BRATISLAVA. Predsedu Národnej rady Petra Pellegriniho prijala v prezidentskom paláci prezidentka Zuzana Čaputová.
Líder Hlasu po stretnutí s prezidentkou kritizoval Ľuboša Blahu zo Smeru, ktorý odstránil vo svojej kancelárii vlajku Európskej únie a portrét prezidentky Zuzany Čaputovej.
Blaha pripustil chybu
"Počin podpredsedu Blahu považujem za detinský, trápny a naozaj sa s ním neviem stotožniť, pretože Blaha to video nenatáčal vo svojom byte, ale vo svojej kancelárii a v priestoroch Národnej rady. Musí si uvedomiť, že dnes je podpredsedom Národnej rady, ktorý v zmysle nášho protokolu niekedy sedí ešte v bližšom rade ako členovia vlády," povedal Pellegrini.
Zároveň si nemyslí, že by mal niekto "teatrálne odstraňovať" vlajku Európskej únie či portrét prezidentky len preto, že má iný názor, a dodal, že elementárnu úctu je potrebné prejavovať všetkému, čomu treba. Pellegrini ďalej uviedol, že s Blahom v utorok komunikoval. "Vyjadril sa, že to považuje za chybu a že takto pravdepodobne konať nemal," uviedol.

Opoziční poslanci chcú však Blahu odvolávať. Mimoriadna schôdza k návrhu na odvolanie Blahu z postu podpredsedu parlamentu by mohla byť v utorok, povedal Pellegrini s tým, že budúci týždeň môže byť aj schôdza k programovému vyhláseniu vlády.
"Určite nemôžeme očakávať, že prvý počin vládnej koalície bude, že v tajnom hlasovaní odvolá podpredsedu. Ale či sa schôdza otvorí, alebo neotvorí, to je už druhá otázka," skonštatoval Pellegrini.
Poslanci za KDH odovzdali v utorok návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chcú odvolať Blahu z postu podpredsedu parlamentu.
Na podanie návrhu sa poslancom podarilo vyzbierať 40 podpisov aj od opozičných kolegov. KDH považuje správanie podpredsedu Národnej rady za dehonestujúce. Kritizuje tiež, že portrét prezidentky nahradil Blaha portrétom zahraničného predstaviteľa najradikálnejšieho komunistického krídla Che Guevaru.
Rozprávali sa o prioritách a spolupráci
Predseda parlamentu po stretnutí pre médiá uviedol, že s hlavou štátu rozoberali formu spolupráce medzi parlamentom a prezidentským palácom. Dvaja najvyšší ústavní činitelia diskutovali aj o predstave kvality tvorby legislatívneho procesu v parlamente. "Išlo o priateľské stretnutie, ktoré by mohlo vyslať signál spoločnosti, že politika sa dá robiť aj slušne," uviedol.
Pellegrini informoval, že v parlamente sa ešte tento rok môžu vyskytnúť návrhy na schválenie skráteného legislatívneho konania pri niektorých návrhoch i novelách.
"Zásadné zákony a zásadné legislatívne zmeny budú prebiehať štandardným legislatívnym procesom, čo najmenej skráteným tak, aby sa k nemu mohli vyjadrovať všetky zúčastnené strany a hlavne, aby sme robili legislatívu s tými, ktorých sa týka," uviedol predseda parlamentu.
S hlavou štátu sa rozprával aj o prioritách či krátkodobých a dlhodobých plánoch jednotlivých rezortov, ktoré sú v kompetencii strany Hlas.
"Naším stretnutím sme chceli vyslať signál, že hoc niekedy môžeme mať na niektoré témy alebo na konanie jednotlivca iný názor, vieme kritiku povedať slušne, normálne, ako sa patrí. Aj napriek niektorým kritickým postojom vieme v zásadných otázkach spolupracovať a ukázať tak, že prezidentka aj predseda Národnej rady pri zásadných záujmoch Slovenska sa vedia navzájom podporiť pre dobro spoločnosti," povedal.
Stopka pre Ukrajinu a rošády v polícii
V súvislosti s dianím v polícii Pellegrini prezidentku uistil, že ide o personálne zmeny, ktoré prináša zmena vlády. Deklaroval, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok bude robiť všetko pre to, aby bolo dianie v medziach zákona, a nebude zasahovať do vyšetrovaní.
"Uvítam do budúcna, ak sa veci udejú, ako majú, a nebude sa zbytočne využívať policajná sila, ako sme toho boli svedkami v minulosti," uviedol líder Hlasu v reakcii na otázku o medializovanom zákroku proti príslušníkovi policajnej inšpekcie pre služobné auto.
V súvislosti s rozhodnutím vlády, ktorá odmietla ďalší balík pomoci Ukrajine, uviedol, že sa predišlo ďalšiemu vyprázdneniu skladov a zníženiu obranyschopnosti krajiny.
Predseda parlamentu víta, že vláda nechce zasahovať do komerčných kontraktov, pretože je to súčasť nášho priemyslu.
Pellegrini podporil vyjadrenie premiéra Roberta Fica, že Slovensko by mohlo intenzívne Ukrajine pomôcť odmínovacími systémami. Dodal, že foriem pomoci bude Slovensko poskytovať dosť, napríklad v oblasti vojenského zdravotníctva, vybudovania nemocníc či obnovy poškodených častí krajiny.
Čo s mimovládkami na školách
Pellegrini dosiaľ neeviduje od vládnych partnerov Smeru a SNS požiadavku, aby sa v programovom vyhlásení vlády objavilo obmedzenie mimovládnych organizácií na školách.
"Zatiaľ som takýto návrh programového vyhlásenia nevidel a zatiaľ sme ani nemali stretnutie, na ktorom by takáto požiadavka nastala," uviedol v stredu.
V súčasnosti sa podľa neho pripravuje prvý návrh vyhlásenia, ku ktorému by sa mali koaliční partneri v najbližších dňoch stretnúť.
Pellegrini podporil názor ministra školstva Tomáša Druckera, že mu nie vždy prekážajú mimovládne organizácie. Treba podľa neho nájsť spôsob, ako umožniť pôsobiť na školách tým, ktorí pomáhajú pedagogickým či nepedagogickým zamestnancom škôl.
"V školstve nám pôsobí aj cirkev, organizácie, ktoré sa starajú o zlý duševný stav našich detí, v rámci terapií aj nejakí kynológovia," načrtol. Nemožno preto podľa neho hovoriť o celoplošnom odpore voči takejto pomoci. Odmieta ale zneužívanie priestoru na školách na šírenie ideológie.
Premiér Robert Fico minulý týždeň potvrdil, že formulujú programové vyhlásenie vlády a na jeho zostavenie potrebujú asi dva týždne. Argumentoval potrebou dohody medzi koaličnými stranami. Parlament by mohol o vládnom programe začať rokovať 14. novembra.
Termín volieb zatiaľ nerieši
Pellegrini tiež po stretnutí s prezidentkou povedal, že zatiaľ neuvažuje nad termínom prezidentských volieb.
"Keď sa to témou stane a bude čas, aby som o tom rozhodol, tak, samozrejme, budem vás o tom informovať," uviedol pre médiá.
V kompetencii predsedu Národnej rady je určiť a vyhlásiť termín konania parlamentných a prezidentských volieb a volieb do orgánov územnej samosprávy.