BRATISLAVA. Strana SaS zvažuje podanie trestného oznámenia v súvislosti s postavením policajných vyšetrovateľov, tzv. čurillovcov mimo služby.
Informovala o tom poslankyňa Mária Kolíková (SaS). Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) podľa nej pri tomto kroku nerešpektoval funkciu Úradu na ochranu oznamovateľov, keďže vyšetrovatelia majú status chránených oznamovateľov.
Zjavný rozpor so zákonom
Spôsob, akým minister stavia policajtov mimo službu, je podľa Kolíkovej hrubo cez čiaru.

"Tieto skutky sú zjavne cez čiaru, v rozpore so zákonom, zvažujeme preto podanie trestného oznámenia aj s ohľadom na škodu, ktorá môže byť štátu nakoniec spôsobená vzhľadom na tieto nezákonné postupy," myslí si Kolíková.
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) doplnil, že v najbližších dňoch by malo byť mimoriadne zasadnutie Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR k rozhodnutiu ministra vnútra v súvislosti s vyšetrovateľmi. Iniciovala ho opozícia.
Minister vnútra rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.
Právny zástupca policajtov Peter Kubina označil rozkaz ministra za neplatný. Podotkol, že takýto krok si vyžaduje vzhľadom na ich status chránených oznamovateľov súhlas úradu, ktorý udelený nebol. Šutaj Eštok trvá na tom, že zákon neporušil.
V hre je nezávislosť inštitúcií
SaS kritizuje aj personálne nominácie vlády a tvrdí, že z ministerstiev spravodlivosti a vnútra sa stávajú ministerstvá pomsty.

Od reformy trestného systému možno podľa Kolíkovej očakávať hľadanie beztrestnosti pre "našich ľudí". Strana tiež upozornila, že vláda sa snaží spochybňovať nezávislosť inštitúcií, ktoré hrajú rolu v právnom štáte.
Dostál poukázal na úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Pripomenul, že tento inštitút sa do legislatívy dostal počas druhej vlády Roberta Fica.
Šimečka vidí konanie vo Ficov prospech
Ku kritike krokov ministra vnútra sa pridalo aj hnutie Progresívne Slovensko. Tvrdí, že nebude pri ochrane právneho štátu čakať 100 dní, okamžite požiada o vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi, uviedol poslanec a predseda PS Michal Šimečka.
Šimečka si myslí, že minister vnútra sa stal vykonávateľom politiky Roberta Fica.„Za týždeň sa zdiskreditoval viac, ako iní ministri za dve vládne obdobia,“ vyhlásil Šimečka, ktorý dostal podporu aj od predstaviteľov strany Sloboda a Solidarita a hnutia Slovensko.
Minister vnútra ešte nezískal dôveru parlamentu, a podľa nich už ukázal, že si ju ani nezaslúži. O vyslovenie nedôvery preto požiadajú hneď ako to bude možné.
Predseda PS pripomenul, že keď nastúpil do parlamentu sľúbil, že budú tvrdou, aktívnou a konštruktívnou opozíciou.
„V DNA nášho hnutia je odbornosť, nie lacné kabaretné predstavenia ani kritika za každú cenu. Aj preto sme prvých zhruba desať dní vlády so silnými slovami šetrili, hoci ju považujeme za hrozbu pre Slovensko,” uviedol Šimečka a doplnil, že Fico ukázal, ako bude vládnuť, a to „útokmi na falošných vinníkov a dymovými clonami, namiesto riešenia skutočných problémov v školstve, zdravotníctve, či v ekonomike."
Podľa Šimečku najväčšie zlyhania prišli práve v oblasti vnútra a ako príklad uviedol manévre na hraniciach s nulovým výsledkom. Ešte horšie sú však podľa neho šikana a čistky v polícii.
„Hanebné odvolanie a preloženie policajného prezidenta Štefana Hamrana do Popradu, postavenie vyšetrovateľa Jána Čurillu a jeho kolegov mimo služby, nominovanie na šéfa policajnej inšpekcie človeka s pochybnými kontaktmi, ktorý nemá žiadnu konkrétnu víziu činnosti tejto inštitúcie. Tých zlyhaní je jednoducho priveľa," vymenoval poslanec a uzavrel s tým, že vláda nemôže čakať, že dostane od opozície sto dní.
Hlas odmieta dôvody na odvolávanie Šutaja Eštoka
Po vyjadrenia šéfa Progresívneho Slovenska reagovala aj strana Hlas, ktorá považuje zámer Progresívneho Slovenska podať návrh na vyslovenie nedôvery Matúšovi Šutajovi Eštokovi iba za reakciu neskúsených politikov na výčitky médií o nečinnosti opozície.
Považuje za absurdné, aby bol akýkoľvek minister odvolávaný za to, že dodržiava platný zákon.
"Avizovať odvolanie ministra v čase, keď ešte vláda ani nezískala dôveru parlamentu, je politická absurdita. Potvrdila to napokon aj ďalšia opozičná strana SaS, hoci sa na tejto absurdite aktívne podieľa. Hlas-SD pripomína Progresívnemu Slovensku, že chcelo byť konštruktívnou opozíciou a poskytnúť novej vláde štandardných 100 dní politického pokoja," skonštatovala v stanovisku hovorkyňa Hlasu Patrícia Medveď Macíková.
PS podľa strany podľahlo tlaku médií a hnutiu Slovensko. Hlas zároveň oceňuje postoj KDH, ktoré vyhlásilo, že ohlasovať odvolávanie ministra vnútra v čase, keď vláda ešte nemá dôveru, nie je prejavom novej politickej kultúry.
"Je absurdné, aby bol akýkoľvek minister odvolávaný za to, že dodržiava platný zákon, podľa ktorého musí byť príslušník polície postavený mimo služby v prípade dôvodného podozrenia zo spáchania trestného činu. Matúš Šutaj Eštok napĺňa program Hlasu-SD v boji proti nelegálnej migrácii a zvýšení bezpečnosti slovenských občanov," doplnila hovorkyňa.