BRATISLAVA. Novej vláde Smeru, Hlasu a SNS stačilo osem dní. Odstavila elitných vyšetrovateľov z vlastných káuz, protestne odvolala už odchádzajúceho policajného prezidenta, zvolila si vlastného šéfa policajnej inšpekcie, vymenila nepohodlných členov Súdnej rady a ovládla ministerstvá, vedenie parlamentu aj väčšinu jeho výborov.
Premiér Robert Fico zo Smeru predstavil nových ministrov a ich zámery, v Bruseli hovoril o obrate slovenskej zahraničnej politiky, zúčastnil sa na demonštratívnom zásahu na hraniciach a v piatok pokračoval v kampaňovom tempe aj po voľbách, keď ráno navštívil zemetrasením zasiahnutý východ Slovenska.
Aj keď hlavnou úlohou opozície je kontrolovať vládnu moc, poukazovať na pochybenia a porušenia zákonov a mobilizovať voličov, na ovládnutie štátu novým režimom nedokáže ráznejšie reagovať.
Ficovi pomáha, že najsilnejšiu opozičnú stranu Progresívne Slovensko tvoria najmä politickí nováčikovia a za týždeň na čistky v polícii nereagovali jedinou tlačovou besedou.
KDH, ktoré je v parlamente po ôsmich rokoch a tiež má najmä poslancov bez skúseností, čistky v polícii takmer nekomentuje.
Opozičná SaS sa od volieb zaoberala vlastnou budúcnosťou vrátane výmeny predsedu Richarda Sulíka.
Do pozície najhlučnejšieho oponenta vlády sa situuje strana Igora Matoviča, ktorá však s ostatnými stranami opozície nespolupracuje a je aj k nim kritická.
Traja zvolajú výbor, štvrtý si ho privlastní. Fico zatiaľ bleskovo získava štát
Už prvá odpoveď mimovládnych strán na čistky v polícii pôsobila rozpačito.