BRATISLAVA. Dnešný deň je príležitosťou vzdať úctu obetiam prvej svetovej vojny. Pri príležitosti Dňa vojnových veteránov, ktorý pripadá na 11. novembra, to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.
Ako napísala na sociálnej sieti, je to príležitosť vzdať úctu hrdinom, obyčajným ľudom a aj tým, ktorí prežili peklo na Zemi a vrátili sa domov s ťažkými následkami ako na tele, tak aj na duši.
Prezidentka si uctila aj všetkých veteránov, ktorí v službe vo vojnách položili svoje životy na Cintoríne prvej svetovej vojny v Petržalke – Kopčanoch.

„Pred 105 rokmi 11. novembra o 11. hodine a 11. minúte bolo podpísané prímerie a utíchli zbrane na zablatených bojiskách nášho kontinentu. Prvá svetová vojna si vyžiadala desať miliónov obetí a predstavovala konflikt dovtedy nebývalých rozmerov. Dotkla sa takmer každej slovenskej rodiny,“ pripomenula Čaputová a dodala, že na základe historických skúseností z dvoch svetových vojen vznikol a vyrástol aj projekt dnešného mierového spolužitia európskych demokratických štátov a národov.
„Zrodil sa ako účinná prevencia pred javmi, ktoré náš kontinent už dva razy zmenili na bojisko. O to viac a o to aktívnejšie musíme chrániť svoje presvedčenie a naše hodnoty, aby žiadne režimy, žiadne ideológie ani novodobá pandémia násilia a nenávisti nenarušila bezpečnosť a architektúru slobodného demokratického sveta, v ktorom žijeme,“ zdôraznila prezidentka.
Na Cintoríne prvej svetovej vojny bol prítomný aj predseda parlamentu Peter Pellegrini. „Uctime si obete vojen a nedovoľme, aby sa história v jej krutej podobe opakovala,“ vyzval Pellegrini.
Ukončenie prvej svetovej vojny si pripomenulo aj ministerstvo obrany a to behom na počesť vojnových veteránov. Na štartovú čiaru sa postavilo 200 bežcov. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) sa zároveň zúčastnil na pietnej spomienke na cintoríne v bratislavskej Petržalke.
"Hrdinom, ktorí v boji za ideály slobody a demokracie položili to najcennejšie, patrí večná sláva, česť a všetka naša úcta. Ich odkaz tu bude žiť naveky, nikdy im to nezabudneme," uviedol minister.
Beh sa začal symbolicky o 11.11 h. "Teda presne v čase, keď zaznela posledná salva pri podpise prímeria v roku 1918 v Compiegne vo Francúzsku, ktorým sa skončila prvá svetová vojna," ozrejmil rezort.
Ministerstvo obrany SR v súčasnosti eviduje 8970 žijúcich vojnových veteránov, pričom 18 z nich sa zúčastnilo na bojoch počas druhej svetovej vojny. Od roku 2004 rezort obrany priznal postavenie vojnového veterána celkovo 10 542 osobám.