Nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu dočasne pozbavil výkonu štátnej služby šesticu policajtov okolo Jána Čurillu. Túto zmenu však neschválil Úrad na ochranu oznamovateľov, za čo teraz hrozí rezortu pokuta 700-tisíc eur.
Na domoch či synagógach v Nemecku sa po eskalácii konfliktu medzi Izraelom a Hamasom začali objavovať Dávidove hviezdy, čo je symbol, ktorým Židov označovali nacisti. Mnohí židia nielen v Nemecku sa teraz obávajú zvyšujúceho sa počtu útokov a hovoria, že sa boja svoje deti posielať do škôl.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Čistky Šutaja Eštoka môžu mať pre štát finančnú dohru. Advokát policajtov hovorí o zneužití právomoci
- Boli sme s Ficom v Bruseli: Kým bude hovoriť nesprávne veci, ale robiť správne, je to v poriadku
- Od rieky po more, zaznieva v Nemecku. Útokov na židov pribúda v celej Európe
- Hypotéky znova zdražujú, úroky zdvihli už tri veľké banky
- Skvelý štart. Asi som si vyležala formu, usmievala sa šťastná Vlhová
- Kryštály z Mesiaca odhalili jeho vek. Je starší, ako si vedci mysleli
Čistky Šutaja Eštoka môžu mať pre štát finančnú dohru. Advokát policajtov hovorí o zneužití právomoci

Šesticu policajtov okolo Jána Čurillu nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok dočasne pozbavil výkonu štátnej služby. Odvolal sa na to, že mu to prikazuje zákon. Okrem Jána Čurillu sa rozhodnutie týka aj Pavla Ďurku, Štefana Mašina, Milana Sabotu, Branislava Dunčka a Róberta Magulu. Všetkých z nich obvinila policajná inšpekcia v rámci vojny v polícii, no už dva roky prípad neukončila.
Nový minister z Hlasu je vo funkcii len dva dni a už vyvolal spor, v ktorom hrozí rezortu pokuta 700-tisíc eur. Všetkých týchto sedem ľudí má totiž od začiatku októbra schválený status chráneného oznamovateľa, čo znemožňuje robiť s nimi takmer akékoľvek pracovnoprávne úkony.
Možné sú iba za podmienky, ak ich vopred schváli Úrad na ochranu oznamovateľov. Jeho šéfka Dlugošová v reakcii na rozhodnutie Šutaja Eštoka uviedla, že k ničomu takému nedošlo. Rozhodnutie nového ministra tak neplatí a možno za neho uložiť peňažnú pokutu. Podľa zákona môže byť jej výška až do stotisíc eur za úkon proti chránenej osobe.
O neplatnom a nezákonnom pokuse zbaviť sa čurillovcov hovorí aj ich právny zástupca Peter Kubina. Rovnako ako Dlugošová poukazuje na chýbajúci súhlas Úradu na ochranu oznamovateľov.
- Nechtiac užitočný: Minister si povedal, že úrady si môžu štekať, podstatné je, aby napokon presadil svoje. Svojím spôsobom má pravdu. Schopnosť inštitúcií odolávať svojvôli politickej moci bude jeden z najdôležitejších indikátorov spoločenských a hospodárskych škôd, ktoré napácha Fico IV. Vlastne je aj užitočné, že nás na to Šutaj Eštok hneď zo začiatku upozornil a nechtiac vyzval, aby sme sa pripravili na ich obranu, píše Peter Tkačenko.
- Druhý deň vo funkcii: Všetky doterajšie predpoklady, ako sa bude či nebude dať po zložení vlády vyzametať rezort vnútra, stáli na jednom predpoklade: že noví ministri nezačnú hneď konať bezprávie. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa však okamžite premenil na malého Mečiara, píše Nataša Holinová.
Boli sme s Ficom v Bruseli: Kým bude hovoriť nesprávne veci, ale robiť správne, je to v poriadku

