BRATISLAVA. Československá republika sa stala základom aj slovenskej štátnosti. Pri príležitosti sobotného 105. výročia ČSR to pripomenula prezidentka Zuzana Čaputová.
"Demokratický základ Československej republiky bol na svoju dobu natoľko pokrokový, že na ňom mohli Slováci i Česi stavať aj po návrate slobodných pomerov v Novembri ´89 a môžu sa oň opierať i dnes," napísala na sociálnej sieti.
Slobodný vývoj, ktoré majú obe krajiny za sebou, či už v spoločnom štáte alebo ako dve samostatné republiky, označila hlava štátu za dar. Jeho cenu pripomína zároveň odkaz štátnikov tejto doby, akými boli Tomáš G. Masaryk, Milan R. Štefánik a ďalší zakladatelia demokratickej tradície.
"Napriek tomu, že už viac ako 30 rokov idú Slovensko a Česko vlastnou cestou, som presvedčená, že nás toho stále oveľa viac spája než rozdeľuje," odkázala Čaputová.
Premiér Robert Fico povedal, že vznik Československej republiky sa ukázal ako správne rozhodnutie. „Bola dôležitým medzníkom pri našej ceste k samostatnosti, ktorú sme dosiahli v januári 1993. Práve vďaka nej sa položili základy demokratickej tradície na Slovensku, vytvorili sa podmienky pre vznik školstva, národnej kultúry či moderného hospodárstva,“ tvrdí Fico.
Ako avizoval, cieľom novej vlády bude nadviazanie na historickú spoluprácu medzi Čechmi a Slovákmi. „Ako ukázala história, spoločne, pri rešpektovaní jeden druhého, vieme dosiahnuť oveľa viac v Európe, obklopený záujmami väčších a mocnejších štátov,“ dodal Fico.
Prvá Československá republika je významným zdrojom našej súčasnej štátnosti a identity, povedal podpredseda Národnej rady a líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
"Zápas o demokraciu nie je ľahký a prebieha neustále, dôležité je v ňom vytrvať. Pretože pravda a láska nakoniec zvíťazia nad lžou a nenávisťou," skonštatoval.
"Vytvorenie spoločného štátu zároveň zakorenilo demokratické hodnoty, na ktoré sme nezabudli ani po desaťročiach totality a neslobody. Táto éra nám pripomenula, že demokracia nie je samozrejmosťou a je dôležité ju chrániť," uviedol minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) na sociálnej sieti.
Podľa vicepremiéra Petra Kmeca (Hlas-SD) patril štát Čechov a Slovákov k najdemokratickejším v medzivojnovej Európe. "Získané skúsenosti v spoločnom súžití s Čechmi prispeli k postupnému budovaniu slovenského národného sebavedomia, ktoré vyústilo napokon do vzniku samostatného štátu," ocenil.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) považuje pokojný vznik Československa za výsledok diplomatickej šikovnosti Tomáša G. Masaryka a Milana R. Štefánika. "Vo svetle obrovských konfliktov hneď za našimi hranicami, ale aj na Blízkom východe, je ešte vzácnejšie to, čo ukrýva naša história," povedala.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) spomenul okrem Masaryka a Štefánika aj prínos Andreja Hlinku, ktorý hral podľa neho kľúčovú úlohu.
"Vznik a existencia spoločného štátu bola neoceniteľnou skúsenosťou pre slovenský národ na jeho ceste k vlastnej modernej štátnosti," dodal šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)