BRATISLAVA. Bývajú v hlavnom meste alebo v jeho okolí a nemajú ešte ani 50 rokov. Je to identikit žien, ktoré sú na Slovensku vo zvýšenej miere ohrozené rakovinou prsníka. Ukazujú to závery štúdie o tomto ochorení, ktorú urobil Inštitút zdravotníckych analýz (IZA) ministerstva zdravotníctva.
Po diagnostikovaní ochorenia však tieto ženy majú vyššiu šancu prežitia vďaka kvalitnejšej a dostupnejšej zdravotnej starostlivosti na západe Slovenska. Nielen im by však pomohlo, keby sa robil bezplatný skríning už od štyridsiateho roku života, nie od päťdesiateho, ako je to teraz. Niektoré poisťovne ho hradia aj od štyridsiateho piateho roku.
Naliehavosť tejto zmeny je o to akútnejšia, že od roku 2018 výrazne narastá počet žien s diagnostikovanou rakovinou prsníka. U žien na Slovensku je to najčastejšie sa vyskytujúce onkologické ochorenie.
Leví podiel na negatívnom trende nárastu rakoviny prsníkov má podľa odborníkov západný štýl života, ktorý je citeľný najmä v Bratislave a v jej okolí. Je charakteristický najmä sedavým zamestnaním, nedostatkom pohybu, spôsobom stravovania či vyšším vekom prvého tehotenstva.
Rakovina prsníka sa týka aj mužov, ale v oveľa menšej miere ako žien. U žien je riziko stokrát väčšie ako u mužov.
Najohrozenejšou skupinou pri tomto ochorení sú ženy medzi 60. a 70. rokom života.
V článku sa dočítate:
- prečo je na západnom Slovensku vyšší výskyt rakoviny prsníka
- prečo Liptovský Mikuláš poráža v lepšom skríningu a nižšej úmrtnosti Bratislavu
- v ktorých okresoch je najhorší pomer medzi výskytom tohto ochorenia a úmrtnosťou naň
Zrelé ženy zo západu
Analýza dát z Národného onkologického registra a odhady založené na údajoch zdravotných poisťovní naznačujú nepretržitý nárast nových prípadov rakoviny prsníkov, a to aj napriek snahám o jeho zastavenie, píšu analytici IZA v najnovšej štúdii o tomto ochorení. Denník SME ju má k dispozícii.