BRATISLAVA. Koncom októbra si deti z viacerých základných bratislavských škôl vyskúšali originálny spôsob dopravy do školy, takzvaný pešibus. Do každej školy viedlo hneď niekoľko liniek, na ktorých rodičia z vzdialenejších miest postupne zbierali ďalšie deti.
Túto komunitnú aktivitu vymyslelo mesto a bola zatiaľ jeden z mála pokusov reagovať na negatívne trendy o prudko klesajúcom fyzickom pohybe detí.
To, že sa deti hýbu výrazne menej než minulosti, už nie je len častá anekdota, ktorú rodičia rozprávajú svojim deťom. Potvrdili to aj najnovšie výsledky medzinárodného prieskumu o zdraví 11-, 13- a 15-ročných detí, ktorý sa robí každé štyri roky v 51 štátoch.
Posledný prieskum ukázal, že od roku 2014 poklesol v každej z troch vekovej kategórii podiel školákov, ktorí robia nejakú fyzickú aktivitu aspoň hodinu denne. Nemusí to byť len telesná výchova alebo športový krúžok, ale aj obyčajné hranie sa vonku alebo chôdza do školy. Hodinu aktívneho pohybu denne odporúča Svetová zdravotnícka organizácia.
Najvýraznejšie sa prepad ukázal pri 11-ročných deťoch. Kým v roku 2014 sa aspoň hodinu denne aktívne hýbalo 37 percent chlapcov v tomto veku, teraz je to 28 percent. U dievčat ide o pokles z 27 na 19 percent.
Pohybová aktivita klesá spolu s vekom a chlapci sa v každom veku hýbu viac ako dievčatá.
Spoluautorka výskumu Jaroslava Kopčáková z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika tvrdí, že Slovensko pritom nijak nevybočuje od globálnych trendov. Fyzická aktivita detí klesá všade. Dokonca spomedzi krajín, v ktorých sa robil prieskum, sme sa umiestnili zhruba v prvej tretine. Ide však o staršie porovnanie, na medzinárodné porovnanie najnovších výsledkov sa stále čaká.
Kopčáková si myslí, že pokles fyzickej aktivity detí v porovnaní s minulosťou súvisí s odlišným životným štýlom. „Ak si spomeniete na svoje detstvo, tak bolo prirodzené, že sme čas trávili vonku. Oznámili sme rodičom, že ideme von a ani sme si nepýtali povolenie. Teraz je to naopak. Rodičia prosia deti, aby išli von,“ hovorí.