Smer zastaví vojenskú pomoc Ukrajine - ak za ňu nepovažujeme nové húfnice Zuzana 2, desaťtisíce delostreleckých nábojov či iný materiál. Zo svojich predvolebných sľubov Robert Fico cúva, poškodil by nimi aj slovenský zbrojársky priemysel.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa prvýkrát vyjadril k svojmu avizovanému „zásadnému rozhodnutiu“. Žiadne nebude, odchod si rozmyslel. Tvrdí, že kroky novej vlády preverovať nemôže, hoci v minulosti to robil.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Zbrane Kyjevu sú na ceste. Prečo Fico napriek sľubom nezastaví úplne vojenskú pomoc Ukrajine?
- Generálny prokurátor si rozmyslel svoj odchod. Odmieta, že by to súviselo s výsledkom volieb
- Vojenská služba ich obchádza. Po útoku Hamasu zmenili ultraortodoxní židia postoj
- Nech za to zaplatia. V Európe sa prvýkrát objavil konkrétny plán na využitie zmrazených ruských peňazí
- Tréner Slovákov spravil majstrovský ťah, hviezdu poslal na tribúnu. Čo na to Stoch?
- Milan Lasica nahral pred smrťou album, nevedela o tom ani jeho rodina
Zbrane Kyjevu sú na ceste. Prečo Fico napriek sľubom nezastaví úplne vojenskú pomoc Ukrajine?

Zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine patrilo k hlavným predvolebným heslám Smeru. Po týždni od vymenovania vlády, ktorú vedie šéf strany Robert Fico, je zrejmé, že sľub prinajmenšom úplne nedodrží.
Najnovšie Smer hovorí len o zastavení vývozu vojenského materiálu zo „zásob armády SR“. Kontrakty štátnych a súkromných zbrojárskych firiem zrejme zostanú nedotknuté.
Štátna Konštrukta Defence z Dubnice nad Váhom už dodáva prvé z húfnic Zuzana 2 objednaných za 96 miliónov eur. Väčšinu zo 16 kusov by mala dodať na budúci rok.
Zrušenie kontraktu by podľa zdrojov SME z prostredia zbrojného priemyslu aj ministerstva obrany poškodilo firmu natoľko, že by v budúcnosti žiadnu zákazku v zahraničí nemohla získať.
Ešte náročnejšie by bolo zastaviť dodávky delostreleckej munície z pološtátneho ZVS Holding, ktorý manažérsky ovláda český zbrojár Michal Strnad. Kontrakty súkromných firiem s Ukrajinou nezastavila ani Rusku blízka maďarská vláda Viktora Orbána.
Fico má širokú dušu boľševika: Z už platných zmlúv Fico odstupovať nebude. Nedá sa. Mastné zmluvné pokuty, ktoré by Slovensko muselo platiť za nedodanie napríklad húfnice, sú najhorší možný vládny marketing pre investorov a vôbec všetkých obchodných partnerov, píše Peter Schutz.
Generálny prokurátor si rozmyslel svoj odchod. Odmieta, že by to súviselo s výsledkom volieb