Robert Fico ešte ráno vo štvrtok pred odletom na summit Európskej rady v Bruseli opakoval pred poslancami parlamentného výboru pre európske záležitosti v Bratislave svoj volebný slogan o zahraničnej politike - že musí byť suverénna a „slovenská“.
To, čo mesiace hovoril na volebných mítingoch, však vo štvrtok v Bruseli európskym novinárom sebavedome nepovedal. Ako jeden z mála lídrov sa médiám pri príchode na summit úplne vyhol.
Lídri však privítali Fica v miestnosti s úsmevom - vrátane silne protiruskej estónskej premiérky Kaje Kallasovej, liberálneho premiéra Luxemburska Xaviera Bettela či liberálneho predsedu Európskej rady Charlesa Michela.
„Je lepšie Fica prijať, ako ho vyčleňovať a vytláčať do kúta. Najmä keď v tom kúte nájde už len Orbána,“ reagoval pre Politico slovenský analytik Vladimír Vaňo z Globsecu.
- Dvojkoalícia s Orbánom: Temné očakávania spojené s návratom Fica na európske pódium sa napĺňali už v priebehu summitu. Stopercentné plnenie to nebolo, ale zásadné je, že vo veci 50 miliárd pre Ukrajinu sa Fico predviedol ako spojenec Orbána. Pomoc síce odmietajú odlišnými rétorikami, ale ku kategorickému „Maďarsko nevládze a nechce podporovať Ukrajinu“ Orbán tiež nedošiel na prvý pokus, píše Peter Schutz.
- Fico si zažartoval: Titulky priniesli správu, že Fico zastavil vojenskú pomoc Ukrajine, odmietol ďalšie ruské sankcie a spolu s Viktorom Orbánom zablokoval balík európskych financií pre bojujúceho suseda, ale keď si to rozbalíme, dopadneme ako v tom sovietskom vtipe, píše Zuzana Kepplová.
V krátkosti z domova:
- Kto bol Miroslav Bödör: Miroslav Bödör, niekdajší vlastník bezpečnostnej služby Bonul, ktorá získala vplyv predovšetkým za vlád Smeru a otec bývalého zápasníka Norberta Bödöra stíhaného v známych kauzách, zomrel vo veku 74 rokov.
- Ficovi spolupracovníci: Roberta Fica pred piatimi rokmi po veľkých protestoch v uliciach z Úradu vlády vyprevádzali dlhoroční politici Smeru a jeho stáli lojálni spolupracovníci. Do svojej blízkosti si teraz berie omladinu strany, ktorej sa vôbec po prvý raz podarilo dostať do parlamentu.
- Útok na sudkyňu: Viacerí členovia súdnej rady odsúdili útok na sudkyňu. Považujú to za útok na základy fungovania spoločnosti, ktoré by mali byť založené na úcte k právnemu poriadku a jeho hodnotám. Členovia reagovali na útok, ku ktorému údajne došlo tento týždeň na Albrechtovej ulici v bratislavskom Ružinove.
Od rieky po more, zaznieva v Nemecku. Útokov na židov pribúda v celej Európe

