Chcel kvalitné vzdelanie, preto sa rozhodol študovať na troch prestížnych univerzitách v troch krajinách sveta. Z Holandska sa vybral do Veľkej Británie a odtiaľ do Kanady.
"Kým doma výučba práva stále prebiehala klasickým spôsobom memorovania, detailným študovaním poučiek a paragrafov bez dôrazu na aplikáciu v praxi, holandský systém bol postavený na tom, aby sa človek naučil rozmýšľať ako právnik," spomína na svoje začiatku v Haagu BRANISLAV TURČINA.
Vďaka štúdiám na prestížnych zahraničných univerzitách získal skúsenosti na nezaplatenie, z ktorých čerpá dodnes. Pracuje v Belgicku a o trvalom návrate na Slovensko zatiaľ neuvažuje.
Čo sa z rozhovoru dozviete:
- Prečo sa rozhodol študovať právo v zahraničí.
- Podľa čoho si vyberal prvú školu.
- Ako si poradil s náročným financovaním.
- Čo ho prekvapilo v Holandsku.
- Prečo študenti v Cambridge nezvyknú popri štúdiu brigádovať.
- Prečo sa mu najviac páčilo v Montreale.
- Aké sú najväčšie rozdiely medzi štúdiom na Slovensku a na prestížnych univerzitách.
- Či ho štúdium dostatočne pripravilo na prax.
Prečo ste sa ako stredoškolák z Liptova rozhodli pokračovať v štúdiu v Holandsku? Spomínate si na vašu motiváciu?
Bolo ich viac. Chcel som spoznať svet a ísť za hranice, osamostatniť sa. Ale bola tam aj jedna špecifická motivácia. Tým, že som študoval na bilingválnom gymnáziu čiastočne v angličtine, chcel som pokračovať v rozvíjaní jazyka.
V tom čase v odbore, ktorý som chcel študovať – teda právo, to na Slovensku nebolo možné, minimálne nie na bakalárskom stupni. Navyše, videl som okolo seba ľudí, ktorí sa takisto rozhodli odísť študovať do zahraničia, aj preto to pre mňa bolo veľmi prirodzené rozhodnutie.
Kde ste sa o škole v Haagu dozvedeli?
Najskôr pátraním po internete a hľadaním škôl, kde sa dá študovať právo v angličtine. To mi vyfiltrovalo niekoľko krajín, medzi nimi aj Holandsko.
O samotnej vysokej škole v Haagu som sa dozvedel cez agentúru Interstudy, ktorá sprostredkúva štúdium v zahraničí. Aj prijímací proces som absolvoval cez ňu.
Vybrali ste si odbor medzinárodného európskeho práva. Čím vás oslovil?
Pochádzam z právnickej rodiny. No ak chcete počuť prozaickejší dôvod – nešla mi matematika, tak aj mne ostalo len to právo.
O Haagu som toho veľa nevedel, azda len, že tam sídli Medzinárodný súdny dvor či Medzinárodný trestný súd. Možnosť študovať tento odbor v meste medzinárodného práva mi prišla veľmi zaujímavá.
Čo všetko bolo potrebné spraviť, aby sa Slovák na takú školu dostal?
Jednou z podmienok bolo zaslanie prihlášky a motivačného listu, následne jazykový test v Bratislave, ktorý zabezpečila agentúra. Na základe toho ma podmienečne prijali, ostávalo len zmaturovať.
Keď som zaslal maturitné vysvedčenie, definitívne ma prijali.
Slovenských študentov trápi pri výbere zahraničnej školy najmä to, či si to budú môcť dovoliť. S akým mesačným rozpočtom ste museli v Holandsku počítať?