S novým vedením Lekárskej fakulty na Univerzite Komenského v Bratislave prichádzajú aj zmeny. Nielen vo výučbe, ale aj v prijímacích skúškach. Uchádzačov sa rozhodli odmeniť za účasť na olympiádach aj súťažiach, no zároveň si chcú vyskúšať aj ich schopnosť logicky uvažovať a čítať s porozumením.
„Doplnili sme to, pretože ide o aspekt, ktorý si chceme u uchádzača overiť. Na tento test sa nedá pripraviť, naučiť či nabifľovať, ako na bežné prijímačky,“ vysvetľuje dôvody prodekanka pre 1. – 3. ročník študijného odboru všeobecné lekárstvo a pre rozvoj teoretických ústavov ALEXANDRA BRAŽINOVÁ.
V rozhovore sa dočítate:
- Aké vlastnosti by mal mať budúci študent medicíny.
- Ako dlho sa nemenili prijímacie skúšky.
- Akých budúcich medikov majú nájsť upravené prijímacie skúšky.
- Či sa budú uchádzači učiť menej.
- Ako budú odmenení tí, ktorí chodia na súťaže a olympiády.
- Prečo plánujú zaradiť do ďalších prijímacích skúšok fyziku.
- Či má nové vedenie v pláne zaviesť psychologické pohovory.
- Ako sa mení výučba na LF UK v Bratislave.
Mal by uchádzač o štúdium medicíny od detstva túžiť stať sa lekárom?
Každý to má trochu inak. Niekto má tú túžbu naozaj od detstva. Často sú to tí, ktorí majú v rodine alebo v blízkom okolí lekárov.
Stáva sa aj, že mladý človek ešte nevie presne, čo chce robiť, no možno tuší, že by to mohla byť medicína. A potom v škole sa uistí, že ho to baví. No, nemyslím si, že jeden alebo druhý spôsob motivácie je lepší alebo horší.
Aké vlastnosti by mal mať budúci študent medicíny?
Vlastnosti študenta sa odvíjajú od toho, čo chceme, aby spĺňal hotový absolvent – lekár v praxi. Je to komplexné a nielen o tom, že potrebuje poznať veľké množstvo faktov.
Musí si ich vedieť pospájať a z nich vyextrahovať napríklad, čo danému pacientovi je a čo s ním má robiť. Mal by mať akademické schopnosti, aby vedel spracovávať odbornú literatúru. Vedieť a chcieť sa stále učiť, lebo v medicínskom povolaní je potrebné neustále sledovať novinky v odbore.

Zároveň by mal byť aj dobrým manažérom, pretože si potrebuje zorganizovať veľké množstvo práce a tiež dobrým lídrom, keďže zvyčajne nepracuje sám, ale v skupine.
Toto sú vlastnosti, ktoré potrebujeme, aby mal absolvent medicíny. Uchádzač by mal mať základy týchto vlastností a schopnosť ich rozvinúť.
Sú takíto aj súčasní študenti medicíny?
Mnohí z nich sú. Vedia sa naučiť veľký objem faktov. Dokážu z nich vytiahnuť to podstatné aj pospájať ich do informácie, ktorú potrebujú. Sú tiež schopní zorganizovať si veľké množstvo práce, spolupracovať so spolužiakmi alebo s pedagógmi.
Ale netýka sa to všetkých, niektorým niektorá z týchto vlastností chýba. Snažíme sa však na tom pracovať.
Ako dlho sa nemenili prijímacie skúšky na lekársku fakultu?
Pokiaľ viem, súbor otázok z biológie a chémie pri posledných prijímacích skúškach v júni 2023 bol nastavený od roku 2007. Na fakulte som od roku 2017, čiže nemám skúsenosti z predchádzajúceho obdobia.
Pre najbližšie prijímacie skúšky, ktoré budú začiatkom leta 2024, testy meníme.
Zostávajú otázky z biológie a chémie, ale pridali sme test všeobecných študijných predpokladov, ktorý testuje schopnosť logicky rozmýšľať a čítať s porozumením.
Doplnili sme ho, pretože ide o aspekt, ktorý si chceme u uchádzača overiť. Na tento test sa nedá pripraviť, naučiť či nabifľovať, ako na bežné prijímačky.
Cieľom nových prijímacích skúšok je teda nájsť logicky zmýšľajúcich medikov, ktorí vedia čítať s porozumením.
Áno. Aj keď treba povedať, že celkový výsledok prijímacích skúšok bude pozostávať z troch častí. Výsledky testov z biológie a chémie budú tvoriť 84 percent z celkového skóre a nový test zvyšných 16 percent. Stále je daný väčší dôraz na prírodovedné testy.
Vedomosti z biológie a chémie sú totiž základom, na ktorých stojí výučba najmä v prvých troch ročníkoch medicíny. Potrebujeme, aby študenti tieto základné vedomosti mali.
Plánujete meniť otázky tak, aby viac súviseli s praxou a neboli tam napríklad otázky o rastlinách?
Áno, budeme to meniť. Tak ako sa mení doba a požiadavky, aj my musíme prispôsobiť naše kritériá. Zmena však príde až od budúceho akademického roka. Prijímacie skúšky, ktoré budú v júni 2024, budú ešte postavené z tých okruhov, ktoré sa využívali v uplynulých rokoch.
Súčasné vedenie je vo funkcii iba od februára 2023 a nestihli by sme pripraviť podklady pre nové otázky. Z niektorých členov vedenia a odborníkov z oblasti biológie a chémie sme však vytvorili komisiu pre prijímacie skúšky.
Začínajú pracovať na nových otázkach pre akademický rok 2025. Jedným z našich plánov je silne zredukovať časť testu z biológie, ktorá sa týka rastlín. Chceme sa sústrediť najmä na otázky, ktoré sú najrelevantnejšie pre humánnu medicínu.
Budú sa študenti učiť menej? V súčasnosti sa na slovenskú verziu skúšok musia naučiť 1500 otázok z biológie a rovnaký počet aj z chémie.