V polovici septembra generálny prokurátor Maroš Žilinka zvolal tlačovú konferenciu. Dramaticky na nej rozprával, ako už nevládze čeliť sústavným útokom zo strany prezidentky Zuzany Čaputovej. Hovoril o tom, že sa ho nepodarilo skrotiť ako divého psa a dlhodobý tlak ho primal k zásadnému rozhodnutiu.
„Moje vnútorné rozhodnutie som už prijal, najbližšiu rodinu som so svojimi zámermi oboznámil, vo veľmi rozumnom čase bude o týchto zámeroch informovaná aj verejnosť,“ vyhlásil Žilinka.
Mediálnym priestorom sa odvtedy šírili špekulácie, čo svojím vyhlásením myslel. Kandidatúru na prezidenta vylúčil ešte v ten deň, hovorilo sa aj o tom, že by mohol ašpirovať na post ministra spravodlivosti, či odísť z funkcie.
Ani jedna z verzií sa však nepotvrdila a generálny prokurátor po viac ako 40 dňoch od vyhlásenia svoje rozhodnutie vysvetlil. Odbil ho jedným statusom na facebooku. Naznačil v ňom, že sa síce na odchod chystal, no napokon sa rozhodol ostať.
- Žilinka konečne urobil zásadné vyhlásenie: Čo v skutočnosti plánoval, sa už asi nedozvieme, ale mohla to byť pokojne prezidentská kandidatúra. Keďže dnes je jasné, že stranícka politická dráha Petra Pellegriniho to má za sebou a môže sa chcieť s podporou Smerohlasu odsťahovať do paláca, je pre Žilinku takáto cesta zarúbaná, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z domova:
- Súdy definitívne odbili Babiša: Andrej Babiš sa nemal súdiť s Ústavom pamäti národa, ale s ministerstvom vnútra, ak sa mu nepozdáva, že ho komunistická ŠtB viedla ako svojho agenta. Súdy rozhodli definitívne, ale bývalý český premiér už podáva ďalšie žaloby.
- Nula zadržaných migrantov: Policajný zbor uskutočnil preventívnu akciu zameranú na boj s migráciou. Ako uviedol dočasne poverený policajný prezident Rastislav Polakovič, v období od pondelka 30. októbra od 19.00 do utorka 5.00 policajti nezaznamenali žiaden záchyt migrantov.
- Demokrati si zvolia nové vedenie: Strana Demokrati, v ktorej sú aj viacerí bývalí ministri za OĽaNO a ktorú volilo 2,93 percenta voličov, bude mať 2. decembra snem, kde si má voliť nové vedenie. „K tomuto dátumu sa vzdalo celé predsedníctvo funkcií,“ uviedla strana.
Vojenská služba ich obchádza. Po útoku Hamasu zmenili ultraortodoxní židia postoj

