BRATISLAVA. Pre tender na záchranky z roku 2019, v ktorom mala väčšina členov výberovej komisie väzby na jeho víťaza firmu Life Star Emergency (LSE), dala vtedajšia ministerka zdravotníctva za Smer Andrea Kalavská odvolať jeho organizátora - šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška. Okrem toho podala podnet na Generálnu prokuratúru.
Napriek týmto indíciám policajný vyšetrovateľ po rokoch dospel k záveru, že pri tendri nebol porušený zákon ani spáchaný trestný čin.

Jedného z aktérov tendra Petra Salona dokonca povýšil bývalý minister zdravotníctva Michal Palkovič na poradcu šéfa služobného úradu pre urgenty, lebo je vraj odborník na túto oblasť. Za Kalavskej pritom šéfoval informatike. Salon stále pracuje na ministerstve.
Na kauzu záchraniek ako prvý pred štyrmi rokmi upozornil denník SME. Vo výberovej komisii na pozemné stanice mali štyria z jej piatich členov väzby na víťaznú záchranku LSE z Limbachu. Z 328 staníc získala 107. Predtým mala 30.
Kalavská tvrdila, že tender sa napriek pochybnostiam nedá zrušiť.
V článku sa dočítate
- prečo polícia zamietla trestné stíhanie v tendri na záchranky,
- aké väzby mali členovia komisie na víťaza tendra,
- akého deliktu sa dopustila víťazná LSE.
Skutok sa nestal
Vyšetrovateľ trnavskej kriminálnej polície podľa jej hovorkyne Márie Linkešovej vydal ešte 14. apríla 2021 uznesenie, v ktorom odmietol začať v tendri na záchranky trestné stíhanie pre podozrenie z trestných činov podvodu, zneužitia právomoci verejného činiteľa a zneužitia účasti na hospodárskej súťaži.