kandidovať na post europoslanca. V strane by mu tiež mali vytvoriť novú funkciu čestného predsedu bez rozhodovacích právomocí.
Známejšími tvárami SaS sú podpredseda strany Branislav Gröhling či bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tá získala vo voľbách 53-tisíc preferenčných hlasov, Gröhling skončil za ňou so 48-tisícami krúžkov.
„Zvažujem kandidatúru na predsedu strany,“ povedal Gröhling s tým, že v strane je už roky, pozná ju aj jej členov. Kolíková v relácii Na telo na otázku, či by chcela byť predsedníčkou SaS, odpovedala nejasne s tým, že „netreba predbiehať“.
- História výmenám predsedov nepraje: Predseda SaS Richard Sulík sa pokúša o to, čo sa nepodarilo Mikulášovi Dzurindovi, Vladimírovi Mečiarovi, no napokon ani Robertovi Ficovi. Odovzdanie moci, aké si predstavuje Sulík, je za tridsaťročnú históriu samostatného Slovenska výnimočné.
- Cigániková rozhodnutie rešpektuje: Richardovi Sulíkovi fandím, ale jeho rozhodnutie rešpektujem, komentuje dianie v SaS podpredsedníčka Jana Bittó Cigániková. Uznáva, že pri strane s nízkymi preferenciami je výmena predsedu rizikom.
- Sulík si spočítal krúžky: V porovnaní s ostatnými volebnými lídrami je podiel Sulíkových krúžkov medzi voličmi SaS (16,5 percenta) podpriemerný. Pokles Sulíkovej popularity medzi voličmi SaS je nespochybniteľný, píše Michal Ovádek.
- Sulíkova sebareflexia: Čisto špekulatívne sa oznámenie nekandidovať viac za predsedu SaS dá oceniť ako pekná sebareflexia Sulíka. Totiž dlho rozšírený názor vo verejnosti je, že SaS jej predseda viac škodí, ako pomáha, píše Peter Schutz.
Tupého bodol advokát Puškár, no do tváre ho udrel svedok prípadu. Obžaloba ukazuje závery vyšetrovania

Proces v kauze vraždy Daniela Tupého spred osemnástich rokov sa začne už o necelý mesiac. Obžaloba, ktorú má denník SME k dispozícii, však ukazuje, že dokázať vinu advokátovi Adamovi Puškárovi nebude také jednoduché.
Hlavným dôkazom je svedectvo očitého svedka Vladimíra Malíčka. Ten pripúšťa, že do útoku sa zapojil aj on sám. Znalkyňa naznačila, že jeho vierohodnosť je výrazne znížená.
Malíček vypovedá, že vrahom Tupého bol jednoznačne Puškár, ktorý bol v tom čase študentom práva. Na nábrežie Dunaja prišiel v osudnú noc so skupinou skinheadov.
„Zreteľne videl (Malíček), ako obvinený vykonával pohyb rukou nad telom ležiaceho smerom zhora nadol, a to niekoľkokrát,“ opisuje obžaloba jeho svedectvo.
Malíček ďalej pripustil, že keď šiel Puškár odhodiť nôž do Dunaja, pobodaný Tupý vstal a on sám obeť útoku udrel do tváre. Puškár vinu odmieta, viac povie až na súde.
Puškár zostáva vo väzbe: Obžalovaný Adam Puškár z kauzy vraždy študenta Daniela Tupého zostáva vo väzbe, rozhodol Krajský súd v Bratislave. Obžalovaný sa nachádza v tzv. útekovej väzbe pre obavu, že by mohol utiecť alebo sa iným spôsobom vyhýbať trestnému konaniu.
V krátkosti z domova:
- Pellegrini už myslí na palác: Peter Pellegrini prvýkrát pripustil, že by sa na jar mohol stať prezidentským kandidátom. Ak by bol šéf Hlasu spoločným kandidátom koalície, získala by v prípade úspechu politického partnera s právomocami udeľovať milosti a amnestie. Hlas by však prišiel o najvýraznejšiu osobnosť, a Smer by zvyšok strany mohol rozložiť či pohltiť.
- Šimkovičovej (ne)boj proti hoaxom: Roky bola moderátorkou v internetovej televízii TV Slovan, ktorá je známa tým, že šíri aj konšpirácie a dezinformácie. Teraz ako nádejná ministerka kultúry za SNS môže Martina Šimkovičová zrušiť štátne dotácie na boj proti dezinformáciám. O návrhoch komisia rozhodne dnes, 300-tisíc eur treba minúť do konca roka.
- Drobu nahradí v parlamente Krúpa: Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba z SaS sa vzdal mandátu v Národnej rade. Na jeho miesto by mal nastúpiť Juraj Krúpa. Droba dostal 63 percent hlasov obyvateľov bratislavského kraja, čo považuje za zaväzujúce.
Patológovia potvrdili brutálne mučenie Izraelčanov pri útoku Hamasu. Teroristi upálili obete zaživa