Nikdy nedržal zbraň v ruke, ale Moti Leitner je pripravený narukovať do izraelskej armády. Tridsiatnik z mesta Bejt Šemeš neďaleko Jeruzalema patrí k ultraortodoxným židom, ktorých z náboženských dôvodov vo veľkom vojenská služba obchádza. Pre väčšinu ostatných Izraelčanov je pritom povinná.
Leitner však hovorí, že názor mnohých z jeho okolia zmenil útok Hamasu na pohraničné izraelské dediny zo 7. októbra. „Nemohol som len tak sedieť a nič nerobiť,” odôvodňuje svoje rozhodnutie vstúpiť do ozbrojených síl pre americkú stanicu PBS.
Svoje služby izraelskej armáde ponúklo zhruba dvetisíc ultraortodoxných dobrovoľníkov. Jedným z nich je aj Leitnerov brat, ktorý preto pricestoval z Kalifornie, kde žije.
Vojenská služba je povinná pre väčšinu Izraelčanov od 18 rokov. Ženy musia slúžiť dva roky, muži 32 mesiacov. Ako záložníkov ich neskôr môžu povolať až do dovŕšenia 40 rokov, vo výnimočných prípadoch aj vo vyššom veku.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Útok na utečenecký tábor: Izraelské stíhačky vykonali útok na utečenecký tábor Džabálija v Pásme Gazy. Nálet, po ktorom hlásia desiatky mŕtvych, podľa hovorcu izraelskej armády Daniela Hagariho zabil vysokého veliteľa a spôsobil kolaps podzemnej infraštruktúry Hamasu.
- USA sa zapojili do vojny: Keď Američania zaútočili na sklady zbraní v Sýrii, bola to len rýchla akcia. A hoci tvrdia, že ich údery nesúvisia s bojom medzi Izraelom a palestínskymi militantmi z Hamasu, je to pravda len čiastočne.
- Útoky na Palestínčanov: Násilie osadníkov voči Palestínčanom na Západnom brehu Jordánu dosiahlo po útoku Hamasu na Izrael rekordnú úroveň, tvrdia skupiny na ochranu ľudských práv. Varujú, že radikálne osadnícke hnutie sa snaží upevniť svoju prítomnosť na celom spornom území.
- Izraelské vojenské straty: Izrael prišiel počas bojových operácií v palestínskom Pásme Gazy o deväť vojakov, oznámila armáda. Celkový počet izraelských vojakov zabitých vo vojne stúpol na 326. Armáda tiež oznámila, že od začiatku konfliktu s Hamasom podnikli jej sily útoky na vyše 11-tisíc vojenských cieľov v Pásme Gazy.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Masívne ruské ostreľovanie: Ukrajina hlási najrozsiahlejšie ruské ostreľovanie od začiatku roka. Rusi ostreľovali viac ako sto ukrajinských miest a obcí. Kyjev a Západ sa obávajú, že Rusko pred zimou opäť vystupňuje útoky na energetickú infraštruktúru.
- Ukrajinský tlak pri Dnepri: Rusi sa v bojoch pri rieke Dneper dostávajú pod tlak ukrajinských vojsk a zrejme v reakcii na to vymenovali za nového veliteľa operácií v oblasti skúseného generála Michaila Teplinského. Boje pri Dnepri nabrali na intenzite, pričom podľa britského ministerstva obrany je udržanie ľavej časti brehu jedným z hlavných vojnových cieľov Ruska na Ukrajine.
- Putinova strategická slabosť: Vzbura Jevgenija Prigožina a pogrom na letisku v Machačkale sú signály, že režim Vladimira Putina nie je schopný strategicky viesť vojnu proti Ukrajine. Je o tom presvedčený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podľa ktorého Rusi zamorili svoje územie takou mierou nenávisti a degradácie, že už druhýkrát v tomto roku stratili kontrolu nad udalosťami.
- Zadržali ruského oligarchu: Francúzska polícia zadržala ruského miliardára Alexeja Kuzmičova pre podozrenie z daňových podvodov a obchádzania sankcií Európskej únie. Podľa EÚ je Alfa Bank, v ktorej má Kuzmičov veľký podiel, jedným z najväčších daňových poplatníkov v Rusku a samotný podnikateľ patrí medzi „najvplyvnejších Rusov“.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Myslite na stratégiu, nie taktiku
- The New York Times: Po rokoch sľubov zničiť Izrael čelí Irán dileme
- The Economist: Najvyššie postavený ukrajinský generál o prielome, ktorý potrebuje na porazenie Ruska
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Nech za to zaplatia. Prvýkrát sa objavil konkrétny plán na využitie zmrazených ruských peňazí

