BRATISLAVA. Iveta Rajničová Nagyová šéfuje na Univerzite P. J. Šafárika vedeckému projektu, v ktorom hľadajú inovácie manažmentu chronických chorôb.
Vysvetľuje, že pre pacientov s chronickými chorobami je manažment choroby rovnako dôležitý ako liečba. „Pacient lekára navštívi možno len raz do roka, no ak nebude brať lieky, ktoré mu predpísal, liečba nebude efektívna. A to sa stáva až v polovici prípadov,“ hovorí Rajničová Nagyová.
Jej tím skúma faktory, ktoré vplývajú na stav pacienta s chronickými chorobami. Vedkyňa tvrdí, že výskum vychádza aj z priorít Svetovej zdravotníckej organizácie. Chcú, aby aj pacienti s chronickou chorobou mohli žiť kvalitný život a aby netrpeli depresiami, čo sa často stáva.
Projekt je už jej piaty, ktorý podporila Agentúra na podporu výskumu a vývoja. O agentúre hovoria slovenskí vedci ako o najkvalitnejšej a najdôležitejšej národnej schéme na podporu vedy a výskumu.
Na rozdiel od eurofondov sa zameriava na podporu konkrétnych výskumných projektov, nie na nákup vedeckej infraštruktúry. V európskych grantových schémach je síce podstatne viac peňazí, no aj väčšia konkurencia.
Najvyššia podpora na jeden projekt je 250-tisíc eur a ročne agentúra môže pri tzv. všeobecnej výzve prerozdeliť 33 miliónov eur.
Nemení sa to už 14 rokov, od roku 2010. Vtedy všeobecnú výzvu obnovili po niekoľkoročnej pauze.