BRATISLAVA. Nemajú ešte ani päťdesiat rokov a už im diagnostikovali rakovinu prsníka.
Za posledných štrnásť rokov výrazne narástol počet žien medzi 30. a 50. rokom života, u ktorých lekári zistili toto onkologické ochorenie. Vyplýva to z minulotýždňovej štúdie Inštitútu zdravotníckych analýz ministerstva zdravotníctva.
Nová ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková z Hlasu chce preto rozšíriť vekovú skupinu žien, ktoré budú pozývať na skríning rakoviny prsníka. Pozvánku majú oproti súčasnosti dostať nielen mladšie, ale aj staršie ženy.
Dnes je populačný skríning určený pre vekovú kategóriu od 50. do 69. roku života. Rozšíriť by sa mal o jedenásť rokov.
Rakovina prsníka je najčastejším onkologickým ochorením žien. Postihuje aj mužov, ale v oveľa menšej miere, u žien je riziko stokrát väčšie.
Ročne u nás diagnostikujú približne 3300 nových prípadov rakoviny prsníka. V roku 2022 na toto ochorenie zomrelo 1016 ľudí.
Zdravotné poisťovne vynaložili minulý rok na skríning žien nad 50 rokov spolu 1,77 milióna eur. Na liečbu rakoviny prsníka dali 86,69 milióna eur.
V článku sa dočítate:
- na aký vek chce ministerstvo zdravotníctva posunúť skríning rakoviny prsníka
- ako sa dá dostať na skríning
- aké ženy sú najviac ohrozené rakovinou prsníka
Skríning pre viac žien
"Pracuje sa na novelizácii zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia, ktorý by upravil vekovú štruktúru žien pre skríning rakoviny prsníka na rozmedzie od 45 do 75 rokov," napísalo ministerstvo v reakcii na štúdiu o onkologickom ochorení.