BRATISLAVA. Národné parky by mali prejsť revíziou podľa medzinárodných kritérií. Následne sa budú riešiť ich zonácie.
Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS).
Zároveň spolu so šéfom agrorezortu Richardom Takáčom zo Smeru ohlásili spoluprácu medzi ministerstvami.
O premnoženej zveri aj národných parkoch
Ministri sa venovali viacerým témam, napríklad problematike škôd spôsobených premoženou raticovou zverou, či vlkmi a medveďmi.
Taraba oznámil, že reagujú aj na aktuálne informácie o holorube na Muránskej planine, spoločne tam plánujú vyslať kontrolu.

„To, čo je veľmi dôležité - riešili sme otázku národných parkov, zonácií. Či už z opozície, keď sme spolu ešte na týchto témach spolupracovali, máme nejakú jasnú víziu, o ktorej budeme hovoriť úplne detailne, až keď bude schválené programové vyhlásenie vlády," avizoval.
S ministrom Takáčom sa podľa Tarabu zhodli na potrebe redefinície v podstate celej sústavy národných parkov podľa medzinárodných kritérií.
Podľa ministra životného prostredia ide o jediný objektívny činiteľ a podľa toho, ako jednotlivé územia spĺňajú tieto kritériá, majú v pláne redefinovať národné parky.
Taraba tiež uviedol, že sa dohodli aj na vytvorení aktívnych pracovných skupín, ktoré sa budú pravidelne stretávať a riešiť problémy. Zároveň i oni, ministri, majú v úmysle pravidelne komunikovať.
Na stretnutí otvorili i otázky plánu obnovy či potravinovej sebestačnosti.
Potravinová sebestačnosť
Minister pôdohospodárstva Takáč tiež avizoval, že obe ministerstvá majú v pláne aktívne spolupracovať.
Považuje to za potrebné najmä vzhľadom k tomu, že na Slovensku mnoho ľudí žije na vidieku.
„Preto spoločne s ministerstvom životného prostredia budeme hľadať cesty na to, ako využiť vidiek a rozmanitosť krajiny aj na to, aby sme zvyšovali potravinovú sebestačnosť a bezpečnosť, aby sme vedeli doručiť občanom Slovenskej republiky kvalitné slovenské potraviny, dostupné za prijateľné ceny," povedal šéf agrorezortu.
Dodal, že s Tarabom chcú hľadať aj napríklad cesty na spoločné využitie niektorých finančných prostriedkov.
Wiezik sa obáva negatívnych dopadov
Europoslanec Michal Wiezik z Progresívneho Slovenska si myslí, že vznikol konsenzus na oslabení ochrany prírody všade tam, kde to bude možné
. Z vystúpenia ministrov podľa Wiezika vyplýva, že ministerstvo pôdohospodárstva sa už nebude musieť zaoberať rozporovaním ochrany prírody a prebralo to na seba samo ministerstvo životného prostredia.
„Okrem iného ministri, zatiaľ medzi riadkami, avizovali znižovanie ochrany prírody v národných parkoch, spätné zavedenie lovu vlka, rozšírenie možností lovu medveďa a presun financií Fondu obnovy z reformy národných parkov na kapitoly pôdohospodárstva," doplnil europoslanec a podotkol, že ich ciele sú v rozpore so záväzkami, ktoré Slovensku vyplývajú z odôvodnených stanovísk a žaloby Európskej komisie.
Podľa Wiezika budú mať priamy dopad na možnosti čerpania prostriedkov z fondu obnovy a zvyšujú riziko pokuty z dôvodu porušovania európskej legislatívy.
„Obmedzovanie ochrany prírody je v rozpore s Environmentálnou stratégiou SR, našou pozíciou v EÚ a s udržateľným rozvojom slovenských regiónov. Minister Taraba potom, čo neuspel v prebratí agendy sektoru hospodárstva, zdá sa uspel s adoptovaním programu pôdohospodárstva," vyhlásil europoslanec a uzavrel s tým, že sme svedkami absurdnej situácie, keď najväčším odporcom ochrany prírody je ministerstvo životného prostredia.