Výzva palestínskych teroristov z Hamasu, aby všetci moslimovia povstali proti Izraelu, našla ohlas aj v Nemecku, kde sa pred takmer storočím odohrávalo historicky najväčšie vraždenie Židov.
Hlavným dejiskom boli v posledných týždňoch ulice berlínskej štvrte Neukölln, kde miestni palestínski aktivisti vyzývali ľudí, aby ju premenili na Gazu. V stredu 18. októbra vyšli do ulíc stovky ľudí.
„Od rieky po more, Palestína bude slobodná,“ skandovali ľudia pokriky, ktoré odkazujú na snahu Hamasu vytvoriť palestínsky štát na celom území súčasného Izraela, teda medzi riekou Jordán a Stredozemným morom.
Polícia zatýkala demonštrantov, ktorých po jednom vyťahovala z davu. Atmosféra hustla, protestujúci začali do policajtov hádzať petardy a fľaše, zapaľovali smetiaky či pneumatiky. Za jednu noc zatkli 174 ľudí, medzi nimi 29 neplnoletých. Zranených bolo 65 policajtov.
Mnohí židia nielen v Nemecku sa po eskalácii konfliktu na Blízkom východe obávajú zvyšujúceho sa počtu útokov a hovoria, že sa boja svoje deti posielať do škôl. Situácia je obzvlášť citlivá v tom, že existencia demokratického Nemecka je založená na snahe aspoň čiastočne odčiniť minulosť krajiny, ktorá zorganizovala holokaust.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Druhá fáza: Izraelský premiér oznámil, že sobotným vstupom pozemných vojsk do Pásma Gazy sa začala druhá fáza vojny. Podľa premiéra je cieľom zničiť Hamas a oslobodiť rukojemníkov. Izrael najskôr náletmi vyradil bunkové veže a káblové vedenia, čím odrezal 2,3 milióna obyvateľov od vonkajšieho sveta aj vzájomného kontaktu.
- Palestínčania o Hamase: Hnutie Hamas vládne v Gaze od roku 2005, ale jeho popularita v poslednom čase prudko klesla. Väčšina obyvateľov Gazy je frustrovaná neefektívnou vládou militantov a zhoršujúcou sa ekonomickou situáciou. Väčšina Gazanov sa tiež nestotožnila s ideológiou Hamasu.
- Humanitárna pomoc: Tisíce ľudí na juhu a v centrálnej časti Pásma Gazy vtrhli do skladov s humanitárnou pomocou, berú jedlo a ďalšie zásoby potrebné na prežitie. Podľa zástupcu úradu OSN je to varovný signál, že občiansky poriadok v oblasti sa začína rúcať.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Prápor Rusov: Na Ukrajine trénuje prápor Sibír, ktorý tvoria výlučne občania Ruskej federácie. Spája ich spoločný cieľ, a to bojovať proti zločinom ruského režimu doma aj na Ukrajine. Kyjev sľubuje, že ich do bojov nasadí už čoskoro.
- Tranzit ruského plynu: Ukrajinská ropná a plynárenská spoločnosť Naftogaz nebude pokračovať v tranzite ruského plynu po tom, ako sa v roku 2024 skončí platnosť zmluvy o jeho preprave.
- Zastrelili civilistov: V Rusmi okupovanom ukrajinskom meste Volnovacha v Doneckej oblasti zastrelili deväť civilistov, vrátane rodiny s dvomi deťmi. Telá našli v súkromnom dome.
V krátkosti zo sveta:
- Rozprávková knižka: Hongkončan Kurt Leung dostal štvormesačný trest odňatia slobody preto, že prevzal z pošty obrázkové detské knihy zo Spojeného kráľovstva. Podľa rozsudku spáchal trestný čin poburovania. Piatich autorov týchto knižiek odsúdili už vlani na devätnásť mesiacov väzenia.
- Zomrela tínedžerka: V nemocnici v iránskej metropole Teherán zomrela v sobotu 16-ročná Armita Garawandová, ktorú vyhlásili za mozgovo mŕtvu pred 28 dňami po údajnej konfrontácii s mravnostnou políciou. Dievča bolo zranené pri konflikte v metre s príslušníkmi polície, pretože nemala na hlave šatku.
- Česko a OSN: Česká ministerka obrany Jana Černochová vyzvala na vystúpenie Česka z Organizácie Spojených národov. Reagovala tak na rezolúciu Valného zhromaždenia OSN žiadajúcu okamžité "humanitárne prímerie" v Pásme Gazy.
Zo zahraničných webov:
- Aeon: Vesmír sa stáva čoraz komerčnejším, ako mu vládnuť eticky?
- BBC: Priatelia priniesli slávu, ale nedokázali potlačiť osobných démonov
- CNN: Snapchat už nie je len pre tínedžerov. Teraz potrebuje zarobiť skutočné peniaze
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Hypotéky znova zdražujú, úroky zdvihli už tri veľké banky

