KOŠICE. Novovymenovaný minister školstva Tomáš Drucker ako jednu zo svojich priorít pomenoval zmenu vzdelávania na základných školách, teda kurikulárnu reformu.
Drucker na tlačovej besede zdôraznil, že do rezortu neprichádza s novou reformou a nik by od neho ani nemal takéto reformné zmeny očakávať.
Pomoc, nie príkazy
„Som menežér a naozaj mi záleží na tom, aby veci, ktoré fungujú, pokračovali. Našou úlohou bude, aby sme správne implementovali kurikulárnu reformu a tam, kde narazíme na nejaké problémy, alebo zmeny, ktoré si bude vyžadovať v dôsledku odbornej debaty, určite k tomu pristúpime," povedal.
Doplnil, že sú toho názoru, že v rezorte školstva by nemali vládnuť príkazy a pokyny, ani smerom k učiteľstvu, ale mala by to byť pomoc a podpora, a to v tom, aby zmenili vyslovene vedomostné vzdelávanie na kombináciu vedomostí a zručností.
Čerstvý minister školstva poukázal tiež na problematiku stredného odborného vzdelávania a potrebu jeho skvalitňovania, aby bol dostatok absolventov pre prax, ale aj aby sa zvýšila kvalita uchádzačov o vysokoškolské štúdium. V prípade vysokého školstva uviedol, že je zástancom výsledkovo orientovaného riadenia, a teda je za to, aby slovenské vysoké školy boli väčšmi orientované na kvalitu a výsledky.
„Som veľmi rád, že aj na ministerstve sa už započal projekt s takzvanými výkonnostnými zmluvami. Máme ale pred sebou veľkú robotu, vyžaduje si to aj osobitné financovanie. Ale ak naozaj chceme zabezpečiť, aby si väčší počet budúcich študentov vysokých škôl vyberal naše vysoké školy a neodchádzali do zahraničia, musíme ich skvalitniť. Musíme sa zamerať na to, aby aj veda a výskum mali svoje miesto, ale aby boli orientované na výsledky a kvalitu," hovorí nový šéf rezortu školstva.
Za jednu z priorít označil i otázku inklúzie a desegregácie. „Som presvedčený, že je povinnosťou štátu pomôcť každému dieťaťu pri vzdelávaní, aby mohlo v dospelosti viesť kvalitný a plnohodnotný život. A je naozaj veľkou hanbou, je to náš veľký problém Slovenska posledné dekády, že máme výsledok udržiavania generačnej chudoby v mnohých rómskych komunitách, ale aj nerómskych, že tu máme vylúčené mnohé skupiny detí, ktorým sa nedostáva tento základný predpoklad budúceho kvalitného života, pretože nezvládajú základnú školskú dochádzku," konštatoval Drucker s tým, že i tejto problematike sa chce počas svojho mandátu venovať.
Tridsaťročný problém
Zdôraznil, že nekritizuje žiadneho konkrétneho ministra pred ním, lebo ide o tridsaťročný problém, ktorý sa netýka len ministerstva školstva.
Opätovne zdôraznil, že do rezortu prichádza ako menežér a svoju rolu vníma i v tom, aby sa zmysluplne vyčerpali aj prostriedky z plánu obnovy či eurofondov. V tomto smere poznamenal, že ide o jednu z výziev, kde naprieč rezortmi vnímajú problémy. Spomenul, že s kolegami z vlády o tom diskutovali a majú v pláne čo najskôr vypracovať programové vyhlásenie vlády.
Dodal, že chce o situácii diskutovať napríklad so Slovenskou komorou učiteľov či zástupcami zamestnancov alebo asociáciami. Chce dospieť k čo najširšej zhode.
Poznamenal, že so svojím predchodcom Danielom Bútorom a jeho kolegami v uplynulých dňoch intenzívne komunikovali a Druckerovmu tímu poskytli dôležité informácie o stave rezortu i o výzvach a úlohách, ktoré pred nimi stoja. Podotkol, že spolupráca medzi nimi nekončí.
Bútora konštatoval, že v rezorte je mnoho veľkých cieľov a spôsobov ich dosahovania, ocenil pri tom, že ciele predstavené Druckerom sú podobné tým, o ktorých hovorieval on. Nádejá sa, že možno pokladajú základy širšieho spoločenského konsenzu v oblasti vzdelávania, ktorý je podľa už bývalého ministra školstva veľmi potrebný.
Bútora tiež uviedol, že na novom ministrovi ostáva rozhodnutie o riešení situácie na ministerstve s nedostatkom priestorov a prípadnom sťahovaní, na ktorom pracovali i Bútorovi predchodcovia a on samotný.