Krátko po začiatku konfliktu sa objavili správy o mučení, popravách, stínaní hláv a upaľovaní obetí útoku teroristov. Tieto správy teraz potvrdzujú nálezy patológov.
Fotografie a videozáznamy z miest masakry zo 7. októbra nenechávajú takmer žiadne pochybnosti o brutalite útoku prívržencov teroristického hnutia Hamas, ktorého terčom bolo civilné obyvateľstvo kibucov v blízkosti hraníc s Pásmom Gazy.
Niektorí prívrženci Hamasu a Palestínčanov v Pásme Gazy sa snažia popierať informácie o sťatých malých deťoch alebo upálených rodinách. Izraelskí patológovia a dobrovoľníci zo zahraničia preto prezentovali snímky dokazujúce brutalitu útoku.
Na snímkach boli napríklad vidieť zuhoľnatené ruky so stopami po spútaní. Podľa výsledkov skúmania teroristi svoje obete zaživa upálili. Na jednom zo záberov bola vidieť masa zuhoľnateného mäsa, ktorá sa nepodobala na ľudskú postavu. Až CT sken odhalil dve ľudské chrbtice, jednu dospelú a druhú niekoho mladšieho. Teroristi k sebe zviazali rodiča a dieťa, potom ich zapálili.
Izrael zrejme do Gazy nevstúpi: Ak Izrael vstúpi do Gazy, nikto, ani Netanjahu, nemôže vylúčiť otvorenie druhého frontu Hizballáhom zo severu. Izrael by vyhral aj „plnoformátovú“ vojnu, ale s násobne vyššími stratami, čo je hľadisko, ktoré stojí veľmi vysoko, píše Peter Schutz.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Roky príprav na boje v Gaze: Pozemná invázia do Pásma Gazy je len otázkou času. Experti však poukazujú na nástrahy, ktoré boje v husto obývaných mestách znamenajú pre vojakov, no najmä pre tamojšie civilné obyvateľstvo. O hrozbách vie aj izraelská armáda, ktorá sa na takýto typ vojny pripravuje už roky - v umelo vybudovanom meste.
- Nepretržitý prísun pomoci: Americký prezident Joe Biden telefonicky hovoril s izraelským premiérom Banjaminom Netanjahuom. Obaja politici potvrdili, že prísun nevyhnutnej humanitárnej pomoci do Pásma Gazy bude „nepretržitý“. Podľa OSN je na pokrytie naliehavých potrieb nevyhnutné, aby sa tam dostalo najmenej 100 nákladných áut denne.
- Americké odporúčanie Izraelu: Vláda USA odporúča Izraelu, aby ešte počkal s pozemným útokom na Pásmo Gazy, a poskytol tak viac času na vyjednávanie o prepustení rukojemníkov. Američania chcú tiež vytvoriť priestor na doručenie ďalšej humanitárnej pomoci do Pásma Gazy a na prípravu na možné útoky na americké záujmy na Blízkom východe.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Skaza Rusov pri Avdijivke: Ukrajinská armáda odráža ruské sily, ktoré smerujú k mestu Avdijivka, ako je vidno na zverejnených záberoch z bojov v Doneckej oblasti. Tie ukazujú, ako ukrajinské jednotky ničia ťažkú vojenskú techniku aj desiatky nepriateľských vojakov.
- Ruský mlynček na mäso: Ruská armáda podľa viacerých ukrajinských zdrojov posiela ďalších vojakov na front pri Avdijivke, aby podporila ofenzívne operácie napriek vysokým stratám, uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny. Naznačuje to, že Moskva sa pravdepodobne neplánuje vzdať operácie v tomto smere.
- Ruské výdavky na vojnu: Výdavky ruskej vlády sa čoraz viac zameriavajú na vojnu proti Ukrajine. Navrhovaný rozpočet na rok 2024 počíta so zvýšením výdavkov na obranu o približne 68 percent v porovnaní s rokom 2023. To znamená, že výdavky na obranu v roku 2024 budú predstavovať približne šesť percent ruského HDP.
- Kyjev dúfa v ďalšiu pomoc: Ukrajina dúfa, že budúci rok dostane od Európskej únie 18 miliárd eur. To by bola rovnaká suma, akú si zabezpečila na rok 2023. Uviedli to ukrajinskí predstavitelia. Kyjev práve dostal 1,5 miliardy eur v rámci deviatej tranže z finančnej pomoci od EÚ.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Policy: Ukrajinská protiofenzíva je úspešnejšia, ako si myslíte
- The Washington Post: Ukrajinskí špióni s hlbokými väzbami na CIA vedú tieňovú vojnu proti Rusku
- The New York Times: Ukrajina, misia ostreľovača a mýtus o „dobrom zabití“
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Patríme k najhorším v Európe. Máme problém s dlhmi, starnúcou populáciou aj so závislosťou od Ruska