Európska centrálna banka ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni 4,50 percenta, čím prerušila najdlhšiu sériu jej zvyšovania v histórii. Malo ísť o dobrú správu pre záujemcov o hypotéky, pri ktorých by sa vďaka tomu mohli úroky aspoň na nejaký čas ustáliť.
Lenže tri veľké slovenské banky na rozhodnutie ECB nečakali. V uplynulých dňoch úroky na hypotékach preventívne zvýšili. Slovenská sporiteľňa, ČSOB a Tatra banka majú na trhu s úvermi na bývanie dohromady 54-percentný podiel. Vďaka tejto pozícii môžu ovplyvniť celkový vývoj na trhu.
Najvýraznejší zásah do úrokových sadzieb spravila Slovenská sporiteľňa. Sadzby na viacerých fixáciách zvýšila až o 0,70 percentuálneho bodu, čím sa jej ponuka stala jednoznačne najdrahšou na trhu. K Slovenskej sporiteľni sa pripojila ČSOB, ktorá zvýšila sadzby pri päťročnej viazanosti o 0,20 percentuálneho bodu.
Ceny hypoték môže do istej miery ovplyvniť aj nová vláda Roberta Fica a kroky, ktoré môže bankový sektor vyhodnotiť ako rizikové, alebo mu spôsobia vyššie náklady, ako je napríklad banková daň.
V krátkosti z ekonomiky:
- Slovenské vína: Vládni analytici navrhujú v rámci zvýšenia príjmov zadlženého štátu opäť zaviesť spotrebnú daň na tiché vína. Vinárom sa to nepozdáva, podľa nich by to ešte viac znevýhodnilo ich produkciu oproti konkurencii zo zahraničia.
- Stavba diaľnic: Keď pred rokom poľská stavebná firma Budimex vyhrala súťaž na dostavbu nepodarenej križovatky D1/D4, málokto ju na Slovensku poznal. Pritom táto spoločnosť vybudovala každý štvrtý kilometer poľských diaľnic. A má plány stavať cesty aj na Slovensku.
- Nová vláda: Nominácie na generálnych tajomníkov služobných úradov sú v súčasnej vláde oveľa zaujímavejšie ako štátni tajomníci. Aj keď postup ich menovania je rovnaký, pozícia generálnych tajomníkov je oveľa vplyvnejšia. V novej vláde sú na týchto pozíciách ľudia s väzbami na Bödöra či obžalovaní.
Skvelý štart. Asi som si vyležala formu, usmievala sa šťastná Vlhová

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v úvodných pretekoch v Söldene tretie miesto. Obhájila pozíciu spred dvoch rokov. Pred úvodnými pretekmi tím nevedel, aký výsledok môže očakávať. Po sústredení v Argentíne trénovala Vlhová iba tri dni, skolila ju choroba.
Preteky obrovského slalomu vyhrala Lara Gutová Behramiová iba o dve stotiny sekundy pred Federicou Brignoneovou. Víťazka celkového prvenstva a obhajkyňa malého krištáľového glóbusu za disciplínu, Mikaela Shiffrinová, skončila až šiesta.
Slovenka bola tretia aj po prvom kole. Na vedúcu Brignoneovú stratila šesť desatín sekundy. Bolo to jej najlepšie vystúpenie v prvom kole na ľadovci Rettenbach. Výborne jej vyšla strmá pasáž, ale do záverečnej roviny stratila.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Kryštály z Mesiaca odhalili jeho vek. Je starší, ako si vedci mysleli

