Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísala ho Kamila Sopková.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) od prvého dňa v úrade robí čistky na polícii. Najprv odvolal už aj tak odchádzajúceho policajného prezidenta Štefana Hamrana a potom postavil mimo služby policajtov okolo Jána Čurillu.
Nová vláda útočí aj na mimovládne organizácie a chce prijať zákon inšpirovaný Ruskom o zahraničných agentoch.
„Argumenty súčasnej vlády a ministra vnútra sú, že čurillovci boli obvinení a nemali vo funkcii ďalej pokračovať. Zároveň sa obvinení dostávajú do funkcií,“ vysvetľuje XÉNIA MAKAROVÁ z Nadácie Zastavme korupciu.
V rozhovore sa dočítate:
- čo bude s vyšetrovateľmi NAKA okolo Jána Čurillu,
- čo si myslí o nominácii Pavla Gašpara (Smer) na post štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti,
- čím to je, že mimovládne organizácie ležia politikom v žalúdku.
Keď zmeny v polícii nazývam čistky, nazývam to správne?
Na prvý pohľad to tak naozaj vyzerá, pretože jedno z prvých rozhodnutí ministra vnútra bolo, že preložil bývalého policajného prezidenta. Zároveň reorganizačnou zmenou odstavil od funkcie všetkých viceprezidentov a vymenoval nového šéfa policajnej inšpekcie, ktorá kontroluje policajtov. Takže naozaj to zobral šupom hupkom.
Stretla som sa s takými názormi, že veď toto robili aj predošlí premiéri alebo ministri. Nie je to úplne pravda, pretože práve predošlý minister Roman Mikulec (Slovensko/OĽaNO), ktorého poradcom bol aj Jaroslav Spišiak (PS), si tam veľmi dlho nechal kľúčových ľudí na kľúčových postoch. Chcel to riešiť nejakou systematickou analýzou. Takže nie je to pravidlom.
Vyzerá, ako keby toto bolo to prvé, čo mala vláda v pláne, pretože všetky ostatné ministerstvá idú postupne. Súvisí to podľa vás práve s tým, že táto vláda je osobne zaangažovaná do stíhaní?
Je nespochybniteľné, že mnoho vysokých predstaviteľov aj na ministerstvách v pozícii štátnych úradníkov alebo na kandidátkach strán, ktoré zostavovali novú vládnu koalíciu, čelia obvineniam alebo sú dokonca obžalovaní. Z tohto pohľadu sa nedá vylúčiť aj osobná motivácia.
V každom prípade kroky ministerstva vnútra boli veľmi rýchle a predbehli ešte aj programové vyhlásenie vlády.
Vedeli sme, že Štefan Hamran skončí, lebo sám požiadal o uvoľnenie. Ale čo s vyšetrovateľmi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) okolo Jána Čurillu? Odstavil ich, aj keď majú status chráneného oznamovateľa. Čo bude ďalej?
Terajší minister vnútra Šutaj Eštok sa ešte počas kampane a pred ňou netajil negatívnymi emóciami voči čurillovcom. Tieto kroky sa dali očakávať na základe predošlých vyjadrení, čo nie je úplne šťastné. Je reprezentantom strany alebo vládnej koalície, kde mnohí zástupcovia čelia nejakým obvineniam. Čiže už takáto predikcia prvých krokov asi nemôže naznačovať objektívne posudzovanie.
Vo verejnoprávnej televízii sa minister obhajoval tým, že na jednej strane to musel urobiť, lebo mu to zákon ukladá. Ak má pochybnosti, musí policajtov postaviť mimo služby. Na druhej strane neviem, či sa dá jedným zákonom ospravedlniť nezákonný postup. Takže možno počkáme na nejaké právne stanoviská erudovanejšich ľudí.
V každom prípade by možno bolo férové napríklad úrad osloviť a dať im svoje dôvody, prečo ich musel odvolať alebo dočasne postaviť mimo služby. To sa neudialo.

Zatiaľ to vyzerá tak, že nová vláda, ktorá daný úrad zakladala zákonom a ktorá zákon prijímala, s ním skúša vytierať podlahu. Tiež to tak vnímate?
Áno, evidujeme viacero náznakov terajších predstaviteľov vlády proti tomuto úradu. Určite by to nebol dobrý signál. Súvisí to aj s európskymi smernicami, že takáto ochrana tu musí existovať.
Aby som bola presná, nejaká forma ochrany tu existovala aj predtým. Nebola zastrešená osobitným úradom, ale poskytovali ju jednotlivé prokuratúry. Aj v prípade týchto policajtov ochranu udelila špeciálna prokuratúra. Takže forma ochrany by tu bola aj bez tohto úradu.
V každom prípade je to určite jednoduchšie a transparentnejšie aj pre ochranu oznamovateľov. Je dobré, že tu máme dobre vedenú inštitúciu, ktorá sa ich ujme v prípade, ak sa odhodlajú na takéto oznámenie.
Novým šéfom inšpekcie je Branislav Zurian. Vo funkcii nahradil Petra Juhása, ktorý má mimochodom tiež ochranu a vedením inšpekcie bol len dočasne poverený. Videla som správu, že Diana Santusová sa zároveň stala funkcionárkou policajnej inšpekcie. Nehrozí, že polícia sa vráti späť do verzie Tibor Gašpar 2018?