SME

Ranný brífing: Taraba prešiel a Fico môže začať, envirorezort ide z blata do kaluže

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Rudolf Huliak sa napokon nestane ministrom. Prezidentka dnes vymenuje štvrtú vládu Roberta Fica aj s novým ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom, ktorý tiež útočí na ochranárov a je známy dlhodobou snahou o oslabenie ochrany prírody na Slovensku.

Nadchádzajúci minister obrany Robert Kaliňák nemá bezpečnostnú previerku. Smer ju pritom verejne vyžadoval od exministra vnútra Romana Mikulca. Kaliňák môže mať s previerkou problém, keďže v dotazníku bude musieť uviesť aj svoje trestné stíhania.

SkryťVypnúť reklamu

Ranný brífing prinášame už aj v audio verzii. Prehľad najdôležitejších správ dňa tak môžete nielen čítať, ale aj počúvať. Text načítava syntetický hlas, s ktorým experimentujeme a testujeme jeho možnosti.

Načítavam... Envirorezort ide z blata do kaluže, Kaliňákov problém sa volá previerka
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Taraba už cez prezidentku prešiel, štvrtá Ficova vláda si príde po dekréty

Po piatich rokoch a siedmich mesiacoch sa šéf Smeru Robert Fico vracia do funkcie premiéra. Prezidentka Zuzana Čaputová štvrtú Ficovu vládu zloženú zo strán Smer, Hlas a SNS vymenuje dnes o 14.00 hod.

SkryťVypnúť reklamu

Oznámila to po tom, čo SNS Andreja Danka vymenila svojho nominanta na post ministra životného prostredia Rudolfa Huliaka. Kandidáta, ktorý popiera klimatickú krízu, vyjadruje sa proti ochrane prírody a agresívne slovne útočí na ochranárov, prezidentka minulý týždeň odmietla.

Namiesto Huliaka navrhla SNS podľa očakávaní Tomáša Tarabu – predsedu strany Život, ktorý sa v roku 2020 dostal do parlamentu na kandidátke ĽSNS. Taraba útočí na mimovládne organizácie a ochranárov, hoci trochu iným slovníkom ako Huliak a v odborných kruhoch je známy dlhodobou snahou o oslabenie ochrany prírody na Slovensku.

Na ustanovujúcej schôdzi parlamentu zložia poslanci sľub. Schôdza sa popoludní preruší, aby sa vytvoril priestor na vymenovanie členov novej vlády. Fico už vo funkcii premiéra stihne vo štvrtok odísť aj na summit do Bruselu, kde bol naposledy vo februári 2018.

SkryťVypnúť reklamu
  • Fico v SNS upratal: Bývalý kotlebovec Taraba je podobný priateľ životného prostredia ako Huliak, len má trochu viac rozumu a nezamoruje priestor ideami typu homosexuálny styk produkuje CO2, a teda prispieva ku globálnemu otepľovaniu, píše Nataša Holinová.
  • Prezidentka premrhala veto na Tarabu: Vyhlásenie, že „operácia Huliak“ bola taktická finta od Fica, nie je konšpirácia, ale špekulácia. Celkom zdravá a k svetu, keďže k rýchlemu a bezbolestnému vymenovaniu vlády Fico IV sa lacnejšie dostať nemohol, píše Peter Schutz.

Smer chcel od Mikulca bezpečnostnú previerku. Teraz ju bude potrebovať Kaliňák ako minister obrany

Prichádzajúci minister obrany Robert Kaliňák zo Smeru sa musí rozhodnúť, či podstúpi bezpečnostnú previerku, aby sa mohol oboznamovať s utajovanými informáciami NATO.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho predchodca Jaroslav Naď o previerku na stupeň prísne tajné požiadal hneď po nástupe do funkcie. „Ak by minister Naď neprešiel riadnym a podrobným preverením, nemohol by získať oprávnenie oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami EÚ a NATO,“ vysvetľovalo tento Naďov postup ministerstvo obrany.

Exminister vnútra Roman Mikulec pre problém s previerkou čelil tlaku NBÚ aj Smeru. Práve pre Mikulcovu chýbajúcu bezpečnostnú previerku sa na jar tohto roka vôbec prvý raz začalo hovoriť o možnosti, že by do volieb dovládla úradnícka vláda. NBÚ v tom čase prišiel so správou, podľa ktorej Mikulec v roku 2022 dokopy až 29-krát porušil zákon, keď sa oboznamoval s utajovanými materiálmi bez previerky.