Pred viac ako štyrmi miliardami rokov vrazil do Zeme objekt veľký zhruba ako Mars. Pri veľkej zrážke do Zeme vrazila protoplanétka, ktorú vedci prezývajú Theia. Z ranej Zeme sa odlomil materiál, zachytil sa na jej obežnej dráhe a spojil sa. Výsledok môžete vidieť na oblohe aj dnes, je to Mesiac.
Do vesmíru sa pri zrážke uvoľnili aj skaly, plyn a prach z oboch telies. Z nich potom na obežnej dráhe nakoniec vznikol Mesiac. Veľká energia pri zrážke skaly roztavila, a tak bol Mesiac vo svojich počiatkoch žeravý.
Podľa najnovšieho výskumu sa ukazuje, že zrejme vznikol skôr, ako si vedci mysleli. K veku mu pribudlo 40 miliónov rokov. Jeho možný vek prezrádzajú najstaršie kryštály. A podľa nových a presnejších meraní mohla naša prirodzená družica vzniknúť pred najmenej 4,46 miliardy rokov.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Lososové farmy: Rybárske firmy na Islande chovajú v uzavretých kruhových sieťach na otvorenom mori milióny lososov. Tie môžu ohroziť prirodzený druh lososa atlantického. Jedna zo sietí sa poškodila a do prírody uniklo 3 500 dospelých lososov. Ak sa začnú krížiť, pôjde o environmentálnu katastrofu.
- Rímske pozostatky: Jezuitský misionár a archeológ Antoine Poidebard prelietaval ponad sýrsku pláň a hľadal zdroje vody, keď si vo vyprahnutej zemi všimol hranaté štruktúry. Dokopy ich zo svojho dvojplošníka našiel viac ako sto - pozostatkov rímskych pevností na východnej hranici dávno zaniknutej ríše.
- Chuť na sladké: Pravdepodobne ste si všimli, že chuť na sladké nemusí vždy súvisieť s hladom. Ak chcete obmedziť chuť na cukor po jedle, vyskúšajte napríklad pridať do hlavného jedla rôzne chute, textúry aj vône; a skúste si vytvoriť nové návyky po jedle.
Rozhovory ZKH

Ako zvažoval, či vyšetrovateľom ochranu dá alebo nie? Mal minister vnútra oznámiť postavenie mimo služby Úradu na ochranu oznamovateľov? Súvisí ochrana s kauzou Rozuzlenie? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s prokurátorom Špeciálnej prokuratúry Matúšom Harkabusom.
Podcasty SME
- Dejiny: Neboli to len bony, nebol to len klid. Drobní podnikatelia počas komunizmu a po jeho páde
- Knižná Revue: Poľská autorka Olga Hund svojou oceňovanou knihou búra mýty o depresiách
- Klik: Hádame sa o umelej inteligencii, aby ste sa vy nemuseli
- Vertigo: Slovenský film Svetloplachosť by mal vidieť celý parlament. Je nominovaný aj na Oscara
- Dobré ráno špeciál: Ficova štvrtá vláda a jej bizarní štátni tajomníci
- TECH_FM: Americké štáty žalujú Meta, ubližuje deťom
- Piatoček: Dávame boľševikovi rok, maximálne štyri
- Dobré ráno: Domov sa vráti len polovica. Ako zastaviť odliv mozgov
Karikatúra

Recept dňa

Omeleta má mnoho podôb. Pripravte si ju s fetou, bryndzou či špargľou.
Dnes očakávame
- Otvorenie CT pracoviska v Kysuckej nemocnici s poliklinikou Čadca
- Bezpečnostná rada OSN na žiadosť Spojených arabských emirátov mimoriadne rokuje o situácii na Blízkom východe
- Väznení ruskí opoziční lídri vyzvali všetkých politických väzňov a svojich stúpencov na jednodňovú hladovku
Dnes v histórii

30. októbra 1922 taliansky kráľ Viktor Emanuel III. poveril zostavením novej vlády vodcu fašistov Benita Mussoliniho.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
