"Môžeme diskutovať o načasovaní jednotlivých krokov, ale nemyslím si, že by jedna tlačovka o sedem dní skôr niečo zásadne zmenila," reaguje Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska na verejnú kritiku, že najsilnejšia opozičná strana nedokázala prvý týždeň zásadne reagovať na rozsiahle čistky vo vedení polície. V strane podľa neho vnímajú spätnú väzbu, no predseda poslaneckého klubu PS si myslí, že konali "razantne".
V rozhovore pre SME Dubéci odpovedá na otázku, ako by reagovali, ak by Smer navrhol za šéfa SIS Tibora Gašpara a či by s dnešnými vedomosťami o krokoch Hlasu uvažovali o koalícii s nimi.
Dva dni stačili ministrovi vnútra na úplnú výmenu vedenia polície a odstavenie vyšetrovateľov známych z citlivých káuz. Nezaslúžil si taký bleskový a zásadný čin ministra aj bleskovú a zásadnú reakciu najsilnejšej opozičnej strany?
Minulý týždeň sme v tejto súvislosti urobili niekoľko krokov - na vypočutí nového šéfa policajnej inšpekcie Branislava Zuriana sme boli so svojimi otázkami jedna z najaktívnejších strán.
Zvolali sme na piatok ústavnoprávny výbor ku krokom ministra, podali sme interpelácie, infožiadosti a v pondelok sme mali tlačovku, kde sme informovali, že ministra chceme odvolávať. Myslím, že sme konali razantne a v rámci štandardných nástrojov opozície.
Martin Dubéci (37)
- predseda poslaneckého klubu PS,
- venuje sa témam bezpečnosti, je členom výboru pre kontrolu SIS,
- v rokoch 2012 až 2016 bol poradcom podpredsedníčky parlamentu Eriky Jurinovej (OĽaNO), viedol prezidentskú kampaň Radoslava Procházku, bol pri zakladaní strany Sieť, v roku 2016 kandidoval za Most-Híd,
- spoluzakladal PS, po neúspešných voľbách 2020 sa vrátil do Košíc, kde sa stal generálnym manažérom kultúrneho centra Tabačka, aj z Košíc pôsobil ako poradca Michala Šimečku.
Tlačovku ste mali až po desiatich dňoch od zakročenia proti vyšetrovateľom okolo Jána Čurillu a po preložení Štefana Hamrana tri dni pred odchodom do civilu do Popradu. Čo závažnejšie ako čistky v bezpečnostných zložkách sa muselo stať, aby ste reagovali razantnejšie?
Je to asi vec úsudku a názoru. Nástroje, ktoré má opozícia k dispozícii, sme využívali postupne. Vyústilo to potom do takej vážnej situácie, že sme v pondelok ohlásili mimoriadnu schôdzu k vysloveniu nedôvery ministrovi vnútra hneď po tom, ako získa dôveru vláda.
Môžeme diskutovať o načasovaní jednotlivých krokov, ale nemyslím si, že by jedna tlačovka o sedem dní skôr niečo zásadne zmenila. To, čo považujem za efektívny politický krok a čo vládu neteší, je, ako rýchlo príde odvolávanie ich ministra vnútra. Samozrejme, spätnú väzbu počúvame a myslím si, že ju postupne zapracujeme do toho, ako fungujeme.
Hovoríte, že ste smerovali k reálnej politickej koncovke, ale tú opozícia v rukách nemá, keďže nemá v parlamente väčšinu, a teda ministra neodvolá.
Je to však jeden z nástrojov, ktorý na tému strhne pozornosť, lebo bude k práci ministra vnútra samostatná rozprava. To bude upozornením, že ide o veľmi vážnu situáciu.
Čo teda z prvých vašich krokov vo verejnosti podľa vás najviac zarezonovalo?
Asi nie je mojou úlohou hodnotiť to.