Cestu k previerke by Kaliňákovi mohla skomplikovať jeho minulosť, pre ktorú čelil aj vyšetrovaniu. Len za ostatné mesiace bol obvinený z podplácania či zo založenia zločineckej skupiny, no zachránila ho generálna prokuratúra pod vedením Maroša Žilinku cez paragraf 363 Trestného poriadku. Kaliňáka však v kauze Súmrak vyšetrujú naďalej a v budúcnosti by ho v nej polícia mohla aj obviniť.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Prvá brigádna generálka: Prezidentka Zuzana Čaputová povýšila a vymenovala generálov Ozbrojených síl. Do hodnosti brigádnej generálky vymenovala aj plukovníčku Beátu Hanušniakovú, historicky prvú nositeľku generálskej hodnosti v slovenskom rezorte obrany.
  • Mantisy pre Slovensko: Slovenská armáda si v Nitre prevzala dva systémy protivzdušnej obrany Mantis, ktoré posilnia ochranu východnej hranice s Ukrajinou. Slovenským ozbrojeným silám tieto systémy poskytlo bezodplatne a natrvalo Nemecko.
  • Žilinkovo zásadné rozhodnutie: V polovici septembra generálny prokurátor Maroš Žilinka oznámil, že urobil zásadné rozhodnutie. A hoci odvtedy ubehlo už vyše mesiaca, Žilinka mlčí. Jeho hovorkyňa avizuje, že oznam príde „v najbližšom čase“, no obsah nepriblížila.

Pod neustálou paľbou. Avdijivka nie je dôležitá len vojensky

Od začiatku vlaňajšej februárovej invázie sa ruskí vojaci mesto Avdijivka, ktoré pred deviatimi rokmi nakrátko kontrolovali proruskí separatisti, opakovane pokúsili získať.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca ukrajinských ozbrojených síl Oleksij Dmytraškivskij v marci tohto roka pripustil, že z mesta by sa mohol stať „druhý Bachmut”. V tomto meste, asi 90 kilometrov vzdialenom od Avdijivky, denne umieralo množstvo vojakov, ruské sily však postupovali len minimálne.

Prirovnaním k Bachmutu poukázal hovorca na to, že Avdijivka má strategický aj symbolický význam. Aj preto ruská armáda začiatkom októbra obnovila útoky na toto mesto na východe Ukrajiny a na pomoc si privoláva ďalšie posily do bojov, ktoré predstavujú pravdepodobne najvýznamnejšiu ruskú ofenzívu od začiatku tohto roka, uviedlo britské ministerstvo obrany vo svojom pravidelnom brífingu.

Uvedomuje si to aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý obrancom kedysi tridsaťtisícového mesta nedávno poslal podporný odkaz. „Ich odolnosť je teraz silou celej Ukrajiny,” napísal.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Kontrola nad krymskou oblohou: Ukrajina bude onedlho schopná palebne kontrolovať okupovaný Krym, vyhlásil prezident Zelenskyj. Ruská protivzdušná obrana na polostrove podľa neho bola výrazne degradovaná a hoci Ukrajina v súčasnosti nemá úplnú kontrolu nad oblohou na Kryme, je to podľa Zelenského len „otázkou času“.
  • Nútená evakuácia detí: Ukrajinské úrady sa pre neustále ruské útoky rozhodli vykonať nútenú evakuáciu asi 800 detí z Chersonskej oblasti na juhu krajiny a zhruba 250 detí z Doneckej oblasti na východe. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo pre reintegráciu. Mnohí rodičia však odmietajú deti z nebezpečných oblastí odviezť.
  • Stav ruského delostrelectva: Výroba delostreleckých granátov a ich dovoz zo Severnej Kórey umožní ruským silám udržať dostatočnú mieru delostreleckej paľby na Ukrajine aj v roku 2024, aj keď na nižšej úrovni ako v roku 2022, píše Inštitút pre štúdium vojny. Rusku stále zostávajú približne štyri milióny delostreleckých granátov.
  • Švédsko v NATO: Švédsko by malo byť už na budúci mesiac prijaté do NATO po tom, ako švédske členstvo prestalo blokovať Turecko. Šéf NATO Jens Stoltenberg uviedol, že by sa tak malo stať počas schôdzky ministrov zahraničných vecí 28. a 29. novembra. Oficiálne musí vstup Švédska do NATO ešte schváliť Maďarsko.