Rusko má na svojich účtoch v Európe približne 200 miliárd eur, s ktorými nemôže disponovať. Ide väčšinou o prostriedky ruskej centrálnej banky, ktoré krajiny Európskej únie zmrazili v rámci sankcií po minuloročnom ruskom útoku na Ukrajinu.
Krátko po invázii sa objavili nápady časť týchto peňazí Rusku úplne odobrať a odovzdať ich Ukrajine. Teraz však po prvýkrát dostali konkrétny obsah. Krajiny EÚ poverili Európsku komisiu, aby predložila návrh, ako by sa ruské prostriedky mohli využiť v prospech Ukrajiny. Svetová banka odhadla, že povojnová obnova Ukrajiny bude stáť 411 miliárd dolárov.
Štáty EÚ nechcú priamo skonfiškovať 200 miliárd eur, ktoré zmrazili Rusku. Bolo by to protizákonné a je dosť možné, že by to Európe spôsobilo väčšie škody ako prípadné zisky. Ostatné krajiny sveta by zrazu zistili, že ich aktíva držané v Európe nie sú potenciálne v bezpečí.
Namiesto toho chcú krajiny EÚ čerpať zisky, ktoré prinášajú ruské aktíva. Tieto aktíva spravidla drží inštitúcia s názvom Euroclear. Ide o medzinárodné centrum, ktoré sa stará o zúčtovanie transakcií pre klientov.
V krátkosti z ekonomiky:
- Volkswagen chystá prepúšťanie: Nemecký koncern Volkswagen nezažíva najlepšie obdobie. Jeho prevádzkový zisk medziročne klesol o sedem percent, stráca dominanciu na čínskom trhu a o jeho elektromobily nie je taký záujem, ako by si koncern želal. Najpálčivejší problém však leží inde a brzdu celej skupiny čaká rozsiahle prepúšťanie.
- Nové projekty v Bratislave: INDEX sa pozrel na projekty, ktoré sa pripravujú v Bratislave. Vo veľkej miere ide o bytové komplexy. Napriek poklesu totiž analytici aj aktéri na trhu veria, že práve tento segment sa oproti ostatným zotaví najrýchlejšie.
- Idona v zlom podnikateľskom prostredí nezostane: Keď doznievala finančná kríza a biznis upadal, nábytkári z firmy Idona pochopili, že nemôžu byť závislí len od malého domáceho trhu. Presadili sa v Nemecku, parížskych hoteloch, podieľali sa na zariaďovaní ikonickej Elbphilharmonie v Hamburgu. Centrála firmy však ostala v Bánovciach nad Bebravou. Zatiaľ.
Tréner Slovákov spravil majstrovský ťah, hviezdu poslal na tribúnu. Čo na to Stoch?

Slovenská reprezentácia v malom futbale sa nikdy netajila vysokými ambíciami. Medailové ciele mala na poslednom svetovom šampionáte v roku 2019, aj na vlaňajšom domácom EURO v Košiciach. Fanúšikovia sú teda na veľké očakávania zvyknutí. Aj keď do Spojených arabských emirátov letel značne obmenený káder.
„Čo som počul, ciele by mali byť čo najvyššie,“ povedal pred turnajom Miroslav Stoch, ktorý je tiež v tíme nováčikom a dovtedy odohral za reprezentáciu iba jediný zápas.
Prezident Slovenského zväzu malého futbalu už pred odletom krotil prehnané vyhlásenia. „Posnažíme sa o najlepšie možné miesto, ale biť sa do hrude, že si ideme po medaily, by nebolo správne. Je tam sedem či osem silných súperov, ktorí môžu vyhrať celý šampionát a náš pavúk nie je najjednoduchší,“ hovoril Peter Králik.
Jeho obavy sa potvrdili. Slováci po víťaznom vstupe proti Albánsku (2:0) vybuchli v závere s Anglickom (2:3) a proti Francúzsku mali nôž na krku. Partia okolo kapitána Juraja Kuhajdíka musela na postup bezpodmienečne zvíťaziť. To sa jej vďaka bojovnému výkonu aj podarilo. V osemfinále si poradili s Čiernou Horou 5:2 a postúpili do štvrťfinále, kde sa stretnú s lepším z dvojice Maďarsko - Egypt.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Milan Lasica nahral pred smrťou album, nevedela o tom ani jeho rodina

