BRATISLAVA. Policajti mu na autách s majákmi pár metrov od domu zatarasili cestu. Prokurátor mu na mieste oznámil, že mu pre neoprávnené používanie vozidla hrozí až 12 rokov za mrežami.
Susedia funkcionára policajnej inšpekcie Ladislava Koteka si prinajmenšom mohli myslieť, že služobné auto ukradol. On mal však v pláne, ako každé ráno, sa na ňom iba odviezť do práce. A prečo taký rozruch? Pretože sa nestihol spýtať svojej novej šéfky Diany Santusovej, či auto môže naďalej používať.

Policajt sa napokon musel do práce odviezť na vlastnom aute. Podľa informácií denníka SME je aktuálne na péenke. Počas akcie ho nezadržali. Tlačový odbor ministra vnútra, ktorý za inšpekciu komunikuje, sa nevyjadril, či Koteka obvinili, alebo postavili mimo služby.
„Platí, že policajti môžu používať služobné vozidlá na súkromné účely len so súhlasom nadriadeného,“ vytrvalo tvrdí ministerstvo.
Kotek robil v roku 2021 domovú prehliadku u svojho terajšieho šéfa Branislava Zuriana a je svedkom v kauze Rozuzlenie, v ktorej sú obvinení bývalí šéfovia tajnej služby, ale aj viacerí niekdajší policajní funkcionári.
V článku sa dočítate:
- ako sa do prípadu vložil Maroš Žilinka,
- prečo minister vnútra pochybil v prípade Hamranovho viceprezidenta,
- aký zaujal postoj k stanovisku súdu,
- ako sa generálny prokurátor angažuje do vyšetrovania čurillovcov.
Kišš sa môže vrátiť na svoje miesto
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po odvolaní policajného prezidenta Štefana Hamrana zrušil pracovné miesta aj jeho dvom viceprezidentom. V prípade Branka Kišša vydal bratislavský mestský súd vo štvrtok opatrenie, že sa má Kišš vrátiť na svoje pôvodné pracovné miesto. Šutaj Eštok totiž úplne odignoroval jeho status chráneného oznamovateľa a preradil ho na hraničnú políciu do Banskej Bystrice.