V krátkosti z Izraela a Gazy:

  • Akú hrozbu predstavuje Hizballáh: Ak by Hizballáh otvoril nový front na severe Izraela, bolo by to nebezpečné pre Izrael, no najmä pre civilistov v Libanone, varujú odborníci. Vzťahy medzi Hamasom a Hizballáhom nie sú bezproblémové, spája ich však rovnaký cieľ - zničenie Izraela.
  • Na slovách záleží: Odkedy ozbrojení muži z Pásma Gazy prekročili hranice Izraela a zabili asi 1 400 ľudí, spravodajské organizácie na celom svete sa musia rozhodovať, ako opísať to, kto boli a čo predstavovali. Zle zvolené slovo v mediálnom príspevku môže vyvolať rýchle odsúdenie zo strany čitateľov.
  • Západ platí za svoju neschopnosť: V súčasnej napätej atmosfére podpora Izraela, ktorú zvyšok sveta vníma ako výlučnú, ohrozuje úsilie západných vlád presvedčiť krajiny globálneho Juhu, že na Ukrajine ide o medzinárodnú bezpečnosť.
  • Peniaze a byt za rukojemníkov: Izraelská bezpečnostná služba Šin Bet a polícia zverejnili zábery z výsluchu šiestich bojovníkov Hamasu, ktorých zadržali počas útoku na Izrael. Jeden z mužov vyšetrovateľom povedal, že im bolo povedané, že ten, „kto privedie rukojemníkov späť (do Gazy), dostane 10-tisíc dolárov a byt“.
  • Rokovania o oslobodení rukojemníkov: Izrael a Hamas vedú prostredníctvom Egypta a Kataru rokovania o prepustení ďalších 50 rukojemníkov, ktorí boli zavlečení do palestínskeho Pásma Gazy. Rozhovory napredovali, ale v pondelok rokujúce strany narazili na prekážku.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Minister financií Horváth: Pri šetrení podľa Fica by dlh naďalej prudko rástol

Zázraky od osekávania úradníkov by neočakával. Pri daniach z nehnuteľností vidí priestor na zvýšenie. Naopak, dane z príjmu by veľmi nezvyšoval, lebo by pôsobili demotivačne. Novej vláde radí šetriť viac, ako plánuje Robert Fico.

„Pri konsolidácii o pol percenta HDP by dlh naďalej prudko rástol,“ hovorí minister financií dočasnej vlády Michal Horváth.

„Podobná vláda, ako vzniká dnes, tu už v minulosti bola a ukázala, že v niektorých kľúčových otázkach sa zachovala správne,“ dodáva.

Zdanenie úrokovej marže bánk vidí ako reálnu, ale len dočasnú možnosť, ako zvýšiť príjmy štátu. „Verím, že toto zdanenie by motivovalo banky, aby rýchlejšie zvyšovali sadzby aj na termínovaných vkladoch,“ vysvetľuje Horváth v rozhovore pre INDEX.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Dielňa v Bzinoch skončila: V dedine mali firmu radi, položilo ju, že sa dlhodobo nevedela dostať do ziskových čísiel. Výrobca hračiek Gedoni z oravskej obce Bziny, za ktorým stojí nemecký investor, končí po dvadsiatich rokoch v konkurze a zanecháva za sebou dlhy.
  • Šéf diaľničnej spoločnosti končí: Minister dopravy Pavol Lančarič rozhodol o odvolaní Vladimíra Jacka z funkcie predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti. Dôvodom bolo manažérske pochybenie pri tendri na výstavbu R1 Banská Bystrica - Slovenská Ľupča.
  • Rusi bez peňazí: Počet Rusov, ktorí tvrdia, že ich mzda im nestačí ani na pokrytie základných životných potrieb, vzrástol za posledné dva roky o 20 percentuálnych bodov na takmer polovicu. Poukázali na to výsledky prieskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť Headhunter.

Bál sa, že skončí v béčku, v Slovane odovzdal kľúče. Weiss už káže, aký je famózny

Pred sezónou už mal Aleksandar Čavrič zbalené, odovzdal byt. Mal zamieriť do Ruska, alebo do jedného z klubov, ktoré patria do arabského sveta. „Za tri roky by som tam zarobil také peniaze, že by som už mohol do konca života robiť len to, čo chcem,“ priznal nedávno.

SkryťVypnúť reklamu

Čavrič však zostal, so Slovanom sa nateraz dohodol. „Bez Čavriča by sme dnes neboli tam, kde sme. Platí to o domácej lige, aj Európe. Je to vynikajúci futbalista. Momentálne si bez neho neviem mužstvo predstaviť,“ velebil ho tréner Slovana Vladimír Weiss.

Futbalisti Slovana vo štvrtok nastúpia na pôde LOSC Lille v rámci Európskej konferenčnej ligy. Práve od Čavriča si slovanisti veľa sľubujú. Má famóznu formu, v posledných piatich zápasoch dal päť gólov.

Útočník Slovana má 29 rokov, zmluva v Slovane mu platí do leta 2025. Za koľko peňazí mal Čavrič odísť? Spomínalo sa odstupné okolo milióna eur. „Iného Čavriča za tie peniaze na trhu nekúpime. To je isté,“ vyhlásil Weiss a prezradil, že chystajú pre Čavriča novú zmluvu, až do roku 2026.