Len niekoľko týždňov pred svojou smrťou nahral Milan Lasica album, o ktorom nevedeli ani jeho najbližší. Nahrávanie sa skončilo v máji 2021 a on 18. júla zomrel.
Prvá pieseň z tohto albumu znie naozaj rozlúčkovo. Volá sa List do vetra. „Píšem Vám tento list do jesenného temna, aby ste neplakali do tichej noci pre mňa. Odchod je plachý vták, zľaknutý z vlnobitia, odchod je stretnutie na druhom konci žitia, odchod je iba dážď. Napadá nepoznane do srdca, do srdca a poviete len: Pane!“ spieva Lasica text básne Miroslava Válka.
Vlastne ho skôr rozpráva. Z dnešného pohľadu je to iné počúvanie. S vedomím, čo tie slová predznamenávali. A je to o to clivejšie.
Vidieť to aj na reakciách Lasicových blízkych, priateľov a kolegov, keď si „prečítali“ jeho utajovaný List do vetra. Magda Vášáryová, Zdeněk Svěrák, Jiří Bartoška, Milan Kňažko, Tomáš Janovic, Oľga Feldeková, Emília Vášáryová, Martin Huba, Zuzana Fialová a mnoho ďalších. Ich tichú pohnutosť tvorcovia zachytili vo videoklipe.
V krátkosti z kultúry:
- Ako vznikajú vojny: Činohra Slovenského národného divadla uviedla ako prvú inscenáciu novej sezóny adaptáciu poviedky Nikolaja Vasilieviča Gogoľa Ako sa Ivan Ivanovič a Ivan Nikiforovič rozkmotrili v réžii Olega Liptsina. Ide o priam rukolapne zrozumiteľnú inscenáciu s jasným posolstvom a výbornými hereckými výkonmi.
- Aj medzi inými možno byť iný: Režisér Jaro Vojtek rád vstupuje do spoločnosti tých, čo sa z nejakého dôvodu cítia iní ako väčšinová spoločnosť. Tentoraz urobil ešte krok ďalej a s kamerou sprevádzal tých, čo sú dvojnásobne iní. Iní medzi inými.
- Dion sa úplne stiahla: Kanadská speváčka Céline Dion trpí vzácnym autoimunitným ochorením centrálneho nervového systému. Tuhne jej telo a má bolestivé kŕče po celom tele, jej sestry hovoria, že bez podpory iných nemôže chodiť. Žena, ktorú roky charakterizoval nielen výborný hlas, ale aj nevyčerpateľná vitalita, zostala prakticky bez pohybu.
Rozhovory ZKH

Aké sú riešenia migrácie? Bola nočná policajná akcia naozaj len zastierací marketingový manéver? Čo bude s ľuďmi, ktorí tu nechcú zostať, ale uviazli na Slovensku? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so Zuzanou Števulovou, poslankyňou za Progresívne Slovensko.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Matthew Perry hral samého seba, no osud Chandlera sa mu naplniť nepodarilo
- SND - Sme Národné: Len štyri súbory na svete hrajú Nurejevovo Labutie jazero. Bratislavský je jeden z nich
- Vizita: Chrípka, alergie aj suchá pokožka. Ako bojovať s úskaliami jesene?
- Všesvet: V Indonézii nájdete stále desiatky ostrovov, kde nepoznajú čas ani západné oblečenie
- Zoom: Je lepšie behať alebo brať antidepresíva?
- Odkrývanie: Lekárka stretla anjela smrti Mengeleho a videla nacistické pokusy
- Pravidelná dávka: Kniha, čo šokovala viktoriánsky svet
Karikatúra

Recept dňa

Ochutnali ste už pravú karlovarskú knedľu? Vybrali sme pre vás recepty na tradičné jedlá s knedľou.
Dnes očakávame
- Druhé rokovanie vlády Roberta Fica
- Výbor parlamentu pre obranu a bezpečnosť vypočuje kandidáta na funkciu riaditeľa Úradu inšpekčnej služby
- Združenie miest a obcí Slovenska bude informovať o problémoch v zdravotníctve
- Vyjde posledná skladba skupiny Beatles s názvom Now And Then
Dnes v histórii

Pod diktátom hitlerovského Nemecka bola 2. novembra 1938 vo Viedni medzi Maďarskom, Poľskom a ČSR podpísaná tzv. viedenská arbitráž. Na jej základe horthyovské Maďarsko okupovalo južné a východné Slovensko a Poliaci obsadili niektoré obce na Spiši a Orave.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