Kým pred necelými dvoma dekádami bolo Slovensko označované zahraničnými ekonomickými médiami za stredoeurópskeho tigra, dnes sa v správach buď nezjavuje vôbec, alebo už nie medzi premiantmi, ale na konci pelotónu.
Týždenník The Economist vytvoril rebríček krajín EÚ podľa ich pripravenosti na blížiace sa problémy v európskej ekonomike. Slovensko, žiaľ, zaostáva takmer vo všetkých piatich indikátoroch. Novinári sledovali infláciu, zadlženie, demografiu, dekarbonizáciu a pripravenosť na odstrihnutie sa od závislosti od obchodu s totalitnými krajinami.
To, že Slovensko, ale aj Európu čakajú ťažké časy, naznačujú dáta Európskej komisie, ktorá predpovedá rast ekonomiky EÚ v tomto roku len o 0,8 percenta a v budúcom roku len o 1,4 percenta. Nie je to síce ešte recesia, ale jednoznačne stagnácia. Inflácia síce má klesať, ale ani v budúcom roku nedosiahne dvojpercentný cieľ Európskej centrálnej banky.
A ako presne dopadlo Slovensko v hodnotení? Skončilo druhé od konca pred Maďarskom, s jednou striebornou a štyrmi bronzovými medailami.
V krátkosti z ekonomiky:
- Sociálny systém potrebuje efektívnejšie opatrenia: Daňový bonus na dieťa aj rodičovský dôchodok by sa mali zrušiť. Nahradiť by ich mali nové, systémové opatrenia na pomoc chudobným slovenským domácnostiam. Navrhuje to Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík. V tejto súvislosti navrhuje zavedenie podmieneného príjmu.
- Najhoršia cenová dostupnosť bývania: Cenová dostupnosť bývania na Slovensku je najhoršia v celej Európe. Na kúpu vlastného bývania tu treba viac ako 14 čistých ročných platov. Slovensko sa tak umiestnilo na čele rebríčka krajín s najhoršou cenovou dostupnosťou bývania.
- Spotrebná daň na tiché víno: Na tzv. tiché víno sa v súčasnosti vzťahuje nulová sadzba spotrebnej dane. Ide o víno, ktoré nešumí. Podľa predloženého materiálu Útvaru hodnoty za peniaze by sa mala od roku 2025 postupne zaviesť sadzba dane z tichého vína na úrovni piva. Štátu by to mohlo priniesť 37 miliónov eur ročne.
Má trpezlivosť s Verstappenom, zvláda jeho temperament. Je hlasom v uchu majstra sveta

