VYSOKÉ TATRY 2. augusta (SITA) – Ranný letecký monitoring potvrdil existenciu dymiacich ložísk, ktoré tvoria potenciálne nebezpečenstvo vzniku ohňa a následne požiaru. Takýchto ložísk bolo zo vzduchu zistených osem. „Stále sa to mení, preto musí byť v teréne dostatočný počet hasičov a ďalších ľudí, ktorí im s ohňom pomáhajú,“ uviedol po zasadnutí krízového štábu vo Vysokých Tatrách predseda Milan Baran. Štvrtý deň požiaru priniesol so sebou už štvrtú zmenu počasia. „My sme si mysleli, že v pondelok bude ukončené hasenie požiaru, bohužiaľ sa nestalo,“ povedal veliteľ zásahu Miroslav Kanaš. Aktuálne počasie môže so sebou priniesť otvorenie nových ohnísk a zmenu situácie.
Vo Vysokých Tatrách sa vyjasnilo a fúka vietor. Zmena počasia si vyžiadala aj zmenu taktiky. „V minimálnej miere bude využívaný vrtuľník, ktorý bude slúžiť len na vyvážanie leteckých záchranárov na severnú časť požiaroviska a dovoz vody,“ uviedol Kanaš. V západnej časti, na ceste na Sliezsky dom je už pozemná technika. Novinkou dnešného dňa bude vybudovanie dopravného vedenia, ktorým chcú hasiči dostať vodu zdola až do vysokohorského prostredia, aby mali dostatok vody na hasenie. Hasičské cisterny bude pomáhať ťahať lesný kolesový traktor, aby sa dostali čo najďalej.
V teréne dnes bude pracovať 90 hasičov, ktorým bude pomáhať 77 lesných robotníkov. Budú pracovať priamo v požiarovisku na likvidácii jednotlivých dymiacich ohnísk. Ďalšie skupiny lesných robotníkov budú obkopávať požiarovisko, aby nedošlo k prehoreniu cez koreňový systém a prípadnému rozšíreniu požiaru. Zásah po zemi je v súčasnosti účinnejší ako s vrtuľníkmi a lietadlami. V tejto fáze požiaru sú podľa veliteľa jednotky z OR HaZZ Poprad Adriána Takáča najúčinnejší pešiaci, ktorí sa musia dostať na každé miesto požiaru. „Rozkopať a zaliať, takáto metodika likvidácie lesného požiaru je nielen v Tatrách, ale na celom svete,“ uviedol Takáč. Tam kde nestúpi pešiak nie je podľa neho možné hovoriť o uhasení požiaru, pokiaľ k haseniu neprispeje dážď. Vo Vysokých Tatrách sú nasadení profesionálni hasiči zo záchranných brigád zo Žiliny a Humenného, leteckí záchranári z Banskej Bystrici, hasiči z Popradu, Kežmarku, Spišskej Novej Vsi, Starej Ľubovne a Prešova.
Chodníky medzi Popradským plesom a Hrebienkom ostávajú pre verejnosť stále uzavreté, rovnako aj prístupové trasy od cesty slobody. Mimoriadna situácia vo Vysokých Tatrách stále trvá pokiaľ nebudú dôkladne zlikvidované všetky potenciálne zdroje nového požiaru, doplnil Baran.