Na protest proti rozdeleniu sa upálil. Zabudlo sa na neho rovnako ako na Československo

Rodák z Prešova Jozef Aszmongyi sa v polovici septembra 1992 vo svojom dome v českej obci Hasina polial benzínom. Pripravil si aj vzduchovú jatočnú pištoľ, ktorá údajne zlyhala. Privolaný lekár konštatoval smrť udusením a upálením.

SkryťVypnúť reklamu

Tento Maďar podľa priezviska, Slovák podľa pôvodu, Čech podľa bydliska a Čechoslovák srdcom, zanechal po sebe výzvu s názvom „Za spoločný štát – Československo.“ V nej sa obrátil na všetkých ľudí dobrej vôle, na Čechov a na Slovákov, a žiadal, aby urobili všetko na udržanie spoločného štátu.

Demonštratívny čin odvolávajúci sa na Jana Palacha zostal bez väčšej pozornosti médií aj verejnosti. V posledný deň toho roku Česká a Slovenská Federálna Republika zanikla.

Inscenácia Pomlčka, ktorú uviedlo nitrianske Divadlo Andreja Bagara v koprodukcii s Horáckym divadlom Jihlava v réžii Ivety Ditte Jurčovej, toho povie veľa a takmer nič nie je príjemné.

V krátkosti z kultúry:

  • Príbeh Igora Ďurišina: Zberateľ Martin Ftáčnik narazil v roku 2016 v antikvariáte na grafiku leguána, ktorý sa práve vykľul z vajíčka v drahej čaši. Pri pátraní po autorovi narazil na príbeh Igora Ďurišina, ktorého komunisti vyhnali zo Slovenska. Jeho diela sa našli na povale sanatória v Hannoveri. Jeho výstavu vo Východoslovenskej galérii teraz museli predĺžiť do začiatku decembra.
  • Doteraz sa pomočuje: Sú kultúry, kde chlapci prechádzajú iniciačnými rituálmi, ktoré sú skúškou ich fyzickej a mentálnej sily. V našom regióne niečo také neexistuje a Janovi Hušekovi to chýba. Nevie, ako by sa mohol k dospelosti dopracovať a netuší, ako bude vedieť, že už je tam. Svoj film Pochcánek poňal ako cestu, na ktorej by sa to mohol dozvedieť.
  • Intímne zvyky si dala zazmluvniť: Jeanne Spaeter, umelecká performerka zo Švajčiarska, sa rozhodla začať vzťah čisto racionálne, bez toho, že by do svojho partnera bola zamilovaná, že by sa jej páčil alebo ho za niečo obdivovala. Dokonca aj bez toho, že by ho poznala. Svoj projekt nazvala Intímny vzťah založený na kvalite.

Rozhovory ZKH

Čo treba vyriešiť pri Pláne obnovy a čerpaní eurofondov? Aké nástrahy čakajú nastupujúcu vládu? Ako urýchliť čerpanie? A prečo sa stále točíme pri eurofondoch v kruhu? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Líviou Vašákovou, odchádzajúcou podpredsedníčkou vlády, a exministrom financií Ivanom Miklošom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

  • Dobré ráno: Sulík si vybral nástupcu, nie je to žiadna šťuka
  • Vizita: Bunky z pupočníkovej krvi zachraňujú životy. Pri liečbe ktorých ochorení sa môžu použiť?
  • Všesvet: V Salvádore si za bitcoiny kúpite aj ananás, domáci sa však boja dlhov
  • SND - Sme Národné: Nebolo to na objednávku, ale zo srdca a išli sme si splniť sen. Tak vznikli prvé časti opery
  • Ulica nie je domov: Najskôr bývanie, potom všetko ostatné. Prečo je Housing first jedinou trvalou cestou ukončovania bezdomovectva?

Karikatúra

Recept dňa

Žemľovka, lievance aj knedličky. Vyberte si z receptov na sladké hlavné jedlá s jablkami, ktoré sú ako stvorené na jesenný obed.

Dnes očakávame

  • Ustanovujúca schôdza Národnej rady Slovenskej republiky
  • Prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje novú vládu Roberta Fica
  • Hlavné pojednávanie s Dušanom Kováčikom a Petrom Koščom
  • Rada federácie, horná komora ruského parlamentu, prerokuje zákon o odstúpení od ratifikácie Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok

Dnes v histórii

25. októbra 1936 podpísali Benito Mussolini a Adolf Hitler zmluvu, ktorou vytvorili spojenecký zväzok známy ako Os Berlín-Rím.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 250
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 934
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 028
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 501
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 727
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 528
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 190
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 749
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu