BRATISLAVA. Nemajú ani 400 pôrodov ročne alebo na ne nemajú dosť zdravotníkov. Pôrodnice v Snine, Kráľovskom Chlmci, Revúcej, v Žiari nad Hronom, Partizánskom či Myjave mali najneskôr od nového roku 2024 zaniknúť.
Obyvatelia niektorých miest proti ich zrušeniu spisovali petície. Za záchranu sninskej pôrodnice sa podpísalo 13-tisíc ľudí. Petície boli aj v Myjave či v Partizánskom.
Minulý týždeň však ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková z Hlasu po stretnutí s banskobystrickým županom Ondrejom Lunterom povedala, že pôrodnica sa nebude rušiť nielen v Žiari nad Hronom, ale ani v žiadnom zo spomínaných miest.
"Od 1. januára 2024 budú fungovať všetky pôrodnice, pokiaľ majú materiálno-technické a personálne zabezpečenie. Nebudeme brať do úvahy počet pôrodov," vyhlásila ministerka.

V reforme známej ako Optimalizácia siete nemocníc bol počet pôrodov stanovený na spomínaných 400 ročne, aby štát pôrodnicu nezrušil.
Nasledujúci rok dostali pôrodnice nielen na to, aby splnili ukazovatele pre ich ďalšie fungovanie v novej sieti nemocníc, ale aby sa doriešila aj cesta pacienta za liečbou v regiónoch, kde sa budú zdravotnícke zariadenia rušiť.
Počet pôrodov mal byť jedným z ukazovateľov opodstatnenosti pôrodnice. Vychádzalo sa z princípu, že čím viac pôrodov, tým väčšia prax zdravotníkov a tým bezpečnejší pôrod.
Niektoré zo spomenutých pôrodníc majú ročne len vyše 200 pôrodov, kým bratislavské aj tritisíc.
Má zmysel prevádzkovať pôrodnice, v ktorých sa rodí málo detí?
Denník SME s touto otázkou oslovil šesť odborníkov. Odpovedali piati.
Kto odpovedal na otázku
- Dušan Zachar, šéf INEKO a zdravotnícky analytik
- Martin Smatana, zdravotnícky analytik a bývalý šéf Inštitútu zdravotníckej politiky ministerstva zdravotníctva
- Jana Ježíková, zdravotnícka analytička a bývalá štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva za ministrov OĽaNO Mareka Krajčího a Vladimíra Lengvarského
- Peter Visolajský, detský lekár z Fakultnej nemocnice Nitra a šéf Lekárskeho odborového združenia
- Miroslav Borovský, prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNB
Dušan Zachar, šéf INEKO

Existujú vedecké dôkazy, že pri mnohých zdravotníckych výkonoch existuje hranica početnosti vykonaných operácií na pracovisko a operatéra za rok, po dosiahnutí ktorej výrazne klesajú možné komplikácie vrátane fatálnych v dôsledku nadobudnutia pracovných skúseností zdravotníckeho tímu.
Ako sa hovorí, cvik robí majstra.