Neexistuje veľa ľudí, ktorí si vedia poradiť s temperamentom Maxa Verstappena. Red Bull ale našiel muža, ktorý to dokáže. Je ním inžinier Gianpiero Lambiase. Vo vysielačkách Verstappena počujete len skratku “GP”.
Bol pri všetkých úspechoch holandského jazdca, pri každom jeho víťazstve či titule. Vybudovali si medzi sebou vzácny a najmä úprimný vzťah. Ľudia to pri ich horúcich vysielačkách často spochybňujú. Aj v Spojených štátoch amerických naňho Verstappen niekoľkokrát zahučal.
Do Red Bullu prišiel v roku 2014, pôvodne sa mal stať inžinierom Sebastiana Vettela, ten sa však rozhodol podpísať zmluvu s Ferrari. Lambiase tak začal pracovať s Daniilom Kvjatom, ktorý dostal príležitosť od Red Bullu. Ruský jazdec ale prišiel o svoju sedačku už po osemnástich mesiacoch.
Na scénu tak prišiel len sedemnásťročný Holanďan Max Verstappen, ktorý uspel už pri debute na Veľkej cene Španielska 2016. Lambiase bol po jeho boku počas celej fascinujúcej cesty v kráľovnej motošportu. Dvojica je dnes známa svojimi divokými slovnými výmenami vo vysielačkách.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Sezóna zimných pneumatík sa už začala. Kde a kedy sú povinné?

Nadpriemerne teplé jesenné počasie mnohých potešilo, ale nič to nemení na tom, že zima je už za dverami. Pre motoristov teda prichádza opäť čas prezuť auto na zimné pneumatiky.
Prečo netreba návštevu pneuservisu odkladať, kedy je najvyšší čas vymeniť obutie, ako je to s celoročnými pneumatikami v zime a kde v zahraničí je prezúvanie povinné?
Pneuservisy sa zhodujú, že čas na prezutie auta prichádza vtedy, keď sa vonkajšia teplota začne pohybovať okolo 7 stupňov Celzia.
Keď teplota klesne pod túto hranicu, je čas vymeniť letné pneumatiky za zimné, a to pre ich jazdné vlastnosti. Zimné pneumatiky sú vyrobené z mäkšej zmesi, takže majú v chladnom počasí lepšiu priľnavosť a zabezpečujú lepšiu trakciu na ľade či snehu.
Ďalšie auto novinky v skratke:
- Najlacnejší elektromobil bude zo Slovenska: Väčšina automobiliek zatiaľ len sľubuje ceny elektromobilov pod 25-tisíc eur, no tie majú byť väčšinou realitou najskôr v roku 2025. Citroën však predstavil dostupnejší elektromobil už teraz. Cenovo bude konkurovať malej Dacii Spring, ktorá sa vyrába v Číne. Citroën ë-C3 bude európsky a schádzať bude z výrobných liniek závodu v Trnave.
- Kto v predajoch áut vládne: Každý automobilový trh má svoje špecifiká a najpredávanejšie modely. Kým v jednej krajine sa značke nemusí dariť, globálne môže byť veľmi silná. Štatistika portálu Car Industry Analysis ukazuje, aký je európsky trh malý, a ktoré modely áut v predajoch vládnu svetu.
- Jedinečný kabriolet v Bratislave: V aute, aké zatiaľ nemá nikto na svete, sa vydali na cestu okolo sveta. Bratia Turnerovci sa chcú dostať s dvojmiestnym elektrickým roadsterom MG Cyberster z Londýna do Šanghaja a pripomenúť si tak obchodnú Hodvábnu cestu naprieč Strednou Áziou. Symbolika spočíva aj v tom, že pôvodne britská značka Morris Garages má dnes čínskeho majiteľa.
Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na novú vládu? Chystajú sa čistky v polícii? A čo nová ochrana whistleblowerov, ktorú dostali vyšetrovatelia? Ako sa dajú kontrolovať tajné služby? A akým ministrom bol Roman Mikulec? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Jaroslavom Spišiakom, poslancom za Progresívne Slovensko.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Podozrievali ju z kartelu. Kto je nová šéfka zdravotníctva?
Karikatúra

Recept dňa

Jablká nepatria len do koláčov. Vyberte si z našich receptov na hlavné jedlá a šaláty s jablkami.
Dnes očakávame
- Slovenská národná strana plánuje oznámiť nové informácie v súvislosti s obsadením postu ministra životného prostredia
- 21. rokovanie vlády
- Prezidentka Zuzana Čaputová povýši a vymenuje generálov slovenských ozbrojených síl
- Slávnostné odovzdanie systému protivzdušnej obrany Mantis Slovensku
- Bezpečnostná rada OSN bude rokovať o situácii na Blízkom východe
Dnes v histórii

24. októbra 1648 sa Vestfálskym mierom skončila tridsaťročná vojna. Bola vyvrcholením veľkej európskej politickej krízy a znamenala koniec nádejí Habsburgovcov na ovládnutie Európy.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
