BRATISLAVA. Čerstvú vládu Smeru, Hlasu a SNS s Robertom Ficom na čele prirovnáva k „parnému valcu zo Zlatej Idky,“ čo zatiaľ „valcuje všetko demokratické, čo im stojí v ceste.“
Neúspešný prezidentský kandidát z volieb 2019 Robert Mistrík paralelou s dianím spred tridsiatich rokov začína svoju odpoveď na otázku, na základe čoho sa definitívne rozhodne, či sa prezidentom pokúsi stať znova budúci rok.
V rekreačnom zariadení v obci Zlatá Idka pri Košiciach sa v novembri 1993 pred straníkmi z HZDS uvoľnil vtedajší premiér Vladimír Mečiar.
„Prevalcujeme to všetko, nech sa deje vôľa Božia, že sa budú všetci diviť,“ hotoval sa. O rok neskôr sa začalo obdobie mečiarizmu.
„Zdá sa, že momentálne im v tom nikto nevie zabrániť a sám čakám, či sa niekto taký nájde,“ vracia sa späť k súčasnej vláde Smeru Mistrík a odpoveďou pre SME naznačuje, že „niekto“ by mohol byť práve on sám.

Koalícia za svoj prvý týždeň už stihla ovládnuť vedenie polície a policajnej inšpekcie, postavila mimo služby vyšetrovateľov jej vlastných káuz a vymenila nepohodlných členov Súdnej rady.
Hlavným vykonávateľom čistiek je minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu.
Do prezidentských volieb zostáva najviac päť mesiacov, Mistrík však stále definitívne nepotvrdil ani nevylúčil, či sa do zápasu o voliča zapojí. Je tak posledným z radu skutočných aj domnelých kandidátov, ktorých mená sa v tejto súvislosti od začiatku roka spomínajú.
Kým Mistrík váha, kandidatúru ohlásili bývalý sudca Štefan Harabin a dvaja bývalí ministri zahraničných vecí. Jeden je z prvej vlády Roberta Fica - Ján Kubiš, druhý z posledných vlád OĽaNO, nominant SaS Ivan Korčok.
Korčok v utorok predpoludním oznámil, že sa mu za dva mesiace od ohlásenia kandidatúry podarilo vyzbierať potrebný počet podpisov, aby sa mohol stať občianskym kandidátom.
Všetci traja, a aj Mistrík, stále čakajú na hlavného protikandidáta - nominanta vládnej koalície, ktorá by si zvolením svojho človeka do prezidentského paláca zabezpečila aj dosah na právomoci udeľovania milostí a amnestií.