SME

Ekológ Baláž: Tarabov pohľad na svet je úplne spiatočnícky

Tarabov pohľad na svet je úplne spiatočnícky, hovorí.

V lese je Erik Baláž od svojich šestnástich rokov.V lese je Erik Baláž od svojich šestnástich rokov. (Zdroj: Archív E. B.)

Ochranárov nazýva aj ekoteroristami a tvrdí, že vyciciavajú milióny eur na „nezmysly“ ako ochrana lesov, zvierat, rastlín. Nový minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) znova šíri nenávisť a zvyšuje pravdepodobnosť útokov na ochranárov, hovorí ekológ ERIK BALÁŽ. „Zažili sme tu napríklad šírenie nenávisti voči novinárom a potom vraždu Jána Kuciaka. Môjmu bratovi, takisto ochranárovi, vypálili dom v roku 2009 a určite to bolo pre jeho aktivity v oblasti ochrany prírody. Útoky už zažili viacerí ochranári,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasne si myslí, že ministrov pohľad na svet je úplne spiatočnícky. „Netuším, akú má víziu o budúcnosti regiónov a národných parkov. Ale viem, ako to funguje všade na svete: keď príde človek do Afriky, uvidí, že tam národné parky skutočne chránia prírodu, neťaží sa v nich a nepoľuje, rovnako môže ísť do Japonska, Ameriky či do Poľska. Tam všade to funguje. Len u náš nie. Sme v tom jedni z najhorších na celom svete. Rozvojové krajiny to robia lepšie ako my. A nový minister neprinesie nič nové,“ vraví.

Nový minister životného prostredia Tomáš Taraba sa nikdy nevenoval ochrane prírody, naopak, bol podnikateľ, lobista pre investičné projekty a manažér v podnikaní. Po nástupe do funkcie prijal šéfa hlinikární a tiež vyhlásil, že automobilky môžu od ministerstva očakávať „absolútnu podporu“. Aký signál tým chce vyslať?

SkryťVypnúť reklamu

Prvé kroky ministra životného prostredia si viem predstaviť úplne inak. Nestretol sa s vlastnými ľuďmi v mnohých rezortných organizáciách alebo so svojimi podriadenými, ale s podnikateľmi. Samo osebe by to nebol problém.

Na Slovensku sú obrovské podniky a tie sú ovplyvňované rôznymi reguláciami z rezortu životného prostredia. Pravidlá komunikácie s nimi by však mali byť transparentné, predvídateľné a nie také, že za ministrom budú chodiť vybavovači.

Dnešný minister životného prostredia je však človek, ktorý problematike životného prostredia vôbec nerozumie, nikdy sa jej nevenoval, nemá s ňou nič spoločné. Pôsobil v úplne inej oblasti. Nepozná ani európsku legislatívu tejto problematiky. Okrem toho by mal chápať aj ekologické procesy, medzinárodné záväzky.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Nezmyselné projekty a zneužívanie? Koľko peňazí skutočne vyplatil envirorezort mimovládkam Čítajte 

Sme však v 21. storočí a celý svet ohrozuje klimatická kríza. Máme ministerstvo životného prostredia na to, aby propagovalo automobilky?

Takýto signál voči spoločnosti je, samozrejme, zlý, pretože tým hovorí, že ochrana životného prostredia ho nezaujíma, ale záujmy automobiliek áno. Dajú sa pritom hľadať riešenia v prospech ekológie aj podnikateľského prostredia.

My však nevieme, čo chce robiť. Minister len vyslal signál svojim voličom, ktorí majú radi svet s dieselovými autami a nechcú ho stratiť.

Podľa ministrovej logiky sú aktivity environmentalistov, citujem, „presadzovanie nevedeckej zelenej politiky, ktorá považuje zviera za viac ako človeka“. Je to tak?

Je to nezmysel. Čo iné sa dá k tomu povedať. Vymyslel si nejakú svojskú definíciu, ktorá nedáva zmysel. Znova šíri nenávisť a to sa môže skončiť zle. Zažili sme tu napríklad šírenie nenávisti voči novinárom a potom vraždu Jána Kuciaka.

SkryťVypnúť reklamu

Môjmu bratovi, takisto ochranárovi, vypálili dom v roku 2009 a určite to bolo pre jeho aktivity v oblasti ochrany prírody. Útoky už zažili viacerí ochranári. Týmto šírením nenávisti minister len zvyšuje pravdepodobnosť útokov na ochranárov.

Takto agresívne nevystupovali voči ochranárom ani komunisti, ktorým bola tiež ekológia tŕňom v oku.

Nikto nikdy nepovedal, že považuje zviera za viac ako človeka.

To, čo my ekológovia hovoríme, je, že potrebujeme chrániť životné prostredie, pretože je to naše životné prostredie. Keď si zničíme lesy, môj syn alebo vnuk už nikdy neuvidí hlucháňa.

Etická otázka stojí tak, či máme právo vyhubiť nejaký druh. A to má byť ekoterorizmus? Súčasne však, keď si vyrúbeme horské lesy, nebude to len hlucháň, ktorého to ovplyvní. Budeme mať povodne a budeme mať sucho. A je predsa v prospech človeka, aby neboli povodne a sucho.

SkryťVypnúť reklamu

Na zadržaní vody sa podieľajú napríklad aj mokrade, ktoré potrebuje korytnačka močiarna. O týchto benefitoch hádam netreba nikomu, kto si uvedomuje nebezpečenstvo klimatickej krízy, hovoriť. Vďaka ochrane lesov uniká do atmosféry menšie množstvo oxidu uhličitého. Ide teda o našu budúcnosť, naše prežitie.

Lenže ministerstvo životné prostredia preberajú ľudia, ktorí popierajú aj klimatickú zmenu.

To je práve dôkazom o ich nekompetentnosti. Samozrejme, každý môže mať svoj názor, ale ak si Tomáš Taraba, Filip Kuffa či Rudolf Huliak myslia, že rozumejú fyzike atmosféry lepšie ako rezortní experti na Slovenskom hydrometeorologickom ústave, ktorý je ich podriadenou inštitúciou, ako ju chcú riadiť?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAHCS na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 582
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 947
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 441
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 403
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 127
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 110
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 919
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu