BRATISLAVA. Do sociálnej oblasti programového vyhlásenia vlády sa dostali všetky požiadavky Hlasu. Plánované opatrenia sa dotknú rodín, seniorov, pracujúcich, ako aj odkázaných ľudí.
V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol minister práce a podpredseda tejto koaličnej strany Erik Tomáš.
Avizoval, že ak sa pracovnú verziu programového vyhlásenia podarí v týchto dňoch sfinalizovať, vláda by k nemu mohla zasadnúť už v pondelok a parlamentná schôdza by sa mohla začať v utorok.

Trinásty dôchodok aj zľavy pre rodičov
"Čo sa týka sociálnej oblasti, za ktorú som zodpovedný, tam sme absolútne spokojní," zhodnotil Tomáš.
V programovom vyhlásení bude podľa neho ukotvený ich najsilnejší záväzok, a to 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku. Vrátiť sa chcú aj k naviazaniu minimálnej mzdy na úroveň 60 percent priemernej mzdy.
V programe má byť aj prísľub pomáhať rodičom zľavami na tovary a služby pri starostlivosti o deti.
Nanovo sa má upraviť životné minimum a príspevok na bývanie už nemá byť súčasťou systému pomoci v hmotnej núdzi, ale samostatným príspevkom.

Hľadajú náhradu pre mimovládky
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny rokuje s mimovládnymi organizáciami o možnom výpadku príjmov a pokiaľ sa nenájde iné riešenie, malo by tento výpadok kompenzovať.
V nedeľnej diskusnej relácii V politike televízie TA3 to povedal Tomáš s tým, že by malo ísť o organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom.
Výpadok príjmov hrozí neziskovým organizáciám po tom, čo MPSVR oznámilo zmeny vyplácania rodičovského dôchodku. Ten by po novom mohli deti svojim rodičom poslať ako asignáciu 2 % dane z prímov na úkor iných prijímateľov.
Ide o rok 2025, keďže v budúcom roku by sa situácia ešte meniť nemala. Ročne posielajú ľudia zo svojich 2 % daní organizáciám okolo 90 miliónov eur.
"Ak by sme došli v tom roku do toho štádia, že nebude už dovtedy žiadne riešenie, tak vtedy prídem s kompenzáciami pre tých, ktorí pomáhajú ľuďom," povedal Tomáš.
Tomáš odhaduje možný výpadok na niečo viac ako 40 miliónov eur, no dodal, že podľa niektorých ekonómov by k výpadku daní vôbec nemuselo prísť vôbec.
Kompenzácie pre mimovládky navrhované Tomášom sú podľa Viskupiča typickým riešením sociálnej demokracie, ktorá najskôr problém vytvorí, a potom naň hľadá riešenie.
Viskupič vytkol nedostatky
Opozičný poslanec a podpredseda finančného výboru parlamentu Viskupič (SaS) vytkol v diskusii aj viaceré nedostatky predstaveného 13. dôchodku.
Hlas podľa neho zaviedol dôchodcov, že ich môžu dostať už tento rok a nepôjdu na ne ani žiadne nové peniaze.
"Na 13. dôchodky získajú vlastne zrušením rodičovských dôchodkov a zrušením toho doterajšieho 13. dôchodku ako sociálnej dávky. Čiže reálne treba, páni dôchodcovia, povedať, že žiadne nové financie v tomto momente strana Hlas, ani vláda nenašla," vyhlásil.
S tým šéf rezortu práce nesúhlasí. Okrem využitia dostupných zdrojov pôjde na toto opatrenie podľa neho aj 170 miliónov eur navyše.
"Strana Hlas presadila presne tak, ako sľubovala, 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku," podčiarkol Tomáš s tým, že vyplatený bude budúci rok, tento rok to už technicky nebolo možné.
Aby sa to však dôchodcom sčasti vykompenzovalo, ešte tento rok v decembri má každý poberateľ dostať mimoriadny jednorazový príspevok. Konkrétna suma bude známa čoskoro, keď legislatíva pôjde do parlamentu, avizoval minister.

Obáva sa zvyšovania daní
Viskupič upozornil, že v pracovnej verzii programového vyhlásenia nevidel žiadne opatrenia, ktoré by podporovali rast ekonomiky. Žiadny z ministrov, vrátane Tomáša, podľa neho nevie vyrobiť nové peniaze.
"Tých peňazí bude len toľko, koľko sa ľudia na daniach, odvodoch a ďalších poplatkoch vyzbierajú. A čo v tom programovom vyhlásení chýba, sú opatrenia na podporu konkurencieschopnosti krajiny, na podporu toho, aby nám neodchádzali mladí ľudia, aby sa skutočne zvyšovala zamestnanosť," vymenoval.
Tomáš zdôraznil, že nie je korektné komentovať pracovnú verziu programového vyhlásenia. Vláda chce podľa neho získať dodatočné zdroje už avizovaným bankovým odvodom.
Ďalším zdrojom by malo byť napríklad zvýšenie dane z nehnuteľností, ktoré by sa podľa Tomáša malo týkať iba "naozaj drahých nehnuteľností".
Viskupič varoval pred akýmkoľvek zvyšovaním daní vrátane bankového odvodu, ktoré je podľa neho cestou k zníženiu ekonomického rastu. Práve ekonomický rast väčšina strán pred parlamentnými voľbami označovala ako cestu k znižovaniu deficitu verejných financií.