SME

Cenu Dionýza Ilkoviča získala chemička Jana Chrappová

Brány Prírodovedeckej fakulty otvorila stredoškolákom, mnohí tam potom študujú.

Chemička Jana ChrapováChemička Jana Chrapová (Zdroj: Juraj Sedlák – Seesame)

Cena Dionýza Ilkoviča sa zvyčajne udeľuje pedagógom zo základných alebo stredných škôl. Je však určená aj tým, ktorí sa zaslúžili o podporu aktivít v mimoškolskej činnosti v prírodovedných predmetoch a výchovu talentov. A tu sme u Jany Chrappovej na správnej adrese. Je predsedníčkou krajskej komisie chemickej olympiády, no venuje sa aj Olympiáde mladých vedcov IJSO či mnohým vlastným projektom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zjednodušene by sa dalo povedať, že prepojila mnohé stredné školy v Bratislavskom kraji s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského. Keď na univerzite zrekonštruovali laboratóriá, sprístupnila ich na prípravu stredoškolských olympionikov a súťaže, aby mali všetci možnosť dostať sa ku kvalitnému vybaveniu. Ale tam sa nezastavila. S kolegyňou z fakulty založila korešpondenčný seminár ChemoUK, do ktorého sa zapájajú mladí chemici z celého Slovenska. Aktivita pre tých najlepších vyvrcholí letným sústredením v Bratislave, kde okrem iného zažívajú aj skutočný deň v koži vedca.

Janu Chrappovú motivujú k množstvu projektov aj jej vlastné vyhliadky. „Oveľa lepšie sa pracuje so študentmi, ktorí sú už na strednej škole motivovaní ísť študovať prírodné vedy a venujú sa im aj vo svojom voľnom čase. Je dôležité, aby mladí ľudia ešte pred maturitou získali predstavu o slovenských vysokých školách, aby mali prehľad o tom, ako sa tu vyučuje, akí sú tu ľudia, ako vyzerá prostredie. To všetko sú dôležité faktory, ktoré ovplyvnia to, či sa budú hlásiť na slovenskú vysokú školu alebo odídu do zahraničia,“ hovorí.

Za medailami zo súťaží sú obetované, nezaplatené hodiny prípravy

Cena Dionýza Ilkoviča už po siedmy raz ocenila učiteľov a mentorov prírodovedných predmetov – matematiky, informatiky, fyziky, biológie a chémie, ktorí vedú žiakov na základných a stredných školách. Šikovní reprezentanti často uspejú na medzinárodných kolách súťaží a odborových olympiád a domov často nosia cenné medaile. Za drahými kovmi sú však okrem talentu aj desiatky hodín strávených konzultáciami a prípravou pokusov na krúžkoch, ktoré vedú učitelia po vyučovaní vo svojom voľnom čase a nezriedka zadarmo. Cieľom Ceny Dionýza Ilkoviča je zviditeľňovať ľudí, ktorí profesiu pedagóga nevnímajú len ako pracovnú náplň, ale ako životný cieľ.

Okrem Jany Chrappovej do finálovej trojice porota vybrala aj Jána Motešického, ktorý vyučuje fyziku a informatiku na Základnej škole na Bernolákovej ulici vo Vranove nad Topľou, kde vedie aj obľúbený krúžok robotiky a Mariána Mišenčíka z Gymnázia Lipany, ktorý vyučuje matematiku a fyziku a od roku 2005 vedie obľúbený krúžok astronómie.

Finalisti a víťazka získajú finančnú odmenu v celkovej výške 6 000 eur, rovnako ako aj vecné ceny a sošku Plamienok poznania od sklárskej výtvarníčky Evy Potfajovej, dcéry Dionýza Ilkoviča.

Kvalitní učitelia potrebujú podporu

„Na Slovensku máme veľa učiteliek a učiteľov, ktorí venujú veľa času príprave talentov a ostávajú v úzadí. Excelentní pedagógovia si takéto uznanie nielen zaslúžia, ale ocenenie ich povzbudzuje aj naďalej pracovať s talentovanými študentmi,“ hodnotí situáciu predseda poroty Ceny Dionýza Ilkoviča Martin Plesch.

Cenou v siedmich ročníkoch získalo 22 finalistov a finalistiek, 10 mužov a 12 žien. Stovky nominácií, ktoré porota doteraz obdržala, sú dôkazom, že na Slovensku je veľké množstvo kvalitných učiteľov, ktorých si ich okolie váži a považuje za podstatné vzdať im hold. Takéto ocenenie je totiž jedným z mála spôsobov ako sa na Slovensku dá oceniť kvalitná pedagogická práca, ktorá je pre túto krajinu taká potrebná.

Tohtoročná Cena Dionýza Ilkoviča bola odovzdaná v bratislavskej Redute aj vďaka podpore partnerov. Najmä vďaka generálnemu partnerovi, ktorým je spoločnosť PosAm, a ďalším partnerom - Nadácii SPP, Teacher Development Program Slovakia, spoločnosti HORNEX a komunikačnej agentúre Seesame.

Tento článok vám prináša Nadácia Dionýza Ilkoviča.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 749
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 871
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 374
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 301
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 144
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 829
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 761
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu