Tlmenie bolesti pri pôrode sa považuje za štandardnú súčasť zdravotnej starostlivosti, na ktorú majú rodiace ženy právo. Jedným z častých spôsobov je takzvaná epidurálna analgézia alebo epidurál, ktorý sa ako anestetikum zavádza tenkou ihlou k nervom do bedrovej oblasti.
Niektoré slovenské pôrodnice ho však ženám odmietajú poskytnúť v prípade, že budúca rodička s časovým predstihom pred pôrodom neabsolvovala poučenie a nepodpísala informovaný súhlas.
Keď Vladimíra Kozárová rodila pred niekoľkými rokmi v Trnave, prišla do tejto nemocnice neplánovane. Jej kontrakcie sa rozbehli nečakane, pôvodne chcela rodiť v Bratislave. Poučenie síce mala z pôrodnice v hlavnom meste, v Trnave jej však odmietli epidurál podať, lebo ho neabsolvovala tam.
„Povedali, že mi ho nedajú, ale našťastie som to zvládla aj bez neho,“ hovorí. Pred dvoma rokmi rodila v Trnave aj svoje druhé dieťa. Vopred ju upozornili, že ak bude chcieť proti bolesti epidurál, bude musieť okrem poučenia vopred absolvovať aj odber krvi.
„Predtým v Bratislave, kde som absolvovala prvé poučenie, mi pritom krv vopred nebrali,“ hovorí.
Takéto postupy, pri ktorých ženám lekári odmietnu podať poučenie a získať informovaný súhlas s epidurálom priamo počas pôrodu, pritom podľa niektorých právničiek a právnikov nie sú v poriadku. Samotný pôrod totiž nerobí zo ženy nespôsobilú na právne úkony.
„Zákon nikde nehovorí, v akom predstihu a za akých okolností majú byť poskytované informácie pred získavaním informovaného súhlasu. Ak počas pôrodu nastane situácia, že si žena epidurál sama vyžiada a chce informácie, aby mohla súhlas poskytnúť, nie je nijako ospravedlniteľné, ak sa zdravotný personál svojvoľne rozhodne, že jej tieto informácie a následne epidurál neposkytne,“ hovorí právnička Janka Debrecéniová.
„Informovaný súhlas s nejakým zdravotným výkonom je získaný včas vtedy, keď sa udeje pred takýmto výkonom. Môže to teda byť aj bezprostredne pred jeho vykonaním. Pokiaľ je žena pri vedomí, vie o sebe rozhodovať, nevidím žiadny problém s udelením informovaného súhlasu aj priamo počas pôrodu,“ pridáva sa aj súdny lekár a advokát Peter Kováč.
V článku si prečítate:
- Príbehy žien, ktorým personál umožnil aj neumožnil epidurál bez poučenia.
- Prečo je takéto poučenie potrebné.
- Ako reagujú nemocnice a na čo majú ženy podľa právnikov právo.
- Čo je informovaný súhlas.
Ministerstvo zdravotníctva to vidí inak.
„V prípade epidurálnej pôrodnej analgézie nejde o liečebný výkon, ale o výkon zvyšujúci pôrodný komfort a znižujúci stres, nakoľko pôrod nie je choroba ani patologický proces. Preto je absolútne nevyhnutné, aby rodička ešte v odstupe niekoľko dní pred pôrodom, teda pred začatím samotnej pôrodnej činnosti osobne absolvovala anestéziologické vyšetrenie a poučenie u anestéziológa,“ reaguje hovorkyňa rezortu Petra Lániková.
Problémom je, že nemocnice v tejto otázke nemajú zjednotený prístup. Zatiaľ čo v jednej sa žena k tlmeniu bolesti epidurálom nedostane, v inej aj bez poučenia v časovom predstihu áno.
Poučenie o epidurále spočíva v informovaní sa napríklad o tom, na čo sa používa, ako sa aplikuje aj aké sú jeho výhody a možné riziká. Žena sa na základe neho rozhoduje, či takéto tlmenie bolesti chce, a ak áno, následne poskytne informovaný súhlas.
Nerodíte, rodíte
Nikola Otčenáš Pažitná rodila v lete 2021 v Poprade. Pôrod jej vyvolávali, no dlhé hodiny sa nič nedialo. Večer začala mať prvé kontrakcie, ktoré sa stupňovali.
„Personál mi stále opakoval, že som málo otvorená a že ešte určite nerodím. Bolo mi povedané, že mám spať a zhasli mi v izbe svetlo. Kontrakcie som však mala stále. Išla som za sestričkou, či mi nemôžu podať epidurál, lebo som mala pocit, že ak sú tie bolesti takéto silné aj vtedy, keď podľa nich nerodím, tak ich po celý čas bez tlmenia bolesti nevydržím,“ opisuje.
Personál sa s ňou o epidurále odmietol rozprávať, pretože nemala poučenie. Sestry nezavolali ani žiadneho lekára, aby to s Otčenáš Pažitnou skonzultoval. Začula však komentáre na svoju adresu, že je prvorodička, ktorá nič nevydrží.