BRATISLAVA. Vízie predsedu vlády Roberta Fica a ministra školstva Tomáša Druckera v oblasti rozvoja školstva vyznievajú nejasne a neriešia kľúčové problémy, s ktorými školstvo dlhodobo zápasí.
Myslí si to manažérka škôl a školských zariadení Ingrid Kosová a odborníčka na vzdelávacie politiky Tina Gažovičová (obe Progresívne Slovensko).
Učivo pre toto storočie
Fico v štvrtok uviedol, že do základných škôl by sa mal vrátiť zdravý rozum a posilňovanie zdravého vlastenectva.
Progresívci sú však presvedčení, že školy potrebujú najmä obsah učiva, ktorý by reagoval na potreby 21. storočia a taktiež adekvátne ohodnotených pedagógov.

„Prioritou novej vlády by malo byť investovanie do zdostupnenia kvalitného vzdelávania pre všetky deti a nie do vytvorenia nového ministerstva, na ktoré potrebuje ´upratať´ nominantov a nominantky svojho koaličného partnera. Hlavným problémom vysokých škôl nie je to, či na vysokú školu nastúpi štvorkár, ale to, ako vie štát podporiť ich kvalitu," tvrdia členky PS.
Inšpirácia v úspešných krajinách
Podľa nich by v zdvihnutí latky vysokoškolského štúdia malo Slovensko postupovať po vzore úspešných krajín. Potrebné je taktiež podporovať spoluprácu s medzinárodným univerzitným prostredím.
„Naopak, súhlasíme s návrhom novej vlády prehodnotiť kvalifikačné predpoklady na niektoré povolania a aj z opozície podporíme, ak vláda predloží rozumný návrh znižovania formálnych kvalifikačných predpokladov vo verejnej a štátnej správe," uviedli Kosová a Gažovičová.
V PS zároveň veria, že minister Drucker bude pokračovať v rozrobených reformách.