Text je prepisom relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre http://video.sme.sk. Prepísala ho Lenka Šamajová.
„Súdne rozhodnutia sa predávajú svojou presvedčivosťou. Verím, že sa dopracujeme k presvedčivému rozhodnutiu, či už prostredníctvom odvolacieho súdu, alebo neskôr,“ hovorí prokurátor špeciálnej prokuratúry MATÚŠ HARKABUS.
V prípade súdneho procesu ohľadom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj napriek tomu, že rozsudok trpí vážnymi logickými nedostatkami, nemôže súdu prisudzovať postranný úmysel.
V rozhovore sa dočítate:
- Komu možno prideliť ochranu whistleblowera.
- V akom štádiu sa nachádza kauza Rozuzlenie.
- Prečo súdny proces ohľadom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej trvá tak dlho.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) postavil mimo služby všetkých vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu. Ochranu whistleblowera ste podpisovali vy, nie?
Áno.
Všetkým šiestim?
Nielen týmto, ktorí sú obvinení v inej trestnej veci.
Vnímate kroky, ktoré nastali krátko po vymenovaní novej vlády, ako pomstu?
Zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti je postavený na princípe, že prokurátor rieši dve základné podmienky na prípadné poskytnutie ochrany.
Prvá pozostáva z existencie kvalifikovaného oznámenia a zo žiadosti oznamovateľa o ochranu. U všetkých, ktorým bola ochrana poskytnutá, sme s kolegom dospeli k záveru, že podmienky sú splnené.
Ďalšie úkony, týkajúce sa opatrení vo vzťahu k chráneným oznamovateľom v ich služobnom pomere, sú medzi zamestnávateľom a Úradom na ochranu oznamovateľov.
Udelili ste im to na základe toho, na čo prišli v kauze Rozuzlenie?